Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts pēc "Latvijas finiera" pasūtījuma veiks pētījumus par augstas tīrības betulīna ražošanu

AS "Latvijas Finieris" rūpnīcas "Lignums" atjaunotais un rekonstruētais laminēšanas cehs, kur 2014.gada decembrī bija izcēlies ugunsgrēks. FOTO: Ieva Makare/LETA

Latvijas lielākajam kokapstrādes uzņēmumam "Latvijas finieris" pētījumus par augstas tīrības betulīna ražošanu no bērza pārstrādes blakusproduktiem veiks Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā.

Betulīns ir organiska viela, kas ir atrodama bērza tāsī - šīs vielas dēļ bērza stumbrs ir balts. Šo bioloģiski aktīvo savienojumu pasaulē plaši izmanto gan medicīnā, kā ādu dziedējošu līdzekli, gan arī kosmētikā.

Kompānijas izsludinātajā iepirkumu konkursā par pētījumu veikšanu uzvarējušais Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts bija vienīgais pretendents, kas iesniedzis pieteikumu konkursā un tā līgumcena ir 190 000 eiro. Sākotnēji pētījumos par augstas tīrības betulīna ražošanu "Latvijas finieris" plānoja ieguldīt 210 000 eiro bez PVN.

Iepirkumam pievienotajā tehniskajā specifikācijā teikts, ka investīciju mērķis ir realizēt rūpniecisko pētījumu par betulīna iznākumu un tīrību, kā arī piemaisījumu saturu un organoleptiskajām īpašībām atkarībā no izejmateriālu sagatavošanas, izejmateriāla ekstrakcijas un starpprodukta attīrīšanas metodikas. Tāpat starp mērķiem ir iegūt betulīna ražošanas izejmateriālu - kvalitatīvu bērza tāsi no finiera ražošanas blakusprodukta - bērza mizas, izmantojot rūpnieciskajiem apstākļiem tuvinātas malšanas, frakcionēšanas un žāvēšanas metodikas, noteikt iegūtās izejvielas kvalitāti sadegšanas siltuma analīzē, izpētīt rūpnieciskiem apstākļiem tuvinātas bērza tās ekstrakcijas, iegūtā ekstrakta iztvaicēšanas apstākļus. Starpproduktu plānots attīrīt no piemaisījumiem, kā arī ar dažādām metodēm noteikt betulīna tīrību un piemaisījumu kvantitatīvo un kvalitatīvo saturu starpproduktos un gala produktā.

Visbeidzot iecerēts arī īstenot pētījumu par speciāli pielāgota dažādas tīrības un no dažādiem šķīdinātajiem pārkristalizēta betulīna izmantošanas iespējām vairākos kosmētikas izstrādājumu veidos, piemēram, gēlos, krēmos un kosmētikas pieniņos, iegūt to īpašību raksturojumu un īstenot rūpniecisko pētījumu par kosmētikai, pārtikai un farmācijai piemērota augstas tīrības betulīna iegūšanu.

Investīciju projektu plānots īstenot līdz 2022. gada 7. martam ar Eiropas Savienības atbalstu Meža nozares kompetences centra projekta ietvaros.

LETA jau pērn ziņoja, ka "Latvijas finieris" triju gadu laikā plāno investēt 1,1 miljonu eiro bērza tāsī esošās organiskās vielas betulīna ražošanas tehnoloģiju pilnveidē un šī produkta attīstībā, kā arī tā tirgus potenciāla izpētē.

"Latvijas finiera" padomes loceklis Juris Matvejs aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja, ka bērza miza ir viens no koksnes pārstrādes blakusproduktiem, kuru "Latvijas finieris" izmanto kā kurināmo siltuma ražošanā, taču bērza mizai ir plašs pielietojums, tostarp no tās var iegūt darvu ar izcilām antiseptiskām īpašībām, kuras nodrošina bērza mizā esošā aktīvā viela betulīns, kam kā dabiskai piedevai ir plašas izmantošanas iespējas kosmētikā, farmācijā un pārtikas industrijā.

"Meklējot iespējas Latvijas mežsaimniecības produktiem pievienot pēc iespējas augstāku vērtību, pirms vairākiem gadiem Meža nozares kompetences centra projekta ietvaros sadarbībā ar Koksnes ķīmijas institūta zinātniekiem esam uzsākuši betulīna ražošanas iespēju laboratoriskos pētījumus. Rezultāti ir labi, tāpēc tagad ejam soli tālāk, paplašinām mērogu un radām tehnoloģisko bāzi rūpniecisko pētījumu veikšanai," teica Matvejs.

"Latvijas finieris" reģistrēts 1992. gadā, un tā pamatkapitāls ir 90,403 miljoni eiro. ''Latvijas finiera" pamatdarbība ir bērza saplākšņa ražošana, pārdošana, produktu attīstība un saistīto pakalpojumu sniegšana klientiem. Citi nozīmīgākie koncerna darbības veidi ir mežsaimniecība un mežizstrāde, ķīmisko produktu ražošana, mašīnbūve un plātņu materiālu tirdzniecība.

Uz augšu
Back