EP vēlēšanās Lietuvā uzvarējuši opozīcijā esošie konservatīvie
Papildināts

FOTO: Reuters/ScanPix

Lietuvā svētdien notikušajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās uzvarējusi konservatīvā partija "Tēvzemes savienība - Lietuvas kristīgie demokrāti", kas ir lielākais opozīcijas politiskais spēks valsts parlamentā, liecina centrālās vēlēšanu komisijas paziņotie provizoriskie rezultāti.

Pēc šiem rezultātiem, konservatīvie ieguvuši 18,6% balsu un trīs EP deputātu vietas.

Vītauta Dižā Universitātes profesors Ļuds Mažilis ieguvis pirmo vietu partijas kandidātu rindās, apsteidzot bijušo premjeru Andrju Kubiļu un parlamenta deputāti Rasu Juknevičieni.

Otrajā vietā balsu skaita ziņā ir Sociāldemokrātu partija, kas saņēmusi 15% balsu un divas deputātu vietas. Partijas kandidātu sarakstā pirmo vietu ieņēmusi Vilija Blinkevičūte, kas EP ievēlēta jau trešo reizi, bet otrajā vietā ir Lietuvas parlamenta deputāts Juozs Oleks.

Trešajā vietā ierindojusies valdošā Zemnieku un zaļo savienība, kas ieguvusi nepilnus 12% balsu un divus mandātus. Visticamāk, ka mandātu EP saglabās Broņis Rope, bet otru mandātu saņems bijušais basketbolists Šarūns Marčuļonis, kurš nav partijas biedrs, bet startēja no zaļzemnieku saraksta.

Zaļzemnieku vienīgā partnere valdošajā koalīcijā Sociāldemokrātu darba partija saņēmusi tikai 2% balsu, un līdz ar to nav tikusi pie mandātiem.

Pa vienam mandātam ieguvušas Darba partija (8,6% balsu), kuru EP pārstāvēs tās līderis Viktors Uspaskihs, Liberāļu kustība (6% balsu), kuru pārstāvēs līdzšinējais EP deputāts Petrs Austrevičs un neatkarīgās Seima deputātes Aušras Maldeiķienes saraksts (6% balsu), Maldeiķienei dodoties EP.

Vēl vienu mandātu saņems "Lietuvas poļu vēlēšanu akcija-Kristīgo ģimeņu savienība", kuras līderis Valdermārs Tomaševskis turpinās darbu EP.

Tādējādi Lietuvai no 11 EP deputātiem pieci turpinās darbu arī jaunajā EP sasaukumā.

Jaunajā EP sasaukumā nav ievēlēti konservatīvo pārstāvji Laima Andrikiene un Aļģirds Saudargs, sociāldemokrāts Zigmants Balčītis, Lietuvas Liberāļu kustības pārstāvis Antans Guoga, kā arī no partijas "Kārtība un taisnīgums" ievēlētie Valentīns Mazuronis un Rolands Pakss.

Pirms pieciem gadiem EP vēlēšanās "Tēvzemes savienība - Lietuvas kristīgie demokrāti" ieguva 16,46% balsu un divus mandātus, sociāldemokrātiem arī bija divi mandāti un 16,3% balsu, Liberāļu kustībai arī bija divi mandāti un 15,63% vēlētāju atbalsta. Divus mandātus ieguva arī partija "Kārtība un taisnīgums", saņemot 13,46% balsu.

Darba partija saņēma 12,1% balsu un vienu mandātu EP, "Lietuvas poļu vēlēšanu akcija - Kristīgo ģimeņu savienība" - 7,6% balsu un vienu mandātu, bet zaļzemnieki vienu mandātu un 6,24% balsu.

EP vēlēšanās svētdien piedalījušies 53% balsstiesīgo Lietuvas pilsoņu.

Uz augšu