Sv, 14.08.2022.

Lielbritānijā aizturēts "WikiLeaks" dibinātājs Asanžs

Papildināts
Lielbritānijā aizturēts "WikiLeaks" dibinātājs Asanžs
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 15
Foto: kadrs no video

Lielbritānijā aizturēts tīmekļa vietnes "WikiLeaks" dibinātājs Džūljens Asanžs, pavēstījusi Lielbritānijas policija. Asanžam arī atņemta Ekvadoras pilsonība.

Kā pavēstīja Asanža advokāts, viņš aizturēts, pamatojoties uz ASV izdošanas lūgumu un par Lielbritānijas nosacījumu atbrīvošanai no ieslodzījuma pārkāpšanu.

Asanžs aizturēts pēc tam, kad viņš iepriekšējos septiņus gadus pavadīja Ekvadoras vēstniecībā Londonā. Ekvadora atsauca viņam piešķirto politisko patvērumu.

Pagājušajā nedēļā Ekvadoras prezidents Lenins Moreno apsūdzēja Asanžu pastāvīgā viņam piešķirtā patvēruma nosacījumu pārkāpšanā un pavēstīja, ka Kito sākusi saskaņot ar Lielbritāniju kārtību, kādā "Wikileaks" dibinātājs varētu atstāt vēstniecību.

"Džūljena Asanža rupjā un agresīvā uzvedība", kā arī vārdā neminētas organizācijas "naidīgie un draudīgie paziņojumi" attiecībā uz Ekvadoru, patvērumu Asanžam padarīja par neiespējamu, paziņoja Moreno. "Viņš īpaši pārkāpa normu par neiejaukšanos citu valstu iekšējās lietās."

Viņš norādīja, ka Asanžs netiks izdots valstij, kurā viņam draudētu spīdzināšana vai nāvessods.

"Es lūdzu Lielbritāniju garantēt, ka Asanža kungs netiek izdots valstij, kurā viņš varētu ciest no spīdzināšanas vai nāvessoda," paziņoja Moreno. "Lielbritānijas valdība to apstiprinājusi rakstiski."

Londonas policija aizturējusi Asanžu Ekvadoras vēstniecībā, jo viņš nav "ieradies tiesā" atbilstoši 2012.gadā izdotajam tiesas rīkojumam.

Tikmēr "WikiLeaks" paziņoja, ka Ekvadora pārkāpusi starptautiskās tiesības un rīkojusies nelikumīgi, atsaucot patvērumu Asanžam. Vietne arī ziņo, ka Ekvadoras vēstnieks uzaicinājis policiju vēstniecībā aizturēt Asanžu.

Viņš nogādāts Londonas centra policijas iecirknī un vēlāk ceturtdien tiks vests uz tiesu.

Neilgi pēc Asandža nogādāšanas policijas iecirknī lielbritānijas raidsabiedrība BBC arī vēstīja, ka viņš ticis aizturēts arī balstoties uz Varas iestāžu izsniegto aresta orderi.

Tikmēr Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeremijs Hants pateicies Moreno, ka atļāvis policijai aizturēt Asanžu vēstniecībā.

"Džūljens Asanžs nav varonis un neviens nestāv pāri likumam. Viņš gadiem ilgi slēpās no patiesības," tviterī raksta Hants. "Paldies Ekvadorai un prezidentam Leninam Moreno par sadarbību ar Ārlietu ministriju, lai nodrošinātu Asanža stāšanos tiesas priekšā."

Pagājušajā nedēļā Moreno apsūdzēja Asanžu pastāvīgā viņam piešķirtā patvēruma nosacījumu pārkāpšanā un pavēstīja, ka Kito sākusi saskaņot ar Lielbritāniju kārtību, kādā "Wikileaks" dibinātājs varētu atstāt vēstniecību.

Asanžs kopš 2012.gada jūnija uzturējās Ekvadoras vēstniecībā Londonā, lai izvairītos no izdošanas Zviedrijai, kur viņš tika turēts aizdomās par izvarošanu, un Ekvadora viņam piešķīrusi politisko patvērumu.

Zviedrijas prokurori pagājušā gada maijā izbeidza izvarošanas lietu pret Asanžu, taču viņš joprojām var tikt aizturēts, ja atstās vēstniecību, jo 2012.gadā pārkāpis nosacījumus atbrīvošanai no apcietinājuma.

Tikmēr Asanžu 2010.gadā izvarošanā apsūdzējušās sievietes advokāte ceturtdien paziņoja, ka viņa un viņas kliente lūgs Zviedrijas prokurorus atsākt 2017.gadā izbeigto izmeklēšanu.

"Mēs darīsim visu, ko varēsim, lai prokurori atkal atvērtu Zviedrijas izmeklēšanu, lai Asanžu var izdot Zviedrijai un tiesāt par izvarošanu. Kamēr nav beidzies noilguma termiņš, man kliente cer uz kompensāciju," paziņoja advokāte Elizabete Masi Frica.

Asanžs, kura izveidotā tīmekļa vietne publiskojusi desmitiem tūkstošu slepenu ASV dokumentu, vienmēr noliedzis, ka būtu vainīgs viņam izvirzītajās apsūdzībās izvarošanā. Viņš atteicies doties uz Zviedriju, baidoties no izdošanas ASV, kur varētu tikt tiesāts par šo dokumentu publiskošanu.

Nesen nāca gaismā, ka Asanžam ASV izvirzītas apsūdzības, taču joprojām nav zināms šo apsūdzību saturs.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu