Kādos gadījumos var atcelt Eiropas Parlamenta deputāta imunitāti? (16)

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Foto: Paula Čurkste / LETA

Eiroparlamenta deputātiem ir imunitāte. Tomēr, ja kādas Eiropas Savienības dalībvalsts tiesībsargājošai institūcijai ir aizdomas, ka deputāts dalībvalstī ir paveicis noziegumu, šīs valsts tiesībsargājošās iestādes var lūgt Eiroparlamentu atcelt imunitāti parlamenta deputātam – līdzīgi kā tas ir nacionālajā parlamentā.

Pēc tam Juridisko jautājumu komiteja nāk ar rekomendācijām EP balsojumam. Ja konkrētā lieta neskar EP deputāta darbu, piemēram, izteikumus vai balsojumu, imunitāte tiek atcelta, skaidro EP Informācijas birojā Latvijā. Eiroparlaments faktiski vienmēr nobalso par deputāta izdošanu, piemēram, kriminālvajāšanai. Piemēram, 8. sasaukuma laikā no 55 saņemtajiem pieprasījumiem par imunitātes atcelšanu, apmierināti tika 49.

Process aizņem no diviem līdz 12 mēnešiem atkarībā no gadījuma.

EP mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka pie EP deputātiem nevar veikt izmeklēšanas darbības, viņus nevar aizturēt vai sākt tiesvedību sakarā ar viedokli, ko viņi pauduši, vai balsojumu, ko viņi veikuši, pildot EP deputāta pienākumus. Proti, EP pārliecinās, vai ierosinātā lieta nav politiski motivēta.

Izņēmuma kārtā imunitāte nav spēkā, ja deputāts tiek pieķerts nozieguma brīdī.

Arī pēc imunitātes atcelšanas EP deputāts ir tiesīgs saglabāt savu vietu, jo deputāta pilnvaras ir dalībvalsts piešķirtas pilnvaras un tās nevar atņemt neviena cita iestāde. "Turklāt EP deputāta imunitātes atcelšana nenozīmē, ka deputāts tiek atzīts par "vainīgu". Tā tikai ļauj valsts tiesu iestādēm sākt izmeklēšanu vai tiesvedību. Tā kā EP deputāti ir ievēlēti saskaņā ar valsts vēlēšanu tiesību aktu, ja EP deputāts tiek atzīts par vainīgu noziedzīgā nodarījumā, dalībvalsts iestādēm ir jālemj, vai viņš līdz ar to zaudē savas pilnvaras," teikts EP mājaslapā pieejamajā informācijā.

Jaunievēlētie deputāti savu amatu oficiāli ieņems no jūlija – arī bijušais Rīgas mērs Nils Ušakovs (S) un bijušais vicemērs Andris Ameriks (GKR/S) .

Pie viņiem abiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir veicis kratīšanas krimināllietā par vērienīgu korupciju pašvaldības uzņēmumā "Rīgas satiksme", tomēr neviens no viņiem nav ticis aizturēts vai atzīts par aizdomās turēto saistībā ar šo skandālu.

Veicot procesuālās darbības, KNAB veica kratīšanu Rīgas mēra kabinetā un dzīvesvietā. Plašsaziņas līdzekļi vēstīja, ka kratīšana notikusi arī Amerika dzīvesvietā, taču viņš pats nekādus komentārus par to nesniedza, uzsverot, ka viņa sirdsapziņa ir tīra.

Komentāri (16)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu