Vai "izspiegot" bērnu? Brīvlaiks - galvassāpes vecākiem

FOTO: Pixels.com

Lai gan aizvien biežāk vecāki atvaļinājumu pielāgo skolēnu brīvlaikam, liela daļa tomēr strādā, uzticot bērnu pieskatīšanu auklēm, vecvecākiem vai arī ļaujot dzīvoties savā vaļā. Tieši brīvlaikā daudzi bērni stundām uzturas virtuālajā vidē, kur var tikt pakļauti emocionālai pazemošanai un citiem riskiem.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Uzticības tālrunis pērn saņēma 200 ziņojumus par kibermobinga gadījumiem. Taču eksperti norāda, ka reālā situācija ir nopietnāka, jo daudzi gadījumi netiek atpazīti vai par tiem netiek ziņots.

Ar intuīciju nepietiek

Bērnu un pusaudžu psiholoģe Gunita Kleinberga atzīst, ka ir ļoti grūti paskaidrot bērniem, sevišķi pusaudžiem, kuriem ir svarīgi apliecināt savas privātās telpas robežas, kāpēc vecākiem vajadzētu sekot līdzi viņu aktivitātēm internetā.

Tāpēc vecākiem ir ļoti rūpīgi jāizvēlas veids, kā runāt par šo tēmu ar savām atvasēm.

"Salāgot savu intuīciju ar sabiedrībā aktuālu problēmu un bērna un pusaudža pasaules redzējumu - vecākiem tas ir liels izaicinājums. Savukārt bērni vecāku rūpes nereti nenovērtē - viņiem tās šķiet pārspīlētas. Tieši tāpēc, sākot ar atvasēm sarunu par kibermobingu, vecāki visbiežāk saņem emocionālu pretreakciju.

Lai no tā izvairītos, ir svarīgi uzsvērt galveno - vecāku mērķis ir palīdzēt bērnam izvairīties no dažādiem drošības riskiem, nevis pārkāpt viņa privāto telpu.

Tāpat ir jārada bērnam pārliecība, ka viņa viedoklis ir sadzirdēts, novērtēts un tiek ņemts vērā," skaidro psiholoģe.

Pieredze liecina, ka nopietnas kibermobinga situācijas var izraisīt pat šķietami nevainīgs joks. Tāpēc eksperti ir vienisprātis - šīs problēmas risināšanā ir jāiesaista visi iespējamie līdzekļi, tostarp tehnoloģijas.

Izmanto tehnoloģijas savā labā!

"Arī man kā mammai ir svarīgi pasargāt bērnus no iespējamajiem apdraudējumiem kā ikdienā, tā arī interneta vidē. Ņemot vērā mūsdienu tehnoloģiju daudzpusīgās iespējas, esmu pārliecinājusies praksē - no tām nav jābaidās. Gluži pretēji - tās ir jāizmanto savā labā. Piemēram, neskaitāmie risinājumi, kas ļauj ērti kontrolēt bērnu aktivitātes internetā, piemēram, filtrēt "Youtube" saturu, ir jāuztver nevis kā bērnu "izspiegošanas" mehānismi, bet gan kā praktisks palīgs viņu uzraudzīšanā," uzsver mobilo sakaru operatora "Bite" sabiedrisko attiecību vadītāja Karīna Javtušenko.

Viņa piebilst, ka daudzi ražotāji jau ir parūpējušies par ierīču drošību, iebūvējot viedtālruņos funkcijas interneta lietošanas pārraudzībai.

Piemēram, "Apple" ierīču lietotāji var izmantot "Family Sharing" rīku, kas brīdī, kad bērns vēlas kaut ko lejupielādēt ierīcē, nosūta vecākiem pieprasījumu izvērtēt un apstiprināt šo darbību.

Ņemot vērā, ka lielu daļu sava laika bērni pavada sociālajos tīklos, ir vērts atcerēties, ka, sociālo tīklu profilus var iestatīt privātā, nevis publiskā režīmā, kas ļauj to saturu atrādīt ierobežotam lietotāju lokam.

Tāpat sociālajos tīklos, piemēram, "Instagram" un "Facebook", ir iespēja arī regulēt komentāru plūsmu.

Viena iespēja - ievadīt noteiktus atslēgas vārdus, kas liedz citiem lietotājiem iespēju rakstīt rupjus, aizkarošus komentārus bērna profilā. Otra - liegt svešiniekiem publicēt jebkādu informāciju atvases profilā.

Parūpēties par bērnu drošību internetā ļauj arī daudzveidīgas datorprogrammas un mobilās aplikācijas, kas nodrošina iespēju gan noteikt saturu, kas atvasei ir pieejams internetā, gan sekot līdzi viņas ikdienas gaitām.

Populārākās no tām:

"Qustodio" - palīdz pieskatīt bērnu attālināti un nodrošina saziņu bīstamās situācijās.

Satura pārraudzības programma, kas ļauj noteikt, kur konkrētajā brīdī atrodas bērns, definēt, kādas interneta vietnes viņš drīkst apmeklēt vai kādas mobilās aplikācijas drīkst lietot. Tāpat tā nodrošina iespēju sekot līdzi atvases aktivitātēm sociālajos tīklos, piemēram, tam, kādi ieraksti, foto un video tiek publicēti.

Savukārt bērns ar aplikācijas palīdzību var nosūtīt vecākiem "SOS" signālu ziņas vai īsziņas veidā gadījumos, kad saskaras ar kādu bīstamu situāciju kā internetā, tā reālajā dzīvē.

Paredzēta izmantošanai gan datoros, gan viedierīcēs.

"Norton Family" - monitorē bērna tiešsaistes aktivitātes.

Satura pārraudzības programma, kas ļauj noteikt, kādas interneta vietnes bērns drīkst apmeklēt, kā arī sekot līdzi tam, kādus atslēgas vārdus viņš ievada interneta meklēšanas rīkos, piemēram, "Google".

Ar tās palīdzību var monitorēt arī atvases aktivitātes sociālajos medijos, piemēram, cik bieži bērns izmanto savus sociālo tīklu kontus, kādu informāciju par sevi norāda šo kontu profila iestatījumos, kādu saturu publicē.

Vienlaikus tā sniedz iespēju arī pārraudzīt, kādus video bērns ir skatījies internetā. Paredzēta izmantošanai gan datoros, gan viedierīcēs.

"Mama Bear" - palīdz noteikt bērna atrašanās vietu gan fiziskā, gan digitālā vidē.

Mobilā aplikācija, kas ļauj sekot līdzi visām bērna mobilajā ierīcē ienākošajām un izejošajām īsziņām, kā arī viņa aktivitātēm sociālajos tīklos.

Pateicoties iebūvētajai GPS tehnoloģijai, tā spēj arī aprēķināt, ar kādu ātrumu bērns pārvietojas, un tā uzzināt, ka bērns konkrētajā brīdī ir, piemēram, sabiedriskajā transportā vai brauc ar velosipēdu mājās.

"Kaspersky Safe Kids" - pieskata bērna aktivitātes digitālajā pasaulē un ārpus tās.

Šī ir viena no daudzpusīgākajām satura pārraudzības programmām, kas paredzēta izmantošanai gan datoros, gan viedierīcēs. Tā palīdz uzraudzīt bērna aktivitātes internetā, piemēram, sociālajos tīklos publicētos ierakstus un apstiprinātos draugus. Tāpat tā ļauj noteikt atvases mobilās ierīces (attiecīgi - arī bērna) atrašanās vietu, kā arī akumulatora uzlādes līmeni, kas ļauj nodrošināties pret situācijām, kad atvase nav sasniedzama, jo telefons ir izlādējies.

Papildus tam, vecāki var saņemt dažādus bērnu psihologu padomus par interneta drošības jautājumiem.

Uz augšu