Trešdien piecas minūtes bijusi traucēta datu apmaiņa starp vēlēšanu iecirkņiem

Cilvēki ieradušies nodot savas balsis iepriekšējā balsošanā Eiropas Parlamenta vēlēšanās 3.vēlēšanu iecirknī Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā.

FOTO: Ieva Makare/LETA

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iepriekšējās balsošanas laikā šovakar piecas minūtes nebija iespējams veikt datu apmaiņa starp vēlēšanu iecirkņiem tiešsaistes sistēmā, aģentūrai LETA pastāstīja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Datu apmaiņa starp iecirkņiem nepieciešama, lai konkrētajā vietā nobalsot varētu tie vēlētāji, kuri ir reģistrēti balsošanai citā iecirknī.

Pašlaik sistēmas darbība ir atjaunota un nav ziņu, ka tagad iecirkņu saziņā būtu problēmas, norādīja CVK vadītāja.

Lai noskaidrotu sistēmas darbības pārtraukuma iemeslus būs nepieciešams laiks, iespējams, līdz vienai dienai, skaidroja Bērziņa.

Rādītāji liecina, ka sistēmai nebija liela noslodze. Sistēmas traucējumu cēlonis varētu būt gan iekšējs, gan ārējs, bet tas vēl jānoskaidro, teica Bērziņa.

Viņa vērsa uzmanību, ka iecirkņa maiņa ir papildu balsošanas iespēja un ir jārēķinās ar tehniskajiem riskiem. Turklāt šī sistēma pašlaik tiek izmēģināta un CVK labprāt uzklausīs arī vēlētāju ieteikumus, norādīja Bērziņa.

Ņemot vērā, ka nav ieviests elektroniskais reģistrs, pārliecināšanās par to, vai vēlētājs jau nav nobalsojis savā iecirknī, notiek fiziski, tāpēc nepieciešams papildu laiks, piebilda CVK vadītāja.

LETA jau vēstīja, ka iecirknī Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā nereģistrētajiem vēlētājiem trešdien nākas aptuveni stundu stāvēt rindā. 3.iecirkņa vadītāja skaidroja, ka jau no plkst.17 izveidotas divas rindas, lai paātrinātu vēlēšanu procesu tieši šajā iecirknī reģistrētajiem balsstiesīgajiem. Tāpat iecirknī nereģistrētajiem vēlētājiem gaidīšanu līdz nobalsošanai paildzinājuši traucējumi datu apmaiņas sistēmas darbībā.

Arī vēlēšanu iecirknī Kongresu namā veidojās rinda, vēloties nobalsot virknei tajā nereģistrētu vēlētāju. Attiecīgi ir jāgaida, kamēr iecirknis, kurā viņi ir reģistrēti, apstiprinās, ka konkrētais cilvēks jau nav nobalsojis. Tāpat iecirknī pa brīdim bijušas problēmas ar interneta savienojumu.

Latvijā šodien sākas iepriekšējā balsošana EP vēlēšanās. Iepriekšējā balsošana šodien paredzēta trīs stundas, noslēdzoties plkst.20. Iepriekšējā balsošana norisināsies arī ceturtdien un piektdien.

Iepriekš vēlētāji var balsot savā vai citā vēlēšanu iecirknī, ja starp šo iecirkni un iecirkni, kurā vēlētājs balsos, ir iespējama tiešsaistes datu apmaiņa. Balsojot citā iecirknī, jāieplāno ilgāks laiks - vidēji piecas līdz 20 minūtes -, kas jāpavada iecirknī, jo vēlēšanu komisija pirms vēlēšanu materiālu izsniegšanas sazināsies ar vēlētāja iecirkni un veiks iecirkņa maiņu, iepriekš skaidroja Centrālā vēlēšanu komisija.

Uz augšu