"Twitter" uzslavas izpelnās žurnālistes neatlaidība mēģinājumos iegūt atbildes no bijušās RTAB darbinieces

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Vismaz trīs gadus par projekta vadītāju Rīgas Tūrisma attīstības birojā (RTAB) strādāja Darja Tiščenko, saņemot par to gandrīz pusotru tūkstoti eiro mēnesī. Savu lomu Rīgas tūrisma attīstībā viņa neatklāj – paziņo, ka komentāru nav, un pēc tam jautājumus ignorē pilnīgā klusumā. "Twitter" lietotāju vidū atzinību par mēģinājumiem iegūt atbildes no Tiščenko izpelnījās žurnāliste Olga Dragiļeva, kura pati norādījusi, ka tā ir bijusi dīvainākā intervija dzīvē.

LTV raidījums «De Facto» svētdien ziņoja, ka nodibinājums «Riga.lv» 2013.gada rudenī tika dibināts ar mērķi sabiedrību informēt par Rīgas pašvaldības darbu. Lai gan Rīgas domē ir Sabiedrisko attiecību nodaļa, šo gadu laikā «Riga.lv» izauga par tai paralēlu struktūru ar milzīgu budžetu – gandrīz diviem miljoniem eiro gadā – un padsmit darbiniekiem.

«Riga.lv» galvenās redaktores pienākumus kopš janvāra beigām pilda Ina Oškāja. Viņa bijusi laikraksta Čas» žurnāliste un vienlaikus jau vairākus Saeimas sasaukumus ir «Saskaņas» deputāta Vladimira Nikonova palīdze. Valsts kontroles pārmetumiem par to, ka portāla saturā lielu daļu veido citu Rīgas domes struktūru sniegtās informācijas pārpublicēšana, Oškāja nepiekrīt: «Neatbilst patiesībai, jo principā mēs strādājam ar oficiālajām preses relīzēm, bet mēs tās adaptējam, pārrakstām, tulkojam, starp citu. Piemeklējam arī vizuālo saturu un tā tālāk.»

Oškājas vietniece ir «Saskaņas» aktīviste Danuta Dembovska, par žurnālisti strādā kādreizējā Pirmā Baltijas kanāla reportiere Marija Burgarte. «Riga.lv» štatā kā žurnāliste ir arī Oškājas māsa, bijusī laikraksta «Čas» galvenā redaktore Ksenija Zagorovska. 2006.gadā, kad vēl nebija izveidota «Saskaņa», viņa Saeimas vēlēšanās kandidēja no PCTVL, bet četrus gadus vēlāk – no Andra Šķēles un Aināra Šlesera izveidotās apvienības «Par labu Latviju».

RTAB pēc Valsts kontroles intereses likvidēja septiņas amata vietas. Pēdējo trīs gadu laikā tajās strādājušie darbinieki algās saņēma vairāk nekā trešdaļu miljona eiro. Tomēr politiski iekrāsotu darbinieku ir bijis daudz vairāk, liecina «Re:Baltica» publiskotais saraksts. Tajā redzams, ka RTAB strādājušas «Saskaņas» domnieka Sandra Bergmaņa tuvinieces: sieva un māte.

«Viņas strādāja agrāk, jā, nu bet viņas strādāja, ja nemaldos, 3-4 gadus atpakaļ,» apgalvo Bergmanis. Uz norādi, ka viņa māte RTAB strādājusi līdz 2018.gada aprīlim, domnieks bilst: «Varētu būt, es precīzi datumus nezinu, jo tas jums jāprasa tad maniem radiniekiem.» Viņš apgalvo, ka «visi strādāja reāli,» bet ko tieši sieva un māte RTAB darījušas un kā darbu dabūjušas, Bergmanis nezinot.

Savukārt mārketinga projektu vadītāja amatā RTAB strādāja GKR domnieks Andrejs Kameņeckis, kura uzdevums bija tūristu piesaistīšanas koncepcijas izstrāde. Vaicāts, kā ticis amatā, viņš atbild: «Esmu profesionāls marketologs.» Kameņeckis neatceroties, vai pieteicies pats, vai arī viņu kāds uzaicinājis, tomēr viņš esot sniedzis savu CV un tas ticis vērtēts. Darbu Rīgas domes nodibinājumā viņš dabūja pēc tam, kad bija kļuvis par deputātu. Vaicāts, vai tā ir sakritība, viņš aicina to vaicāt RTAB vadībai, bet uz norādi, ka KNAB izmeklēšanas dēļ tas ir sarežģīti, Kameņeckis attrauc: «Nu, tā nav mana vaina.»

Vismaz trīs gadus par projekta vadītāju RTAB strādāja Darja Tiščenko, saņemot par to gandrīz pusotru tūkstoti eiro mēnesī. Viņas amata vieta ir starp pērn likvidētajām. Šogad trīs mēnešus viņa nostrādāja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļā, taču neizturēja pārbaudes laiku. Tagad Tiščenko ir sastopama «Saskaņas» Saeimas frakcijā, kur ir deputāta Jāņa Ādamsona palīdze. Savu lomu Rīgas tūrisma attīstībā viņa neatklāj – paziņo, ka komentāru nav, un pēc tam jautājumus ignorē pilnīgā klusumā.

Valsts kontrole atklāja, ka 12 RTAB darbiniekiem darba vietas neatradās biroja telpās, bet gan Rīgas domes ēkā. «De facto» noskaidroja, ka šis kabinets, kuru nedēļas sākumā kratīja KNAB, tika ierīkots «Saskaņas» frakcijas telpās, kurās iekļūt var tikai ar caurlaidi. Turklāt nepiederošajiem ieeju cītīgi bloķē frakcijas referents Daniils Uļjanovs. Arī viņam šis nav vienīgais ar partiju saistītais amats, jo viņš ir arī divu «Saskaņas» Saeimas frakcijas deputātu palīgs. Uļjanovs atklāj, ka palīdz deputātam Vitālijam Orlovam, taču otra deputāta vārdu ir aizmirsis.

Jāpiebilst, ka Valsts kontrole Rīgas domes nodibinājumu revīzijas ziņojumā min vairākus gadījumus, kas rada bažas par fiktīvu nodarbinātību. Piemēram, darbinieku nespēja paskaidrot, ko konkrēti viņi dara un kam ir pakļauti.

Uz augšu