NMPD Kurzemē un Latgalē izveidojis divas jaunas ārsta speciālista brigādes

NMPD automašīna; ilustratīvs foto.

FOTO: Rebeka Žeire/LETA

No šā gada 1.aprīļa Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) Kurzemē un Latgalē ir izveidojis divas jaunas ārsta speciālista brigādes, tādējādi palielinot speciālo brigāžu skaitu dienestā, pavēstīja NMPD pārstāve Ilze Bukša.

Viņa norādīja, ka līdz šim dienestā darbojās trīs šādas brigādes - Rīgā, Jelgavā un Jūrmalā - taču turpmāk tādas būs arī Grobiņā un Daugavpilī. Šīs brigādes dienestā veic īpašu funkciju, proti, tās nodrošina atbalstu ārsta palīgu brigādēm un uz negadījuma vietu palīgā citiem mediķiem dodas īpaši kritiskās situācijās.

"Ārsta speciālista brigādes klātbūtne smagos un sarežģītos izsaukumos ir neatsverama. To parāda dienesta līdzšinējā pieredze, jo, komandā strādājot, ir glābts simtiem dzīvību. Infarkts, insults, smagas traumas, avārijas ar daudziem cietušajiem ir tie izsaukumi, kad visbiežāk ir nepieciešams šīs brigādes atbalsts citiem mediķiem notikuma vietā, un nu šādu atbalstu varēsim nodrošināt arī Kurzemē un Latgalē," atzina NMPD direktore Liene Cipule.

Bukša skaidroja, ka darbam jaunajās brigādēs Kurzemē un Latgalē izdevies piesaistīt vairākus pieredzējušus ārstus. Izraugoties brigāžu atrašanās vietas, tika ņemts vērā iedzīvotāju skaits noteiktā teritorijā, esošais ārstu nodrošinājums reģionā, kā arī ģeogrāfiskie aspekti, proti, spēja operatīvi nokļūt izsaukuma vietā gan tuvākā, gan tālākā apkārtnē. Abas jaunās brigādes ir izveidotas, nepārsniedzot NMPD esošo budžetu, veicot darba organizācijas efektivitātes pasākumus.

Ārsta speciālista brigādēs strādā divi mediķi - pieredzējis reanimatologs anesteziologs vai neatliekamās medicīnas ārsts un ārsta palīgs, kurš vienlaikus ir arī autovadītājs. Atšķirībā no ierastajām brigādēm, kuras izsaukumos dodas ar lielajiem operatīvajiem medicīniskajiem transportlīdzekļiem, šī brigāde pārvietojas ar īpaši aprīkotu vieglo automašīnu. Šo brigādi nevar izsaukt pats pacients. To piesaista mediķi, kuri jau strādā izsaukuma vietā, vai to uz notikuma vietu nosūta dispečercentrs, ja ir noticis negadījums ar potenciāli daudziem cietušajiem.

Kā liecina NMPD dati, pērn trīs ārsta-speciālista brigādes devušās 2362 izsaukumos, tostarp veiktas 328 reanimācijas, bet 286 gadījumos palīdzība bijusi nepieciešama bērniem īpaši kritiskās situācijās. Ārsta speciālista brigādes pērn devušās palīgā citām mediķu brigādēm uz vairāk nekā 40 pilsētām un novadiem, galvenokārt Rīgā un Pierīgā, Zemgalē, kā arī daļā Kurzemes un Vidzemes. Ārsta speciālista brigādes dienestā veidotas pakāpeniski no 2015.gada.

Uz augšu