Izskatīšanai galīgajā lasījumā virza likumprojektu par bijušās VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēkas publicēšanu

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija šodien izskatīšanai galīgajā lasījumā atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz publicēt arī bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) aģentūras uzskaites papildu kartotēku un citus dokumentus.

Iepriekš atbildīgās Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš (KPV LV) skaidroja, ka ir jāpaveic "mazs neizpildītais mājas darbs" no 12.Saeimas, lai būtu nodrošināta "čekas maisu" satura publiskošanu "līdz galam".

Publicēt paredzēts arī no LPSR VDK aģentūras statistiskās kartotēkas izslēgtās, iznīcināšanai paredzētās LPSR VDK aģentu, rezidentu, kā arī tikšanās un konspiratīvo dzīvokļu turētāju uzskaites kartītes. Reizē šodien likumprojekts tika papildināts ar normu, ka tiek publicēti arī citi VDK dokumenti un netieši ar VDK saistītie dokumenti.

Likumā plānots noteikt, ka šie dokumenti Latvijas Nacionālajā arhīvā ir publiski pieejami bez ierobežojumiem. Tāpat komisija atbalstīja rosinājumu noteikt, ka netiek publicēta informācija par personu veselības stāvokli, seksuālo orientāciju un dzimumdzīvi.

Grozījumus virza koalīcijas politiķi, kuri skaidro, ka kopš sākotnējā lēmuma par VDK dokumentu publicēšanu ir atklātas dokumentu grupas, kuru publiskošana pašlaik likumā nav paredzēta.

Deputāti pauž, ka likuma grozījumu pieņemšana veicinās sabiedrības uzticēšanos valsts institūcijām, atklātību un sekmēs vēsturiskā taisnīguma atjaunošanu.

Kā ziņots, raidījums "LNT Ziņas" martā vēstīja, ka visas iespējamo VDK aģentu kartītes, kas ir Latvijā, Nacionālā arhīva mājaslapā, visticamāk, tomēr nav publicētas.

Aģentūra LETA jau ziņoja, ka decembrī interneta vietnē "kgb.arhivi.lv" publiskota daļa no VDK dokumentiem.

No publiskotajām kartītēm secināms, ka VDK interešu lokā bijis ļoti plašs personu loks - kartītes par VDK aģenta statusu tā dēvētajos "čekas maisos" atrodamas gan par garīdzniekiem, kultūras darbiniekiem un zinātniekiem, gan par bārmeņiem, šoferiem, metinātājiem, jūrniekiem un citiem. Tāpat tajos atrodami atsevišķu politiķu vārdi, kuri līdz šim nebija publiski izskanējuši, lai arī likums prasa šādas ziņas publiskot.

Paredzēts, ka no 2019.gada 1.maija publiski būs pieejami arī citi VDK dokumenti. Publicēšana notiks pēc to digitalizēšanas. Šī datubāze jau tiek solīta ar uzlabojumiem datu apstrādes un meklēšanas iespējās.

Uz augšu