$2 miljonu dēļ inscenēt nāvi un nepateikt taisnību pat saviem bērniem. Krāpniecība ASV ar bēdīgām beigām

FOTO: AP/Scanpix

2011.gada oktobrī Moldovas ceļmalā krūmos tika atrasts vīrieša līķis. ASV dzīvojošā Irina Vorotinova piezvanīja saviem pieaugušajiem dēliem un paziņoja bēdīgo vēsti: viņu tēvs Igors Vorotinovs ir miris. Taču vairākus gadus pēc tam gaismā nāca laulāto divus miljonus dolāru (1,8 miljonu eiro) vērtā shēma, kuras dēļ viņi paši saviem bērniem meloja par tēva nāvi.

Vorotinova "nāves" apstākļi bija samērā aizdomīgi. Mirstīgās atliekas piederēja labi ģērbtam vīrietim, kurš neizskatījās ne piekauts, ne arī nošauts. Kabatā bija Igora Vorotinova pase. Kad līķi atrada, tas jau bija sācis sadalīties. 

Policija ar Vorotinova dēla palīdzību aiznesa mirstīgās atliekas uz vietējo morgu. Pataloganatoms noteica, ka vīrieša nāves iemesls ir sirdstrieka. No ASV atlidoja sieva un ASV vēstniecības pārstāvja pavadībā apstiprināja, ka mirušais ir viņas bijušais vīrs. 

Pēc kremācijas Ukrainā vīrieša pīšļi tika nogādāti ASV. Tur notikušo bēru ceremoniju kuplā skaitā apmeklēja vietējā krievu kopiena, kurā Igors bija labi pazīstams. 

Nepilnu gadu vēlāk - 2012.gada jūnijā - Igora vecākais dēls Alkons, atgriezies Moldovā uz svinībām pie ģimenes drauga, atklāja divas lietas: ka viņa tēvs ir dzīvs un ka viņa vecāki ar savu shēmu izkrāpuši divus miljonus ASV dolāru.

Patiesībā "mirušais" Igors Vorotinovs esot ar neīstu vārdu dzīvojis Moldovā un Ukrainā, tērējot savu daļu no dzīvības apdrošināšanas maksājuma, ko Irina bija pieņēmusi, kaut arī zināja, ka vīrs ir dzīvs, norāda ASV federālā prokuratūra.

ASV varasiestādes vairākus gadus meklēja Igoru Vorotinovu. Pagājušonedēļ 54 gadus veco vīrieti Minesotas tiesā notiesāja par krāpniecību.

52 gadus vecā Irina Vorotinova vainu atzina jau 2016.gadā. Viņai par vīra bēru inscenēšanu un melošanu apdrošināšanas kompānijai piesprieda 37 mēnešu cietumsodu. 

Pāra vecākais dēls Alkons (29) 2015.gadā tiesā atzina, ka neziņoja varasiestādēm par vecāku krāpniecisko shēmu, kad pats par to uzzināja. Viņam tika piespriests trīs mēnešu nosacīts sods.

Alkona advokāts argumentēja, ka viņa klients pats esot bijis vecāku krāpniecības upuris, Taču prokurori uz to raudzījās citādi, norādot, ka arī viņš bija iesaistīts patiesības slēpšanā.

"Mēs zinām, ka Moldovā patiešām bija atrasts līķis," tiesas dokumentos norāda prokurori. "Moldovas amatpersonas kaut kādā veidā tika piekukuļotas, lai sastādītu viltus ziņojumus un radītu iespaidu, ka Igors patiešām ir miris."

Prokuratūra uzskata, ka Vorotinovu plānā bija iesaistītas vairākas personas Moldovā, ar kurām sazinājās amerikāņu apdrošināšanas kompānija, tai skaitā policists un pataloganatoms. Policijas un morga darbinieki apgalvoja, ka vīrieša līķis netika nofotografēts, jo nevienam neesot bijis fotoaparāts.

2012.gada martā Irina saņēma dzīvības apdrošināšanas kompensāciju vairāk nekā divu miljonu ASV dolāru apmērā. Viņa izsūtīja naudas summas uz banku kontiem dažādās pasaules vietās - Šveicē, Ungārijā un Moldovā. Pārskaitījumos bija iesaistīts arī Alkons.

Alkona Vorotinova advokāts norāda, ka dēls neesot zinājis, ka tēvs ir dzīvs, kamēr neieraudzīja viņu pats savām acīm. ASV prokurori to nav apstrīdējuši.

Alkons "piedzīvoja emocionālus amerikāņu kalniņus - vispirms viņa tēva šķietamo nāvi un pēc tam augšāmcelšanos". "Viņam nācās pārdzīvot sava tēva bēres, bet pēc tam uzzināt, ka viņš tomēr ir dzīvs. Kas tie par cilvēkiem, kas paši savu bērnu pakļautu tādiem emocionāliem pārdzīvojumiem?" raksta dēla advokāts.

Pēc atklājuma, ka tēvs ir dzīvs, Alkons turpināja laiku pa laikam ceļot uz Moldovu, un vienreiz viņam pievienojās arī māte. Pēc laika bieži braucieni piesaistīja ASV Varasiestāžu uzmanību.

2013.gada jūnijā Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) saņēma anonīmu ziņojumu no kāda cilvēka Moldovā. Viņš apgalvoja, ka Igors Vorotinovs esot dzīvs un ar vārdu Nikolajs Patoka dzīvojot te Moldovā, te Ukrainā.

2013.gada novembrī, kad Alkons ar savu saderināto atgriezās ASV no kārtējā brauciena uz Moldovu, viņus lidostā sagaidīja ASV robežkontrole un konfiscēja viņu mantas. Alkona datorā FIB aģenti atrada fotogrāfijas ar "mirušo" tēvu.

Irina un Alkons tika aizturēti ASV 2015.gadā, bet Igors tikmēr bija Moldovā. Alkons sadarbojās ar izmeklētājiem un sniedza viņiem informāciju par vecāku likumpārkāpumu, kā rezultātā viņam tika piespriests maigāks sods.

Kad izmeklēšana tuvojās noslēgumam, Alkons negaidīti iesaistīja aģentus telefonsarunā ar joprojām Moldovā esošo tēvu. Igors viņiem sāka stāstīt, ka draugi Moldovā, viņam to nezinot, esot inscenējuši viņa nāvi un vēlāk nolaupījuši viņu, lai izkrāptu apdrošināšanas kompensāciju. Tomēr prokuratūra stāstam nenoticēja un uzskatīja, ka tādā veidā Igors mēģinājis viņus pārliecināt par sievas nevainīgumu.

2018.gada novembrī Igoru Vorotinovu apcietināja Moldovā un izdeva ASV. Pagājušonedēļ viņš panāca vienošanos ar prokuratūru, kura prasa piespriest krāpniekam 41 mēneša cietumsodu. Spriedums Vorotinova lietā gaidāms jūlijā.

Prokuratūra neatklāj, kā Igors vai citi līdzzinātāji atraduši līķi un ielikuši tam kabatās Vorotinova dokumentus.

Irinas un Alkona advokāti apgalvo, ka sieva un dēls nekādu labumu no shēmas neesot saņēmuši, kamēr pats Igors ar draudzeni grezni uzdzīvojis Piedņestrā, starptautiski neatzītajā valstī Moldovā.

Irinu esot izputinājusi cīņa ar vēzi, savukārt Alkons esot mēģinājis izdarīt pašnāvību. Irina slimības dēļ nespēj strādāt, tāpēc domājams, ka Alkonam nāksies atmaksāt izkrāptos divus miljonus dolāru, norāda vīrieša advokāts.

Uz augšu