ANO apsūdz Ungāriju atvairīto patvēruma meklētāju badināšanā

FOTO: AFP/SCANPIX

Apvienotās Nācijas piektdien pārmetušas Ungārijai, ka tā tīšam nedod ēst atraidītajiem patvēruma meklētājiem, norādot, ka tas ir starptautisko tiesību pārkāpums.

ANO Cilvēktiesību birojs paziņoja, ka saskaņā ar tā rīcībā esošo informāciju Ungārijas varasiestādes liegušas pārtiku vismaz 21 migrantam, kuri gaida uz deportēšanu. Dažiem no viņiem nav dots ēst pat piecas dienas.

ANO augstā cilvēktiesību komisāre Mičela Bačeleta jau pagājušajā septembrī apsūdzēja Ungāriju par pārtikas nenodrošināšanu migrantiem tranzīta zonās gar robežu ar Serbiju.

ANO Cilvēktiesību birojs norādīja, ka Ungārijas varasiestādes solīja izbeigt šādu praksi, ievērojot Eiropas Cilvēktiesību tiesas pagaidu spriedumu.

Taču, diemžēl, no Ungārijas pienāk ziņas, ka šāda prakse turpinās, sacīja ANO Cilvēktiesību biroja preses pārstāve.

Tiklīdz patvēruma meklētāji tiek aizturēti, visiem pieaugušajiem, izņemot grūtnieces un jaunās mātes, kas baro bērnu ar krūti, tīšām tiek liegta pārtika, norādīja preses pārstāve.

Ungārijas valdība iepriekš šonedēļ oficiālā blogā uzsvēra, ka "patvēruma meklētāji, kas ir lūguši patvērumu, un tie, kuru lūgumi tiek izskatīti, turpina saņemt ēdienu un pajumti, kā to vienmēr saņēmuši".

Taču valdība atzina, ka turas pie nostājas, ka Ungārija nav atbildīga nedz par tiem, kuri lūguši patvērumu, nedz par tiem, kuru lūgumi ir noraidīti.

Valdība apgalvo, ka atraidītie patvēruma meklētāji netiek aizturēti un var brīvi šķērsot robežu un doties uz Serbiju.

ANO Cilvēktiesību birojs savukārt noraidīja Ungārijas apgalvojumu, ka migranti var tā vienkārši doties uz Serbiju, kur viņu vajadzības tiks nodrošinātas.

Biroja paziņojumā norādīts, ka šāda "brīvprātīga" došanās prom pakļautu migrantus vēl lielākam riskam, jo būtu pretrunā Ungārijas deportēšanas noteikumiem un spiestu migrantus iekļūt Serbijā nelegāli, pārkāpjot Serbijas likumus.

Birojs uzsvēra, ka migrantus nedrīkst turēt neadekvātos apstākļos, patvaļīgi aizturēt vai pakļaut kaut kādiem citiem spaidiem.

Birojs arī uzsvēra, ka valstu rūpes un augstākais pienākums ir gādāt par migrantiem, kuriem liegta brīvība, tostarp jānodrošina pārtika.

"Mēs aicinām Ungāriju gādāt, ka tā izpilda savus cilvēktiesību pienākumus pret tiem, kuriem liegta brīvība, neatkarīgi no tā, vai viņi atrodas tranzīta zonā vai kādā citā vietā, kur migranti tiek aizturēti un nevar paši apgādāt sevi," teikts ANO Cilvēktiesību biroja paziņojumā.

Uz augšu