Trešdaļa uzņēmēju Latvijā investē energoefektivitātes uzlabojumos

FOTO: Reuters/ScanPix

Latvijā 33% uzņēmēju pēdējo triju gadu laikā ir veikuši ieguldījumus energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumos, savukārt tuvākā gada laikā to plāno katrs piektais uzņēmējs, liecina "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") un SKDS veiktais pētījums.

Tas parāda, ka visbiežākie uzņēmumu veiktie enerģijas taupīšanas pasākumi ir pāreja uz elektrību mazāk patērējošām iekārtām (82%), degvielas taupīšana (45%), siltumenerģijas taupīšana, tostarp dažāda veida siltināšanas pasākumi (40%), savukārt 14% gadījumu uzņēmēji ir izvēlējušies taupīt citus enerģijas veidus.

Pētījums atklāj, ka ieguldījumus enerģijas taupīšanas pasākumos visbiežāk veic lielie ražošanas uzņēmumi (44%) un būvniecības nozares pārstāvji (27%). Turklāt vairākums (80%) no šiem uzņēmumiem nodarbina vairāk nekā 250 darbinieku un to apgrozījums pārsniedz 260 tūkstošus eiro gadā.

Pēc pētījuma datiem, energoefektivitātes paaugstināšana ir vienlīdz būtiska uzņēmējiem gan no Rīgas, gan citviet Latvijā.

Vienlaikus pētījuma dati liecina, ka liela daļa uzņēmēju (64%) uzskata, ka energoefektivitātes jautājumi viņu uzņēmumā nav aktuāli. Savukārt 18% atzinuši, ka enerģijas taupīšanas pasākumi ir aktuāli, lai samazinātu ražošanas un pakalpojumu sniegšanas izmaksas. Šie uzņēmēji kā aktualitāti minējuši nepieciešamību pāriet uz elektrību mazāk patērējošām iekārtām (77%), siltumenerģijas taupīšanu (56%) un degvielas patēriņa samazināšanu (43%).

Elektroenerģijas taupīšanu kā nepieciešamību visbiežāk minējuši visu lielumu un nozaru uzņēmumi. Katrs piektais uzņēmējs jeb 21% respondentu atzinuši, ka tuvākā gada laikā noteikti plāno veikt energoefektivitātes uzlabojumus, 28% nevarēja sniegt atbildi, savukārt 51% aptaujāto uz jautājumu, vai tuvākā gada laikā plāno energoefektivitātes uzlabojumus, atbildējuši noraidoši.

"Izpratne par energoefektivitātes uzlabošanas iespējām biznesa vidē, kas iet roku rokā ar konkurētspējas paaugstināšanu, ir salīdzinoši zema. Joprojām vairumam uzņēmumu energoefektivitātes paaugstināšana nav tuvākajā dienas kārtībā. Viens no šķēršļiem ir izpratnes trūkums par energoefektivitātes uzlabošanā veikto investīciju atmaksāšanos kā īstermiņā, tā arī ilgtermiņā. Vienlaikus to uzņēmēju pieredze, kas jau ir veikuši ieguldījumus, piemēram, enerģijas patēriņa samazināšanā, liecina, ka ietaupījums šajā izmaksu pozīcijā salīdzinoši īsā laikā var sasniegt pat 50%, un energoefektīvi uzņēmēji ir krietnu soli priekšā saviem konkurentiem," sacīja "Altum" valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Viņš piebilda, ka energoefektivitāte jau ir stabila nepieciešamība un patlaban tās paaugstināšanai ir pieejama virkne valsts atbalsta instrumentu, tostarp grants energoaudita veikšanai uzņēmumā.

Pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumi ir Latvijas uzņēmēju dienas kārtībā un kādi pasākumi tiek veikti. Pētījums tika veikts sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, aptaujājot 2255 uzņēmējus visā Latvijā no tādām nozarēm kā būvniecība, ražošana un dažāda veida pakalpojumu sniegšana. Starp respondentiem bija gan jaunie, gan pieredzējuši dažāda lieluma (no četriem līdz pat 250 un vairāk darbiniekiem) uzņēmēji, kuri strādā piecus un vairāk gadus. Daļai no aptaujātajiem uzņēmumiem (553) gada apgrozījums pārsniedz 260 000 eiro.

Uz augšu
Back