TM: Lai ievēlētu jaunu Latvijas pārstāvi EST, Levitam ir nepieciešams atkāpties no tiesneša amata

Egils Levits

FOTO: AFP/SCANPIX

Lai Latvija varētu izvirzīt jaunu tiesnesi Eiropas Savienības Tiesā (EST), jaunievēlētajam valsts prezidentam Egilam Levitam ir jāatkāpjas no tiesneša amata, jo šie amati nav savienojami, informē Tieslietu ministrijā (TM).

Ministrijā skaidroja, ka pēc Levita atkāpšanās EST nebūs Latvijas pārstāvēta tiesneša, līdz ar to tiks organizēts atklāts konkurss uz šo vietu. Šo konkursu organizēs TM.

Konkurss ir divu līmeņu, proti, Latvijas komisija, kas izvēlas atbilstošākos, un atbilstoši līgumam par Eiropas Savienības darbību (LESD) izveidota komiteja, kas lemj, vai kandidāts var pildīt tiesneša amata pienākumus EST. No otrās komitejas atkarīgs, vai kandidāts kļūs par tiesnesi.

TM norādīja, ka sākotnēji Ministru kabinets (MK) apstiprina Latvijas komisiju, kura sastāv no Ārlietu ministrijas, Augstākās tiesas, Satversmes tiesas, Ģenerālprokuratūras, TM un Valsts kancelejas pārstāvjiem. Šī komisija pēc tās apstiprināšanas, lems par kandidātiem, kuri pieteikušies konkursam, proti, vai tos var virzīt uz atbilstoši LESD izveidoto komiteju.

Izvēlētos kandidātus tad apstiprina MK un tiem vēl jāiztur LESD komitejas pārrunas. Ja šīs pārrunas netiek izturētas, tiek taisīts atkārtots konkurss, kurā pieteiksies jauni kandidāti.

TM uzsvēra, ka atbilstoši LESD izveidotā komiteja ir tā, kas lemj, vai konkrētais kandidāts ir atbilstošs tiesneša amata pildīšanai un vai tas ieņems šo amatu. Tas nav atkarīgs no Latvijas komisijas, kas izvēlas atbilstošākos tālākai virzībai.

TVNET jau ziņoja, ka Saeima trešdien Levitu ievēlēja Valsts prezidenta amatā. Par Levitu nobalsoja 61 deputāts.

Uz augšu