Kas par vēlēšanām sakāms sociālo tīklu lietotājiem?
Lielākājā daļā ES valstu notiek EP vēlēšanas

Cilvēki ieradušies nodot savas balsis iepriekšējā balsošanā Eiropas Parlamenta vēlēšanās 3.vēlēšanu iecirknī Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā.

FOTO: Ieva Makare/LETA

Pēc aptuveni 90% balsu saskaitīšanas Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās līderi joprojām ir "Jaunā Vienotība" (JV), "Saskaņa" un nacionālā apvienība Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNK), liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija. Kas par rezultātiem sakāms sociālo tīklu lietotājiem?

EP vēlēšanas svētdien notiek Austrijā, Beļģijā, Bulgārijā, Dānijā, Francijā, Grieķijā, Horvātijā, Kiprā, Igaunijā, Itālijā, Lietuvā, Luksemburgā, Polijā, Portugālē, Rumānijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā, Ungārijā, Vācijā un Zviedrijā.

Savukārt sestdien savus pārstāvjus EP izraudzījās vēlētāji Latvijā, Maltā un Slovākijā, bet Čehijā vēlēšanas notika jau otro dienu.

Nīderlandieši un briti nobalsoja jau ceturtdien, bet piektdien pie urnām devās īri un čehi.

Eiroskeptiskās partijas cer iegūt pat trešdaļu EP deputātu mandātu, lai šķeltu uz integrāciju noskaņoto spēku virzīto darba kārtību.

Savukārt tradicionālās varas partijas cīnās savā starpā par ietekmi jaunās augstāko ES amatpersonu paaudzes izvēlē.

Vienlaikus daudzi ES bažījas, ka vēl lielāks vēlētāju aktivitātes kritums kaitēs EP uzticamībai un tā lēmumu autoritātei.

2014.gada vēlēšanās vismazākā aktivitāte bija Slovākijā - pie urnām devās nepilni 14% balsstiesīgo.

Analītiķi norāda, ka no vēlētāju aktivitātes kūtruma iegūst populistiskie spēki, kas spēj labāk mobilizēt savu vēlētāju loku.

Nobalsojušo vēlētāju aptaujas liecina, ka Nīderlandē uzvarēji kreisi centriskā partija, ko pārstāv ES viceprezidents Franss Timmermanss.

Savukārt Īrijā, kā liecina aptaujas, uzvarēja premjerministra Leo Varadkara proeiropeiskā partija "Fine Gael".

Kopumā EP vēlēšanās ir tiesības piedalīties vairāk nekā 426 miljoniem balsstiesīgo Eiropas Savienības (ES) pilsoņu, kuriem jāizraugās 751 deputāts, kas tos nākamos piecus gadus pārstāvēs EP.

Katrai no dalībvalstīm pienākas atšķirīgs deputātu skaits, kas aptuveni atspoguļo tās iedzīvotāju skaitu. Visvairāk vietu EP - 96 - rezervētas Vācijai, bet vismazākā pārstāvniecība atvēlēta Igaunijai, Kiprai, Luksemburgai un Maltai, kam katrai pienākas pa sešiem deputātiem. Tikmēr Latvija EP būs pārstāvēta ar astoņiem deputātiem.

Balsu skaitīšana notiks atsevišķi katrā no dalībvalstīm, taču to rezultāti tiks saglabāti noslēpumā, kamēr balsošana nebeigsies visās dalībvalstīs, lai vēlēšanu iznākums valstīs, kur balsošana notiek agrāk, neietekmētu balsošanu pārējās valstīs.

Balsu skaitīšanas rezultātus paredzēts paziņot ne agrāk kā svētdien plkst. 23.00 pēc Briseles laika (plkst.24.00 pēc Latvijas laika).

Taču sākot ar plkst.20 var sagaidīt jau pirmās mediju izdarītās aplēses par vēlēšanu iznākumu.

Uz augšu