P, 25.09.2023.

Gielam par apstiprināšanu LTV vadītāja amatā "signalizējuši tautas ticējumi"

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 6
Einārs Giels
Einārs Giels Foto: Zane Bitere/LETA

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) Latvijas Televīzijas vadībai izvēlējusies cilvēkus bez darba pieredzes medijos, jo konkursa komisiju pārliecinājusi abu spēja un griba savstarpēji sadarboties. Par Latvijas Televīzijas valdes priekšsēdētāju NEPLP nolēmusi iecelt publiski vismazāk zināmo kandidātu – biznesa konsultantu Eināru Gielu, savukārt par valdes locekli digitālās attīstības un satura jautājumos izvēlēta bijusī Dziesmu svētku un Deju svētku izpilddirektore Eva Juhņēviča.  Lai gan Giela līdzšinējais priekšnieks uzņēmumā “Olainfarm” ir KPV LV pārstāvošā ekonomikas ministra padomnieks Pāvels Rebenoks, NEPLP  politisko ietekmi uz konkursa rezultātiem noliedz, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.

Ar kuru no Latvijas Televīzijas valdes konkursa dalībniekiem jūs vislabāk varētu sastrādāties? Šādu jautājumu NEPLP konkursa pēdējā kārtā uzdeva visiem atlikušajiem pretendentiem. To pašu jautājumu kandidātiem uzreiz pēc tam uzdeva arī “de facto”.

“Redzējums man varētu sakrist ar diviem cilvēkiem. Tie ir Gints Miķelsons un Eva Juhņēviča.” atklāja uz LTV valdes locekles amatu kandidējusī Vikija Valdmane-Rozenberga. Uz valdes priekšsēdētāja amatu pretendējušais Gints Miķelsons pauda, ka, viņaprāt,  satura pārvaldības jautājumos visspēcīgākā esot Juhņēviča.

Savukārt pati Juhņēviča, kas pretendēja uz abiem amatiem, norādīja: “Man ļoti simpātiska likās Vikijas [Valdmanes-Rozenbergas] personība. (..) Man simpātisks likās Giela kungs, kuru vakar [pirmdien sapulcē ar LTV darbiniekiem] es pirmo reizi ieraudzīju, jo dažas izteiktās frāzes, ko viņš minēja attiecībā uz uzņēmuma attīstību, arī uz tādām efektīvas pārvaldības lietām vērstos jautājumus, uz kuriem viņš atbildēja – man tas likās: jā, pieņemami un atbilstoši, un man likās, ka es varētu sastrādāties komandā.”

Lai gan nedēļas vidū publiski uz šo jautājumu atbildēt daži kandidāti negribēja, “de facto” tomēr noskaidroja, ka Juhņēviču nosauca arī Einārs Giels un vēl kāds no pretendentiem. Tāpēc viņas ierašanās NEPLP telpās neilgi pēc padomes balsojuma nebija pārsteigums.

Savukārt NEPLP pārliecinošais atbalsts – četras no piecām balsīm – Eināram Gielam bija visai negaidīts. Plašāka sabiedrība par viņu līdz šim nebija dzirdējusi. Arī mediju jomā strādājošajiem Giela vārds neko neizteica. Tāpat viņu nevarētu dēvēt par plaši pazīstamu augsta līmeņa menedžeri. Tomēr viņam pašam uzaicinājums neesot bijis pārsteigums, apgalvo par LTV jauno vadītāju izvēlētais Giels: “Godīgi sakot, man nāca signāli ļoti daudz. Jāsaka, šie te tautas ticējumi – ieraudzīt monētu, ieraudzīt stārķi, ieraudzīt saullēktu – dažādās kombinācijās man paziņoja par to, ka jau es esmu apstiprināts, un, ja godīgi sakot, tad nebija vairs pārsteiguma.”

Giela profesionālā pieredze ar mediju jomu nav bijusi saistīta kopš 2006.gada – līdz tam viņš vairākus gadus strādāja par vecāko speciālistu kvalitātes jautājumos akciju sabiedrībā “Preses nams”.

Pēc tam Giels ir bijis administratīvais vadītājs arhitektu birojā, atbildējis par zvanu centra informācijas sistēmu Latvijas Auto moto biedrībā, pēdējo gadu strādājis par mārketinga tirgus datu analītiķi farmācijas uzņēmumā “Olainfarm”. Paralēli viņš darbojies kā pašnodarbināts biznesa konsultants. Nevienu uzņēmumu kā valdes priekšsēdētājs Giels vadījis nav nekad.

Gielam ir arī vairāki radoši hobiji – viņš rakstīja dzeju blogā, bet daži dzejoļi esot publicēti pat kādā izdevumā. Mediji arī pamanījuši Giela kādreizējos vingrinājumus videomontāžā, kuros viņš iejuties improvizēta ziņu raidījuma vadītāja lomā.

Izrādās, sapnis par televīziju Gielam esot jau daudzus gadus. “Patiesībā jau 2013.gadā es jau vēroju, kā notiek šīs atlases procesi un kas notiek Latvijas Televīzijā, un jau tad es biju izlēmis, ka, tiklīdz pienāks iespēja, es pieteikšos uz šo te amatu,” stāsta Giels. Lūgts precizēt, vai toreiz viņš pieteicās konkursā uz LTV valdi, viņš bilst: “2013.gadā, ja nemaldos, es biju sūtījis, bet atbildes es nebiju saņēmis. Nezinu, kāpēc. Vai tur nebija aizgājis līdz galam e-pasts, jo es visu daru elektroniskā formātā... Varbūt tur kaut kas nenostrādāja.”

Jaunie LTV valdes locekļi darbu sāks aprīļa vidū. Līdz tam Gielam jāvienojas par darba attiecību pārtraukšanu ar “Olainfarm”. Uzņēmuma padomes priekšsēdētājs kopš pagājušā  septembra ir zvērināts advokāts Pāvels Rebenoks, kurš nesen kļuva par ekonomikas ministra Ralfa Nemiro padomnieku. 

Nemiro partijas “KPV LV” līdzpriekšsēdētājs Artuss Kaimiņš Saeimā vada par medijiem atbildīgo komisiju un vēl šonedēļ publiski pauda, ka LTV valdes loceklis Ivars Priede būtu jāatlaiž.

Rebenoks savu darbinieku slavē: “Protams, saskarsme man ir bijusi, esmu pazīstams ar viņu. Es varu pateikt, ka, protams, mūsu kompānijai tas būs liels zaudējums, jo tiešām viņš ir ļoti labs speciālists savā jomā, savukārt Latvijas Televīzijai tas būs liels ieguvums. Tāpēc es viņu apsveicu un arī apsveicu Latvijas Televīziju ar tik labu potenciālo vadītāju.” Tomēr no LTV konkursa Rebenoks norobežojas un noraidoši atbild uz “de facto” jautājumu, vai ar viņu iepriekš vai arī pēc rezultāta paziņošanas par Gielu būtu runājis Nemiro vai Kaimiņš: “Par šo tēmu nē. Es neesmu ne ar vienu runājis, ne ar mani neviens nav runājis. Līdz ar to, kā saka, bažām nav pamata.”

“de facto” zināms, ka pēdējā kārtā nopietni apsvērti četri kandidāti – bez jau izvēlētajiem arī tagadējā pagaidu LTV valdes locekle Vikija Valdmane-Rozenberga un Gints Miķelsons, kurš savulaik bijis Latvijas Televīzijas prokūrists un arī Ivara Beltes vadītās valdes padomnieks.

Pēc konkursa rezultāta paziņošanas Miķelsons intervijai nepiekrita, taču telefonsarunā atzina, ka esot pārsteigts. Viņa pieredze mediju vadībā esot nopietnāka nekā Gielam un arī redzējums par darāmajiem darbiem LTV bijis pārliecinošāks, uzskata Miķelsons. Turklāt neviens no NEPLP locekļiem viņam nepiezvanīja, lai lēmumu izskaidrotu.

Taču “de facto” jautājums, vai lēmums par LTV vadību nebija politisks, NEPLP locekļus uzjautrina. Padomes priekšsēdētājas vietnieks Ivars Āboliņš lēmumu skaidroja šādi: “Es vēlreiz vēlos uzsvērt, ka jūsu joks nebija izdevies, jo tam tiešām nav nekāda sakara ar politiku šim lēmumam. Šis lēmums bija ļoti izsvērts un ilgu diskusiju rezultātā tapis. (..) Teiksim, Giela kungs mūs ļoti pārliecināja ar savām datu analītiķa spējām.

Tas datu apjoms, ko viņš bija savācis un izanalizējis, un šīs zināšanas, ko viņš demonstrēja pārrunu laikā, mūs ļoti pārsteidza. Un mēs ticam, ka, strādājot LTV vadībā, tieši šīs viņa zināšanas būs vienas no pašām, pašām būtiskākajām, jo iepriekš Latvijas Televīzija nekad nav strādājusi ar šādu te datu apjomu, ar šādu analīzi. Un mēs ticam, ka Giela kunga vadībā un Juhņēvičas kundzes vadībā LTV sasniegs daudz labākus rezultātus un sabiedriskais medijs būs daudz stiprāks.”

Latvijas Televīzijas valdē darboties turpina arī Ivars Priede. Tomēr viņam viedokli par to, ar kuriem no konkursa dalībniekiem viņam būtu labākā sadarbība, NEPLP nepavaicāja.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments 6

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais