Arktikas Padome paliek bez deklarācijas, jo ASV iebilst pret klimata pārmaiņu pieminēšanu

FOTO: Reuters/ScanPix

Arktikas Padomes sanāksmes dalībnieki otrdien Somijā nav nākuši klājā ar tradicionālo noslēguma deklarāciju, jo ASV bijuši iebildumi pret klimata izmaiņu pieminēšanu, pavēstīja delegāti.

Somijas ārlietu ministrs Timo Soini paziņoja par izmaiņām darba kārtībā, norādot, ka noslēguma deklarācija tiks aizstāta ar ministru paziņojumiem. Nekādus paskaidrojumus viņš nesniedza.

Kā skaidroja vairāki avoti, tas noticis tāpēc, ka dalībvalstis nav spējušas panākt vienošanos, jo vienīgi ASV atteikušās pieminēt klimata izmaiņas noslēguma dokumentā.

Šī ir pirmā reize, kad Arktikas padome, kuras pirmā sēde notika 1996.gadā, nav spējusi nākt klajā ar beigu deklarāciju ministru sanāksmes noslēgumā. Šādas sanāksmes notiek reizi divos gados.

Arktikas Padomē ietilpst ASV, Dānija, Islande, Kanāda, Krievija, Norvēģija, Somija un Zviedrija, un to sadarbība padomē parasti noris bez domstarpībām.

Tomēr runā Rovaniemi, Somijas ziemeļos, vēl pirms padomes sanāksmes ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo vērsās pret Ķīnu, kam padomē ir novērotāja statuss, un Krieviju, kritizējot to "agresīvo uzvedību" Arktikā.

Uz augšu