Tusks piedāvā Lielbritānijai atlikt "Brexit" uz gadu

TVNET/LETA/BBC
Tusks piedāvā Lielbritānijai atlikt "Brexit" uz gadu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
Donalds Tusks
Donalds Tusks Foto: Reuters/ScanPix

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks piedāvājis Lielbritānijai "elastīgu" 12 mēnešu ilgu "Brexit" procesa pagarinājumu, pavēstījis kāds augsta ranga avots Eiropas Savienībā (ES).

Tuska plāns paredz, ka Lielbritānija varēs ES pamest arī agrāk, ja parlaments apstiprinās "Brexit" vienošanos, taču tam vēl nepieciešama pārējo dalībvalstu līderu piekrišana nākamnedēļ paredzētajā ārkārtas samitā.

Tikmēr Lielbritānijā piektdien turpināsies premjerministres Terēzas Mejas vadīto konservatīvo un opozīcijā esošo leiboristu sarunas par iespējamo izeju no "Brexit" strupceļa.

Valdības augstākais tieslietu padomnieks Džefrijs Kokss sarunā ar sabiedrisko raidorganizāciju BBC atzinis, ka gadījumā, ja sarunas būs neveiksmīgas, "Brexit", domājams, nāksies atlikt uz ilgāku laiku.

Šobrīd paredzēts, ka Lielbritānijai no ES jāaiziet 12.aprīlī, lai gan parlaments joprojām nav apstiprinājis Mejas panākto "Brexit" vienošanos.

Lai izvairītos no bezvienošanās "Brexit", izstāšanās datums jāatliek uz vēlāku laiku, taču Meja vēlas, lai "Breksits" tiktu atlikts uz iespējami īsāku laiku.

Lai to nodrošinātu, premjerministrei jāpanāk vienošanās ar leiboristu līderi Džeremiju Korbinu sarīkot balsojumu parlamentā par trīskārt jau noraidīto "Brexit" vienošanos līdz 10.aprīlim, kad Briselē paredzēts ārkārtas samits.

Ja tas neizdosies, valdība parlamentam piedāvās vairākas turpmākās rīcības iespējas, lai deputāti "noteiktu, kādu kursu ievērot".

Koks izteicies, ka starp piedāvātajām alternatīvām būs arī iespēja pieņemt jebkādu pagarinājumu, kādu ES piedāvās, kas, domājams, būs "ilgāks nekā tikai dažas nedēļas vai mēneši".

Tikmēr starp ES dalībvalstu līderiem pastāv domstarpības, vai un kā "Brexit" vēlreiz atlikt.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais