"Google" sāk saraut saites ar "Huawei"
Papildināts

"Huawei" logo.

FOTO: Reuters / Scanpix

ASV interneta tehnoloģiju uzņēmums "Google", kura operētājsistēma "Android" darbojas lielākajā daļā pasaules viedtālruņu, svētdien paziņoja, ka sāk saraut saites ar Ķīnas kompāniju "Huawei", ko Vašingtona uzskata par draudu nacionālajai drošībai.

(Papildināta ziņa.)

Turpinoties tirdzniecības karam ar Pekinu, ASV prezidents Donalds Tramps aizliedzis ASV uzņēmumiem iesaistīties tirdzniecības darījumos telekomunikāciju jomā ar ārvalstu uzņēmumiem, kas atbilstoši Vašingtonas vērtējumam rada draudus Savienoto Valstu nacionālajai drošībai.

Šie soļi ir vērsti pret Ķīnas telekomunikāciju uzņēmumu "Huawei", kuru ASV Tirdzniecības ministrija iekļāvusi to kompāniju vidū, ar kuriem ASV uzņēmumi var veikt tirdzniecību vienīgi tad, kad ir saņemta "zaļā gaisma" no varasiestādēm. Aizliegums attiecas arī uz tehnoloģiju nodošanu.

"Mēs pakļaujamies šim rīkojumam un izvērtējam, kādas būs sekas," sacīja "Google" pārstāvis sakariem ar presi.

Šim solim varētu būt dramatiskas sekas, jo "Google", tāpat kā visiem tehnoloģiju uzņēmumiem, ir jāsadarbojas ar viedtālruņu ražotājiem, lai nodrošinātu, ka tā sistēmas ir savietojamas ar ražotāju iekārtām.

Tomēr uzņēmums "Google" paziņoja, ka tā pakalpojumi arī turpmāk būs pieejami esošajās "Huawei" ierīcēs.

"Mēs jums apliecinām, ka izpildām visas ASV valdības prasības, tomēr pakalpojumi, piemēram, "Google Play" un drošības programma "Google Play Protect" turpinās darboties jūsu esošajā "Huawei" ierīcē," pirmdien paziņoja "Google" izstrādātās operētājsistēmas "Android" pārstāvji.

Arī "Huawei" izplatīja paziņojumu, kurā uzsvēra, ka "turpinās sniegt drošības atjauninājumus un pēcpārdošanas pakalpojumus visiem esošajiem "Huawei" un "Honor" viedtālruņu un planšetdatoru produktiem, kas jau tikuši pārdoti vai atrodas noliktavās visā pasaulē".

"Mēs turpināsim veidot drošu un ilgtspējīgu programmatūras ekosistēmu, lai lietotājiem visā pasaulē nodrošinātu tikai pašu labāko pieredzi," piebilsts "Huawei" paziņojumā.

"Google" un ASV mikroshēmu ražotāji, tostarp "Intel", "Qualcomm" un "Broadcom" ir iesaldējuši programmatūras un būtisku detaļu piegādes "Huawei", vēstīja biznesa ziņu aģentūra "Bloomberg".

Ķīnas Ārlietu ministrijas preses pārstāvis pirmdien paziņoja, ka Ķīna atbalsta savus uzņēmumus un "izmantos likumīgos ieročus un aizsargās savas likumīgās tiesības".

"Huawei" strauji paplašina līderpozīcijas 5G tehnoloģiju jomā, tomēr uzņēmums lielā mērā ir atkarīgs no ārzemju piegādātājiem.

Uzņēmums katru gadu iepērk komponentes 67 miljardu dolāru vērtībā, arī 11 miljardu dolāru vērtībā no ASV piegādātājiem, vēsta izdevums "Nikkei Business".

Jau ziņots, ka ASV un vairākas citas valstis ierobežojušas "Huawei" ražojumu lietošanu, galvenokārt telekomunikāciju infrastruktūrā, norādot ka šis uzņēmums ir tuvs Ķīnas valdībai un tā ražojumi var tikt izmantoti nesankcionētai informācijas iegūšanai. "Huawei" noraida šādas apsūdzības.

Uz augšu