Latvijas hokejistiem uzspīd veiksme, bet ne pietiekami (24)

Latvijas izlases hokejisti
Latvijas izlases hokejisti Foto: AFP/SCANPIX

Latvijas hokeja izlase pirmdien Bratislavā (Slovākija) pasaules čempionāta mačā sīvā cīņā ar rezultātu 4:5 (0:1, 1:1, 3:3) piekāpās Zviedrijas valstsvienībai, kas iepriekšējos divos turnīros izcīnīja zelta medaļas.

Latvijas izlases labā trīs vārtus guva Roberts Bukarts, kurš komandā tika atzīts par mača labāko spēlētāju. Vēl vienu precīzu metienu izpildīja arī Jānis Jaks.

Ar divām rezultatīvām piespēlēm atzīmējās Rihards Bukarts, bet pa reizei vārtu guvumā piedalījās Lauris Dārziņš, Ralfs Freibergs, Miks Indrašis un Kristaps Sotnieks.

Zviedrijas izlases rindās vārtus guva Eliass Petersons, Adrians Kempe, Antons Landers, Patriks Hornkvists un Deniss Rasmusens, kurš ieraidīja ripu tukšos vārtos, kad vārtsargs bija devies nomainīties.

Latvijas hokejisti pēc šī dramatiskā zaudējuma vairs nevar kvalificēties ceturtdaļfinālam, kurā iekļuvusi Zviedrijas izlase.

Šajā mačā Zviedrijas hokejisti vairākkārt trāpīja pa vārtu stabu, nespējot salauzt Latvijas izlases pretestību līdz pat spēles pēdējai minūtei.

Latvijas hokejisti šajā mačā guva divus vārtus ar lielu veiksmes palīdzību, tomēr pašās beigās mūsējiem nedaudz nepaveicās.

Pirmais periods

Pirmajās minūtēs abas komandas spēlēja ļoti piesardzīgi, lai nezaudētu vārtus jau mača pašā sākumā. Ļoti bīstama epizode pie Latvijas izlases vārtiem izveidojās ceturtajā minūtē, kad aizsargs Olivers Ekmans-Larsons no labas pozīcijas trāpīja pa vārtu stabu. Pēc mirkļa Rūdolfs Balcers apdraudēja pretinieku vārtos, taču nesekmīgi.

Trešdaļas vidū noraidījumu par pretinieka turēšanu nopelnīja Oskars Batņa. Zviedri skaitlisko vairākumu realizēja, pateicoties Eliasa Petersona precīzajam metienam. Jau pēc brīža Latvijas izlase varēja panākt neizšķirtu, taču pēc Balcera piespēles Teodoram Bļugeram neizdevās pārspēt pieredzējušo vārtsargu Henriku Lundkvistu.

Arī turpinājumā Latvijas izlase spēja izveidot vārtu gūšanas izdevības. Izdevās aizskriet ātrajā pretuzbrukumā trijatā pret vienu aizsargu, taču Roberts Bukarts piespēlējot pazaudēja ripu. Mazliet vēlāk sekoja Oskara Cibuļska pārkāpums, taču Latvijas izlase šoreiz skaitlisko mazākumu izturēja, turklāt tā laikā izdevās apdraudēt pretinieku vārtus.

Deniss Rasmusens uzgrūdās virsū Kristeram Gudļevskim, tomēr tiesneši noteikumu pārkāpumu nesaskatīja. Pirmā perioda pēdējā minūtē Luī Ēriksons no asa leņķa meta pa vārtiem, taču Latvijas izlases vārtsargs ripu atsita. Pēc 20 nospēlētām minūtēm 0:1 (metienu attiecība 4:11).

Otrais periods

Trešdaļas sākumā zviedri sagrieza "karuseli" pie Latvijas izlases vārtiem. Šķita, ka sarkanajos kreklos tērptā komanda spēlē mazākumā, taču spēle notika vienādos sastāvos. Pēc viena no metieniem ripa atsitās pret Latvijas valstsvienības vārtu stabu.

Eliass Lindholms vārtu priekšā tika atstāts nepiesegts, viņš pēc pagrieziena meta pa vārtiem, taču teicami nospēlēja Gudļevskis, atsitot ripu pēc metiena no tuvas distances. Latvijas izlases vārtu apšaude turpinājās līdz brīdim, kad zviedri pirmo reizi mačā nokļuva skaitliskajā mazākumā.

Līdzīgi kā iepriekšējā mačā pret Krieviju, arī šoreiz Latvijas izlase realizēja vairākumu pret komandu, kas iepriekš turnīrā nebija zaudējusi vārtus mazākumā. Ar izcilu metienu Roberts Bukarts ieraidīja ripu vārtu augšējā stūrī, panākot neizšķirtu 1:1.

Latvijai veiksme bija līdzās, jo nedaudz vēlāk jau kārtējo reizi ripa atsitās pret vārtu stabu. Šoreiz neprecīzi meta Gabriels Landeskogs. Tomēr drīz vien zviedri pelnīti guva vārtus. Neizšķirts rezultāts noturējās četras minūtes līdz brīdim, kad Adrians Kempe ieraidīja ripu vāru augšējā stūrī.

Balcers ar Dārziņu varēja izskriet pretuzbrukumā divatā pret vienu aizsargu, taču Latvijas izlases kapteinis pazaudēja ripu. Komanda gan turpināja spēlēt aktīvi, nopelnot iespēju spēlēt skaitliskajā vairākumā 36 sekundes pirms otrā perioda beigām. Trešdaļa noslēdzās ar rezultātu 1:2 (metienu attiecība 17:23).

Trešais periods

Trešdaļas sākumā Latvijas izlase varēja turpināt spēlēt skaitliskajā vairākumā. Labas izdevības gūt vārtus bija Balceram un Bļugeram, bet tad Latvijas komandai uzspīdēja veiksme. Roberts Bukarts izpildīja metienu, kas nebija precīzs, taču zviedri paši atlēkušo ripu ieraidīja savos vārtos - 2:2.

Divarpus minūtes vēlāk Dārziņš iesāka uzbrukumu, turpinājumā Rihards Bukarts izlauzās līdz vārtiem, kur lieliski pieslēdzās Jaks. Latvijas izlases aizsargs netraucēts ieraidīja ripu tukšos pretinieku vārtos, izvirzot valstsvienību 3:2 vadībā.

Latvijas hokejisti sajuta pārliecību par saviem spēkiem un turpināja doties uz pretinieku vārtiem. Izdevās aizskriet pretuzbrukumā divatā pret vienu pretinieku, taču pēdējā brīdi aizsargs iztraucēja Balcera metienu. Tomēr vadības grožus Latvijas izlase pazaudēja pēc piecarpus minūtēm, kad Antons Landers panāca neizšķirtu.

69 sekundes vēlāk Zviedrijas izlase guva vēl vienus vārtus, kad pasaules čempionus vadībā izvirzīja Patriks Hornkvists. Tobrīd trešais periods bija tieši pusē, taču pēc brīža noraidījumu nopelnīja Dārziņš, atstājot Latvijas izlasi skaitliskajā mazākumā.

Trīsarpus minūtes pirms mača pamatlaika beigām Roberts Bukarts vēlreiz guva vārtus ar veiksmes palīdzību. Vispirms tiesneši skatījās video atkārtojumu, lai pārliecinātos, vai Latvijas izlases uzbrucējs nav traucējis pretinieku vārtsargam, pārkāpjot noteikumus. Tiesneši vārtus ieskaitīja, bet...

Zviedrijas izlases treneris pieprasīja vēlreiz skatīties video atkārtojumu, jo bija aizdomas, ka Latvijas hokejisti nospēlējuši aizmugurē, proti - ieslidojuši pretinieku aizsardzības zonā pirms ripas. Kaut arī šķita, ka vārti netiks skaitīti, tomēr rezultāts kļuva neizšķirts - 4:4.

Latvijas izlase varēja spēlēt skaitliskajā vairākumā. Bija labas iespējas izvirzīties vadībā, tomēr tās neizdevās izmantot. Gudļevski nomainīja Elvis Merzļikins, lai viņš ar svaigiem spēkiem ātrāk varētu izdarīt vārtsarga maiņu.

Spēlējot bez vārtsarga, Latvijas izlase zaudēja vārtus 34 sekundes pirms mača pamatlaika beigām, kad tukšos vārtos ripu ieraidīja Deniss Rasmusens. Beigu rezultātā zaudējums ar 4:5.

Lai saglabātu cerības iekļūt ceturtdaļfinālā, Latvijas izlasei šajā mačā bija nepieciešama uzvara mača pamatlaikā, bet Zviedrijai būtu pieticis ar vienu punktu (vismaz neizšķirts pamatlaikā), lai iekļūtu "play-off" turnīrā.

Latvija - Zviedrija 4:5 (0:1, 1:1, 3:3)

• metienu attiecība - 29:35
  • soda minūtes - 6:6
  • uzvarēti iemetieni - 27:34