Kaktiņš uzskata, ka sabiedrības viedoklis par prezidenta kandidātu Levitu vēl tikai veidosies

SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš

FOTO: Zane Bitere/LETA

Sabiedrības viedoklis par Eiropas Savienības tiesas tiesnesi, Valsts prezidenta amata kandidātu Egilu Levitu vēl tikai veidosies, pauda pētījumu centra SKDS vadītājs Arnis Kaktiņš.

Sabiedrības noskaņojums šajā jautājumā un iespējamais atbalsts Levitam pašlaik nav pētīts, taču, ņemot vērā, ka Levits ilgtermiņā nav bijis masu mediju dienas kārtībā kā galvenais temats, pašlaik sabiedrības nostāju ir grūti komentēt. Taču sociologs pauda, ka viedoklis lēnām sāks veidoties.

"Pašlaik neredzu arī spēcīgu noliedzošu argumentāciju un ka pār Levitu lietu "dubļu vannas"," piebilda Kaktiņš.

Viņš arī atteicās komentēt, vai Levits varētu iegūt Saeimas deputātu atbalstu, jo tas atkarīgs no deputātu vienošanās.

Koalīcijas partijas pirmdien vienojušās Valsts prezidenta amatam virzīt Levitu, pirmdien pēc partiju pārstāvju tikšanās paziņoja premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Tomēr vēl nav zināms, kā balsos visi koalīcijas partneres, partija "KPV LV" deputāti. Partijas līderis Artuss Kaimiņš norādīja, ka viņš, kā arī vairāki "KPV LV" frakcijas deputāti atbalstīts Levitu, bet kopumā atsevišķiem deputātiem iespējams arī citādāks balsojums. Pēc viņa domām, Levits ir "ideāls kandidāts" prezidenta amatam, taču "KPV LV" deputātiem netiks uzspiesta kāda no kandidatūrām.

Kaimiņš zināja teikt, ka arī frakcijas vadītājs Atis Zakatistovs esot paudis gatavību balsojumā atbalstīt Levita kandidatūru. Saeimas deputāte, labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) aģentūrai LETA apliecināja, ka atbalstīs Levita kandidatūru. Saeimas deputāts Aldis Blumbergs (KPV LV) līdzīgi pauda: ja koalīcija pēkšņi nevienosies par kādu citu pretendentu, tad arī viņš balsos par Levita kandidatūru.

Ja Levita kandidatūru atbalstīs četras no piecām koalīcijas partijām, kā arī vismaz četri publiski minētie "KPV LV" deputāti, tad viņam kopumā ir nodrošinātas 53 balsis.

"KPV LV" frakciju pārstāv 15 parlamentārieši. Četri no viņiem balsoja pret valdības apstiprināšanu. Līdz šim ir panākta vienošanās, ka valdību atbalstošie deputāti un visa frakcija par saviem atbildības jautājumiem lemj atsevišķi.

Saeimas opozīcijas partijas Valsts prezidenta amatam varētu izvirzīt savu kandidātu vai kandidātus, bet konkrētus pretendentus pārsvarā vēl nenosauc. Zaļo un zemnieku savienībā ietilpstošā Latvijas Zaļā partija varētu Valsts prezidenta amatam atkārtoti virzīt Raimondu Vējoni, kurš ir nācis tieši no šīs partijas rindām.

Pats Vējonis, kura iespējas tikt pārvēlētam pašlaik izskatās necilas, joprojām neatklāj, vai atkārtoti kandidēs uz augsto amatu.

Valsts prezidenta vēlēšanas notiks pavasara otrajā pusē.

Uz augšu