Rosina samazināt FKTK padomes locekļu skaitu

FOTO: Sintija Zandersone/LETA

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija rosina veikt grozījumus likumā par Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK), paredzot FKTK padomes locekļu skaitu samazināt no pieciem līdz trim.

Minētie likuma grozījumi tiek gatavoti izskatīšanai Saeimā otrajā lasījumā. Kopumā uz otro lasījumu komisija saņēma 40 priekšlikumu, tomēr trešdien visi netika izskatīti, tāpēc to izskatīšana tiks turpināta ceturtdien, 23.maijā, pēc Saeimas sēdes.

Komisija atbalstīja Saeimas deputāta Māra Kučinska (ZZS) iesniegto priekšlikumu, kas paredz samazināt FKTK padomes sastāvu no līdzšinējiem pieciem līdz trim cilvēkiem. Kučinska ieskatā, tādējādi FKTK priekšsēdētājs varēs veidot komandu, ar kuru iespējams sasniegt augstākos rezultātus, kā arī tiks palielināta iestādes vadītāja rīcības brīvība, vienlaikus palielinot arī atbildību.

Kučinskis arī atzina, ka tādējādi tiks mazināta iespēja iestādi ietekmēt politiski. Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs (KPV LV) piekrita, ka piedāvātais variants risinās problēmu ar iestādes iespējamu politisku ietekmēšanu, vienlaikus politiķis norādīja uz varas koncentrācijas risku iestādē un ar to saistīto patvaļu.

FKTK pārstāvji brīdināja deputātus, ka komisijas padomes sastāvs būtu saglabājams piecu cilvēku sastāvā, ņemot vērā, ka iestādes kompetencē ir daudz risināmu jautājumu, kurus nav iespējams pienācīgi izdiskutēt līdzšinējā sastāvā. Dažkārt vienas FKTK padomes sēdes ietvaros neesot iespējams izdiskutēt visus jautājumus, tāpēc tos nākas pārcelt uz nākamo padomes sēdi.

Diskusiju gaitā deputāti vienojās arī par izmaiņām FKTK padomes izraudzīšanās kārtībā. Lai arī tika rosināts, ka FKTK priekšsēdētāju pēc Ministru kabineta ieteikuma ieceļ Saeima, bet pārējos divus FKTK padomes locekļus izraugās iestādes vadītājs, Saeimas komisija tomēr vienojās, ka parlaments iecels visu FKTK padomi.

Saeimas komisijas deputāti vienojās, ka FKTK padomes amata pretendentus Ministru kabinets izraudzīsies atklātā konkursā. Iestādes padomes amata pretendentu atlasi veiks komisija, kuru vadīs Valsts kancelejas direktors, bet komisijas sastāvā darbosies finanšu ministrs vai viņa deleģēts pārstāvis, Latvijas Bankas padomes loceklis, Satversmes aizsardzības biroja direktors, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta priekšnieks un Valsts drošības dienesta priekšnieks. Pretendentu atlases komisijas sēdēs ar padomdevēja tiesībām varēs arī piedalīties ne vairāk kā trīs Finanšu sektora attīstības padomes deleģēti pārstāvji.

Kā ziņots, šīs izmaiņas ir daļa no Ministru prezidenta izsludinātā nozares "kapitālā remonta" un paredz nozīmīgas pārmaiņas finanšu sektoru uzaugošajās iestādēs.

Tostarp jaunu FKTK padomi paredzēts izraudzīties līdz šā gada 1.oktobrim.

Uz augšu