Dienvidāfrikā puse ministru ir sievietes

FOTO: AFP/SCANPIX

Dienvidāfrikas prezidents Sirils Ramafosa trešdien samazināja valdības ministru skaitu no 36 līdz 28, kā arī piešķīra pusi no ministru amatiem sievietēm, padarot Dienvidāfriku par vienu no nedaudzajām valstīm ar dzimumu ziņā līdzsvarotu valdību.

Ramafosa paziņoja par jaunās valdības izveidošanu pēc tam, kad viņa vadītā partija Āfrikas Nacionālais kongress (ANC) pirms trim nedēļām uzvarēja parlamenta vēlēšanās, iegūstot 230 no 400 parlamenta deputātu vietām. Parlaments pagājušo trešdien pārvēlēja viņu prezidenta amatā.

66 gadus vecais Ramafosa pērn kļuva par valsts prezidentu, kad viņa priekštecis Džeikobs Zuma bija spiests atkāpties no amata korupcijas skandālu un ekonomisko problēmu dēļ. Zuma bija palielinājis ministru skaitu, mēģinot nostiprināt savu patronāžas tīklu.

"Lai veicinātu lielāku saskaņotību, labāku koordināciju un uzlabotu efektivitāti, mēs samazinām ministru skaitu no 36 līdz 28," Ramafosa paziņoja televīzijas uzrunā valsts iedzīvotājiem.

"Šis ir zīmīgs solis mūsu valsts [pārvaldes] samazināšanā. Daudzi cilvēki uzskatīja, ka mūsu valdība (..) ir uzpūsta," sacīja prezidents.

Ramafosa arī sacīja, ka ANC ir pārvēlēta ar mandātu izbeigt "valsts gūstu", kā tiek raksturota valdības korupcija Zumas laikā.

"Visi dienvidāfrikāņi akūti apzinās lielās ekonomiskās grūtības, kuras pieredzējusi mūsu valsts," teica Ramafosa.

"Tāpēc ir svarīgi (..) lai mēs noteiktu par prioritāti mūsu ekonomikas atdzīvināšanu, izrādot vislielāko uzmanību valsts līdzekļu izlietošanā."

"Pirmoreiz mūsu valsts vēsturē puse no visiem ministriem ir sievietes," viņš piebilda.

Jaunajā valdībā līdzšinējos amatus ir saglabājuši starptautiski respektētais finanšu ministrs Tito Mboveni un pretrunīgi vērtētais viceprezidents Deivids Mabuza, kurš tiek uzskatīts par Zumu atbalstošu politiķi.

Ramafosa, kurš tiek uzskatīts par uzņēmējiem labvēlīgu noskaņotu partijas mērenā spārna pārstāvi, ir pret aparteīda režīmu vērstās kustības aktīvists un bijušais arodbiedrību līderis, un savulaik tieši viņu Nelsons Mandela uzlūkoja par savu iespējamo pēcteci prezidenta krēslā.

Pēc tam, kad cīņā par prezidenta amatu viņš tika nobīdīts malā, Ramafosa kļuva par veiksmīgu uzņēmēju un uz politiskās skatuves atgriezās jau kā viceprezidents Zumas prezidentūras laikā.

Uz augšu