Plastmasas daļiņas sastopamas pat neskartos kalnu apvidos

Pireneji Francijā. ilustratīvs attēls

FOTO: AFP / Scanpix

Zinātnieki secinājuši, ka pat nomaļā reģionā Pireneju kalnos, kas līdz šim tika uzskatīts par neskartu savvaļu, sastopamas plastmasas mikrodaļiņas. Plastmasa tur nonākusi pa gaisu, vēsta Lielbritānijas raidsabiedrība BBC. 

Zinātnieku komanda no Glāzgovas Stratklaidas Universitātes un Tulūzas Universitātes nomaļā apvidū Pirenejos, kas atrodas Francijas un Spānijas teritorijās, pavadīja aptuveni piecus mēnešus. 

Zinātnieki aplēsuši, ka attiecīgajā reģionā katru dienu uz katru kvadrātmetru zemes platības nosēžas vidēji  365 plastmasas mikrodaļiņas. 

Tuvākais ciemats atrodas aptuveni sešu kilometru attālumā no zinātnieku pētītā apvidus. Savukārt Tuvākā lielā pilsēta - Tulūza - atrodas aptuveni 120 kilometru attālumā. 

Zinātnieki uzsver, ka par neskartu uzskatītajā reģionā konstatētās plastmasas daļiņas ir tik mazas, ka nav saskatāmas ar neapbruņotu aci, tomēr tās tur ir. 

Zinātniekiem nav izdevies precīzi noteikt, cik lielus attālumus plastmasas daļiņas var veikt, tomēr viņi uzskata, ka šī distance var sasniegt pat 100 kilometrus. 

Stratklaidas Universitātes pētnieks Stīvs Alens uzskata, ka plastmasas daļiņas pārvietojas ar vēja palīdzību. 

Šis pētījums apliecina, ka plastmasas mikrodaļiņu piesārņojums ir problēma ne tikai pilsētās, bet arī par nomaļām un neskartām uzskatītās teritorijās. 

“Plastmasas atkritumi ir ļoti nopietns globāls jautājums un viens no galvenajiem pasaules izaicinājumiem vides ziņā,“ uzskata Alens. 

Uz augšu