Naftas cenas kopš Ziemassvētkiem kāpušas par 50%

FOTO: AFP / Scanpix

Haoss Venecuēlā, Irānas cīņa pret ASV sankcijām, iespējams vardarbības uzliesmojums Lībijā. Šīs ķibeles trijās Degvielas eksportētājvalstu organizācijas (OPEC) valstīs izraisījušas naftas cenu kāpumu visā pasaulē, vēsta CNN.

Satricinājumi OPEC dalībvalstīs ir ietekmējuši naftas ieguves apjomus, tikmēr Saūda Arābija ir samazinājusi naftas produkciju un eksportu uz ASV. Tādēļ naftas cenas ir sasniegušas jaunu cenu - 64 dolāri par barelu.

Neraugoties uz rekordlielajiem naftas ieguves apjomiem ASV, naftas cenas Savienotajās valstīs ir kāpušas par aptuveni 50%. Vēl pirms Ziemassvētkiem ASV prezidents Donalds Tramps lepojās, ka naftas cenas ir zemas un tās var vēl vairāk kristies. Toreiz zemākais naftas cenu punkts bija 42,53 dolāri par barelu.

Eksperti norāda, ka lielākos riskus naftas ieguves industrijai var radīt iespējams vardarbības uzliesmojums Lībijā. “Nebūšu pārsteigts, ja vasaras vidū naftas cenas sasniegs 70 dolārus par barelu,” norādīja “Rabobank” enerģētikas stratēģis Raians Fitzmorics.

Pēdējo dienu sadursmes Lībijā radījušas risku, ka valstī, kurā tiek iegūti 1,3 miljardi barelu naftas dienā, produkcija tiks apturēta. Tāpat pagaidām nav skaidrs, kā politiskā situācija Lībijā attīstīsies tālāk.

Ļoti iespējams, ka cenu kāpums kļūs par iemeslu, lai ASV prezidents Donalds Tramps kritizētu OPEC. Iepriekš pēc Trampa izteiktās kritikas naftas cenas piedzīvoja īslaicīgu kritumu. Tomēr pašreizējā prognoze nav iepriecinoša – kamēr haoss Venecuēlā turpināsies un pastāvēs vardarbības draudi Lībijā, tikmēr arī naftas cena turpinās pieaugt.

Uz augšu
Back