Izskatīšanai Saeimā virza priekšlikumu atsevišķiem uzņēmumiem nepiemērot energoefektivitātes nodevu

FOTO: Pixabay

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās attīstības komisija šodien atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) rosinātos grozījumus Energoefektivitātes likumā, kas atļautu nepiemērot energoefektivitātes nodevu tiem 64 uzņēmumiem, kas veica energoefektivitātes auditu ar nokavēšanos līdz deviņiem mēnešiem.

No likuma grozījumiem izriet, ka tiem komersantiem, kuri ir izpildījuši likumā notiktās energoefektivitātes prasības līdz šā gada 15.maijam, tiks atcelta energoefektivitātes nodeva. Savukārt tiem, kuri šīs prasības nebūs izpildījuši, nodeva būs jāmaksā.

Plānots, ka likumprojekts pirmajā lasījumā tiks skatīts rīt, 11.aprīlī, bet otrajā, galīgajā lasījumā 25.aprīlī.

Saeimas komisija lēma likuma grozījumus skatīt dalīti, proti, kā steidzamus virzīt tos priekšlikumus, kas paredz atcelt energoefektivitātes nodevu, bet pārējos likuma grozījumus skatīt parastā kārtībā.

Tādējādi parastā kārtībā tiks skatīti grozījumi likumā, ar kuriem tiek precizēta lielā elektroenerģijas patērētāja definīcija, nosakot, ka tā kvalificēšanās kritērijs ir vismaz 500 megavatstundas (MWh) elektroenerģijas patēriņš divos pārskata periodos pēc kārtas. Tādējādi tiks izslēgti gadījumi, kad komersants, kura elektroenerģijas patēriņš ir īslaicīgi pieaudzis netipisku faktoru vai atsevišķu lielu pasūtījumu izpildes rezultātā, tiktu uzskatīts par lielo elektroenerģijas patērētāju.

Vienlaikus likumā plānots arī noteikt, ka komersants tiek izslēgts no lielo elektroenerģijas patērētāju saraksta tad, ja tā elektroenerģijas patēriņš divus gadus pēc kārtas ir bijis mazāks nekā 500 Mwh.

Spēkā esošais Energoefektivitātes likums paredz pienākumu komersantiem ieviest energopārvaldības sistēmu, veikt energoauditu vai papildināt esošo vides pārvaldības sistēmu ar energoefektivitātes pasākumiem un par paveikto informēt EM. Tas ir veidots, lai sekmētu energoefektivitātes pieaugumu un kāpinātu uzņēmumu konkurētspēju.

Komersantiem, kas atbilst lielā elektroenerģijas patērētāja statusam ar gada elektroenerģijas patēriņu virs 500 MWh, likumā noteiktais pirmreizējais pienākums bija jāizpilda līdz 2018.gada 1.aprīlim. Savukārt tiem komersantiem, kas līdz šim termiņam neizpildīja attiecīgo pienākumu vai izpildīja to ar nokavēšanos, tiek piemērota energoefektivitātes nodeva.

Iepriekšminētais pienākums attiecināms uz 1010 komersantiem, kas ir lielie elektroenerģijas patērētāji, no kuriem likuma prasības izpildījuši 815 komersanti. Lēmumi par energoefektivitātes nodevas piemērošanu kopumā jau paziņoti 132 komersantiem. Komersantiem piemērotās nodevas apmērs svārstās amplitūdā no 3200 eiro līdz 50 000 eiro jeb vidējā 8050 eiro.

Nodeva tiek aprēķināta, piemērojot 6,377 eiro par katru uzņēmuma patērēto MWh. Tātad jo lielāks uzņēmuma elektroenerģijas patēriņš, jo lielāks arī nodevas apmērs.

Uz augšu
Back