Pk, 7.10.2022.

Zolitūdes traģēdijas tiesas procesā noslēgusies tiesas izmeklēšana

TVNET/LETA
Zolitūdes traģēdijas tiesas procesā noslēgusies tiesas izmeklēšana
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
Zolitūdes traģēdijas upuru piemiņas pasākums.
Zolitūdes traģēdijas upuru piemiņas pasākums. Foto: Edijs Pālens/LETA

Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa otrdien noslēdza tiesas izmeklēšanu apjomīgajā Zolitūdes traģēdijas krimināllietas tiesas procesā un paziņoja, ka 11.jūnijā ar prokuratūras debašu runu sāksies tiesas debates.

Prokuratūra sākotnēji tiesai lūdza trīs mēnešus, lai sagatavotos debatēm, savu lūgumu pamatojot ar to, ka lieta ir ļoti apjomīga un tajā ir liels iesaistīto personu skaits.

Komentējot tiesas lēmumu ļaut debatēm gatavoties tikai divus mēnešus, prokurors Agris Skradailis norādīja, ka "pienākums būs jāizpilda".

Tiesas debates ir viens no noslēdzošajiem posmiem lietas izskatīšanas procesā. Likums paredz, ka tiesas debatēs pirmais runu saka prokurors, pēc tam cietušais un apsūdzētais vai viņa aizstāvis. Prokurors apsūdzības runā tiesas debatēs motivē savu viedokli par apsūdzētā vainu un izsaka viedokli par apsūdzētajam piemērojamā soda veidu un mēru. Tiesas debašu ilgums nav ierobežots. Pēc tiesas debatēm katram to dalībniekam ir tiesības uz vienu repliku par runu saturu. Pēc tiesas debašu pabeigšanas tiesa uzaicina apsūdzēto teikt pēdējo vārdu.

Ja tiesas debatēs to dalībnieki savās runās vai apsūdzētais pēdējā vārdā sniedz ziņas par jauniem svarīgiem apstākļiem vai atsaucas uz tiesas sēdē nepārbaudītiem pierādījumiem, tiesa var pieņemt lēmumu par tiesas izmeklēšanas atsākšanu. Pēc atsāktās tiesas izmeklēšanas pabeigšanas tiesa no jauna atklāj tiesas debates un dod pēdējo vārdu apsūdzētajam. Pēc apsūdzētā pēdējā vārda tiesa dodas gatavot spriedumu.

Šodienas tiesas sēdē papildu liecības sniedza arī apsūdzētais "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš, kurš atkārtoti noliedza savu vainu un norādīja, ka līdz galam neizprot pret viņu celto apsūdzību.

Savās liecības Kumpiņš uzsvēra, ka, veicot savus darba pienākumus, viņš ievērojis visus spēkā esošos normatīvos aktus un veicis visus darbus pēc labākās sirdsapziņas. Pēc liecību sniegšanas viņš atteicās atbildēt uz jautājumiem. Tāpat lietas materiāliem tika pievienoti četri atzinumi par viņa personību.

Nākamā tiesas sēde nozīmēta 11.jūnijā plkst.10.

Jau vēstīts, ka tiesā tiek izskatīta krimināllieta par 2013.gada 21.novembrī Zolitūdē notikušo traģēdiju, kad, sabrūkot lielveikalam "Maxima", dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes, tādēļ tas iegruva. Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, prokuratūra apsūdzības izvirzījusi piecām personām.

Prokuratūra apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas, izvirzījusi piecām personām.

Šīs personas ir ēkas būvinženieris Ivars Sergets, veikala projekta būvekspertīzes veicējs Andris Gulbis, būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš, Kalinka un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Kumpiņš.

Prokuratūra Sergetam, Gulbim, Draudiņam, Kalinkam un Kumpiņam apsūdzības uzrādījusi arī par nonāvēšanu aiz neuzmanības. Savukārt trīs Rīgas pilsētas būvvaldes darbiniekiem - Jānim Balodim, Juridiskās nodaļas Būvniecības uzraudzības nodaļas ekspertei Marikai Treijai un būvinspekcijas priekšnieka vietniecei Aijai Meļņikovai - izvirzītas apsūdzības par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, kas izraisījusi smagas sekas.

Būvvaldē patlaban vairs nestrādā Balodis un Treija. Apsūdzēta ir arī "Maxima" darbiniece Inna Šuvajeva.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu