Rīgas domes opozīcija rosinās likvidēt "Riga.lv"

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Balsoties uz Valsts kontroles (VK) revīzijas ziņojumu, partijas "Latvijas attīstībai" (LA) frakcija ir sākusi parakstu vākšanu par ārkārtas sēdes sasaukšanu, lai rosinātu pašvaldības nodibinājuma "Riga.lv" likvidāciju, informēja frakcijas pārstāve Ieva Graudiņa-Šutko. Opozīcijas politiķi nodibinājumu "Riga.lv" nereti ir novērtējuši kā Rīgā valdošās koalīcijas un tās līdera Nila Ušakova (S) sabiedrisko attiecību instrumentu.

LA frakcijas rīcībā nonācis VK revīzijas ziņojums "Rīgas pilsētas pašvaldības piešķirto dotāciju biedrībām un nodibinājumiem likumība un lietderība", kam šobrīd noteikts ierobežotas pieejamības statuss. "VK revīzijā konstatētais kārtējo reizi šokē. Ir skaidrs, kādēļ deputātiem tika liegta iespēja iepazīties ar informāciju par nodibinājuma "Riga.lv" darbu," pauž frakcijas vadītājs Viesturs Zeps, norādot, ka "nav neviena argumenta, kādēļ pieļaut, ka "Riga.lv" turpina izšķērdēt rīdzinieku naudu".

Pēc viņa teiktā, tiklīdz ziņojums zaudēs ierobežotas pieejamības statusu tiks sasaukta domes ārkārtas sēde. Parakstu vākšana sēdes sasaukšanai jau esot uzsākta. Vienlaikus ārkārtas sēdē plānots Rīgas domes priekšsēdētājam uzdot izvērtēt nodibinājuma "Rīgas tūrisma attīstības birojs" (RTAB) darbības lietderību un izstrādāt priekšlikumus turpmākās darbības stingrākai uzraudzībai.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, VK ziņojumā galvenokārt tiek pārmesta nesaprotama nodibinājumu funkciju dublēšanās ar domes departamentu darbību, nepārskatāma pārvaldība un finanšu izlietojums, kā arī nesaprotamas operācijas ar preču zīmju iegādi un pārdošanu.

Tāpat tiek kritizēti izdevumi par darījumu braucieniem, jo neesot iespējams gūt viennozīmīgu pārliecību par to saturu - vai tie bijuši izklaides vai darba braucieni. Vēl ziņojumā tiekot norādīts, ka nav izprotams, pēc kādiem principiem nodibinājumi citām sabiedriskajām organizācijām piešķir finansējumu, neesot skaidrs, ar ko tieši nodarbojas pašvaldības sabiedrisko attiecību nodaļa un ar ko - "Riga.lv", un kurā brīdī ir efektīvāk aktivitātes īstenot domei, bet kurā - nodibinājumam "Riga.lv".

"Riga.lv" dotācija no pašvaldības budžeta šogad ir 1,77 miljoni eiro, bet 2018.gadā bija 1,96 miljoni eiro. Lemjot par pašvaldības budžetu, opozīcija jau aizvadītajā gadā centās iepazīties ar dotācijas izlietojumu un pamatojumu, taču pilnvērtīga informācija viņiem sniegta netika.

Lai gan "Riga.lv" dibinātājs ir pašvaldība, nodibinājuma statūtos norādīts, ka lēmumu par likvidāciju pieņem valde, saņemot dibinātāju sapulces piekrišanu. Vienlaikus, dibinātāju sapulces kompetencē esošus lēmumus pieņem Rīgas domes priekšsēdētājs vai viņa pilnvarota persona.

"Firmas.lv" pieejamie dati liecina, ka nodibinājuma valdē strādā Rīgas domes Finanšu departamenta pārstāvis Andris Konošonoks un Ģirts Dripe. 2018.gadā nodibinājums strādājis ar 1,96 miljonu eiro lielu apgrozījumu un 697 106 eiro peļņu.

RTAB valdē strādā Guntars Grīnvalds, Vita Jermoloviča un Rīgas domnieks Maksims Tolstojs Maksims (S). Pērn nodibinājums strādājis ar 6,17 miljonu apgrozījumu un 606 973 eiro peļņu.

Uz augšu