Lai pavasara saulīte mūs neiegāž slimības gultā

Pienenes pavasarī

FOTO: LETA

Pavasaris tuvojas straujiem soļiem un – ai, ai, kā gribas uzvilkt plāno, gaisīgo pavasara mētelīti, vieglus apavus, bet biezās ziemas drēbes iestūķēt dziļāk skapī. Tomēr pārāk strauja pavasara sagaidīšana var būt iemesls saslimšanai, ko veicina vitamīnu trūkums un novājināts organisms. Kā izvairīties veicināt spēka un imunitātes atgriešanos pavasarī un izbēgt no nejaukās saslimšanas?

Tiem, kuriem ziemā patīk ģērbties ļoti silti, nevajadzētu pārlieku steigties un pavasari sagaidīt T-kreklā, iesāk BENU Aptiekas farmaceite Zanda Ozoliņa. “Mūsu organisms ir pieradis pie siltuma gan iekštelpās, gan tad, kad dodamies ārpus tām un uzvelkam siltas ziemas drēbes, tādēļ strauja apģērba maiņa, tuvojoties pavasarim, siltummīļiem nebūtu ieteicama.”

Šis ieteikums var neattiekties uz tiem, kuri ziemā ir rūdījušies un straujas ķermeņa temperatūras maiņas panes daudz vieglāk.

Būtiskākais – imunitāte

Ziema novājina cilvēka organismu, jo kustamies mazāk, bieži ēdam neveselīgāk un nereti piemirstam par mūsu organismam tik svarīgajiem C, E, A un D vitamīniem, kas stiprina mūsu imunitāti un ļauj izvairīties no tik nepatīkamajām saslimšanām, norāda Ozoliņa.

Pieci ieteikumi, ko ņemt vērā, sagaidot pavasari:

  • Izvēlēties pareizu apģērbu. Nevajadzētu pārcensties ne ar tā plānumu, ne biezumu, īpaši bērniem.
  • Pavasarī mēs visi vēlamies aktīvi atgriezties pie sporta ārpus telpām, tādēļ novērtējiet savas spējas, lai nesaskartos ar negaidītām traumām.
  • Laboratorijas testi ir daudzi un sarežģīti, bet, tuvojoties pavasarim, ir ieteicams nodot analīzes uz galvenajiem organisma aizsardzības mehānismiem – antivielām, T šūnām un fagocītiem, lai saprastu, ar cik spēcīgu vai vāju organismu mēs sagaidām pavasari.
  • Saņemot analīžu rezultātus, konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai farmaceitu aptiekā par pieejamajiem vitamīniem un uztura bagātinātājiem, ja tādi ir nepieciešami imunitātes stiprināšanai.
  • Strikti sekot ārsta vai farmaceita norādījumiem par nepieciešamo vitamīnu vai uztura bagātinātāju lietošanu, paturēt prātā, ka vienā dienā nav iespējams ne iegūt, ne atgūt stipru imunitāti.

Ja tomēr gadījies saslimt

Ja tomēr ir gadījies apslimt, tad vislabākās zāles ir miers un mājas režīms. Par labu nāks arī silta tēja, rūpes no tuviniekiem un pilnvērtīgs uzturs.

Vēršoties aptiekā pēc padoma pie farmaceita, der zināt, ka ir pieejamas dabīgas tējas, kas ir kā papildu terapija ārsta nozīmētiem medikamentiem.

Ja saslimstot tiek novērots viens noteikts simptoms, to ieteicams ārstēt, izvēloties monoterapiju, piemēram, klepus gadījumā lietojot tabletes vai sīrupu.

Uz augšu