Nacionālais kino centrs aicina uz tradicionālo Latvijas filmu maratonu

Viesi un aktieri ierodas uz filmas "1906" pirmizrādi FOTO: Krists Luhaers, speciali TVNET

Valsts svētkos, Latvijas Republikas Neatkarības deklarācijas pasludināšanas dienā, Nacionālais Kino centrs jau tradicionāli rīko 4. maija Latvijas filmu maratonu kinoteātrī “Splendid Palace” – bezmaksas seansus abās kinozālēs visas dienas garumā un brīvdabas seansu kinoteātra priekšpagalmā vakara noslēgumā. 

Šāgada akcenti – jaunākās simtgades filmas un sešas pirmizrādes, tai skaitā Lietuvas Simtgades filma; arī brīvdabas seanss iecerēts Simtgades programmas noskaņās – ar Juri Kaukuli, Jauno Jāņu orķestri un Rozes Stiebras filmu “Saule brauca debesīs”.

2019. gadā Latvijas filmu maratons kinoteātrī Splendid Palace notiek jau piecpadsmito reizi, un šāgada pirmais īpašais prieks ir tāds, ka visu rītu abās zālēs ir iespējams piedāvāt labu kino bērniem un ģimenēm – rīta programmā iekļautas simtgades filmas "Jēkabs, Mimmī un runājošie suņi" (Lielajā zālē 12:00) un "Saule brauca debesīs" (Mazajā zālē 11:00), bet rītu iesāks animācijas seanss pašiem mazākajiem (Lielajā zālē 10:30) – divas jaunas leļļu filmas no studijas "Animācijas brigāde" un viena jauna zīmētā filma no studijas Rija, turklāt komplektā arī trīs filmiņas par slavenās "Avārijas brigādes" piedzīvojumiem Eiropā, svinot faktu, ka nu jau piecpadsmit gadus Latvijas ir Eiropas Savienības valsts.

“Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi” FOTO: Kadrs no animācijas filmas

Starptautiskā kontekstā jāpiebilst, ka vairākas filmas 4. maija maratonā tiks demonstrētas ar subtitriem angļu un / vai krievu valodā, lai tās būtu pieejamas arī plašākai auditorijai un citu tautību skatītājiem (atzīmes par subtitru valodu norādītas programmiņā).

Pirmizrāžu maratons kinoteātra Splendid Palace Lielajā zālē sāksies ar seansu 16:00, kad tiks pirmizrādīta režisores Brigitas Eglītes dokumentālā filma "Sestā diena" (studija Mistrus Media) – vasarīgs stāsts par Skultes pagasta centru, kas sestdienās atdzīvojas un pārvēršas par raibu tirdziņu, iezīmējot dažādus vietējo iedzīvotāju raksturus un dzīvesstāstus.

Nākamā pirmizrāde Lielajā zālē – seanss 18:00, režisores Dzintras Gekas un līdzautores Gundegas Repšes dokumentālā filma Ilmārs Blumbergs; darbs pie tās sākās jau 2013. gadā, kad izcilais mākslinieks veidoja izstādi Es nemiršu. Tagad Ilmārs Blumbergs (1943-2016) turpina dzīvot filmā – kā hrestomātiska parādība un netverama matērija.

Ilmārs Blumbergs FOTO: kadrs no filmas

Noskaties filmas rullīti.

Lielās zāles pirmizrāžu virkni ar seansu 20:00 noslēdz dokumentālā filma 2018, studijas VFS Films 2018. gada simtgades multimediju projekta vainagojums – šo poētisko pilnmetrāžas dokumentālo filmu režisors Dainis Kļava un scenārists Matīss Gricmanis veidojuši, izmantojot piecpadsmit filmēšanas grupu uzņemto materiālu TV īsfilmām, kas LTV1 ēterā tika demonstrētas kopīgā ciklā 2018. Latvijas hronika. Dažādos simtgades cilvēkstāstus dokumentālā filma 2018 apvieno citā redzējumā (bez teksta!), iedvesmojoties no leģendārās Ulda Brauna un Herca Franka filmas 235 000 000 (1966) un pārbaudot, vai poētiskā kino kodi darbojas arī šodien.

Viena pirmizrāde ieplānota arī kinoteātra Splendid Palace Mazajā zālē, turklāt starptautiska – Latvijas pirmizrādē viesosies lietuviešu kinematogrāfisti, kas veidojuši Lietuvas un Latvijas kopražojumu, vienu no Lietuvas simtgades filmām – dokumentālo stāstu Zoodārzs Delta (seanss 15:00, filma lietuviešu valodā ar LV subtitriem). Datorspēļu stilistikā dizainētā filma aizved skatītāju uz 90. gadiem, kad neatkarību atjaunoja gan Latvija, gan Lietuva, un kaimiņvalstī nacionālās armijas paspārnē tika izveidota slepena speciālo uzdevumu vienība Delta. Vienības kareivju atmiņās atklājas dīvains kokteilis no patriotiskas degsmes un puiciskas pārgalvības, kuru iedvesmo VHS kasetēs skatītie Rembo un Brūsa Lī kinopiedzīvojumi…

Filmas veidošanas komandā Latviju pārstāv komponists Andris Indāns un producente Marta Bite, studija "Tanka", kurā producēta arī režisora Mārtiņa Grauda dokumentālā filma "Kondoru kalve" (seanss Mazajā zālē 13:00). Uz eksotisku un elpu aizraujošu ainavu fona Dienvidamerikas kalnos titulētais gleznotājs Miķelis Fišers iedvesmojas savai mākslai, bet viņa draugs Mārtiņš Grauds meklē Miķeļa pēdas Meksikā, Peru, Bolīvijā un citur.

Foto: "Kondoru Kalves" pirmizrāde kinoteātrī Splendid Palace.

Latvijas simt pirmajā gadā arī 4. maija Latvijas filmu maratons vēl atgādina jubilejas noskaņas, demonstrējot vairākas no jaunākajām simtgades filmām.

Lielajā zālē 13:30 varēs (vēlreiz) noskatīties 2018. gada vispopulārāko Latvijas filmu – režisores Annas Vidulejas 30. gadu stilizāciju, Anšlava Eglīša romāna ekranizāciju Homo novus (līdz šim jau gandrīz 92 500 apmeklētāju), kas kinoteātros skatāma jau 30 nedēļas, bet joprojām pulcina interesentus. Mazajā zālē simtgades spēlfilmas būs atrodamas dienas noslēguma seansos – 17:30 režisora Dāvja Sīmaņa "Tēvs nakts", kas nupat startējusi Maskavas kinofestivāla galvenajā konkursā, un 19:30 režisora Gata Šmita krimināldrāma "1906", programmas Latvijas filmas Latvijas simtgadei noslēdzošā filma.

"1906" FOTO: publicitātes

Tradicionāli 4. maija Latvijas filmu maratona noslēgums iziet ārpus kinozālēm, uz Splendid Palace priekšpagalmu, kur līdz ar tumsas iestāšanos sākas brīvdabas seanss. Šogad arī nakts seansa ieskaņas koncerts atgādinās par simtgades kino – no 21:00 pie kinoteātra ieejas muzicēs Jauno Jāņu orķestris un Juris Kaukulis, kurš komponējis skaņu celiņu Simtgades filmai "Saule brauca debesīs". No 21:45 turpat uz sienas varēs arī vēlreiz (vai pirmoreiz) noskatīties šo Latvijas zīmētās animācijas klasiķes Rozes Stiebras jaunāko pilnmetrāžas filmu, kas pirmizrādi piedzīvoja tieši Latvijas jubilejas dienās – 2018. gada novembrī.

4. maija Latvijas filmu maratonu organizē Nacionālais Kino centrs, sadarbības partneri – Rīgas Dome, pašvaldības SIA Rīgas nami, kinoteātris Splendid Palace un Latvijas filmu studijas. Informācija par Latvijas filmu maratona programmu un atsevišķām filmām – www.nkc.gov.lv

Uz augšu
Back