Putins ierosina nepagarināt START līgumu

Krievijas prezidents Vladimirs Putins

FOTO: Reuters/ScanPix

Krievijas prezidents Vladimirs Putins ceturtdien paziņoja, ka Krievija varētu nepagarināt ASV un Krievijas Stratēģiskā bruņojuma ierobežošanas līgumu (START).

"Šobrīd mums dienaskārtībā ir START pagarināšana. Var nepagarināt. Mūsu sistēmas ir tādas, ka garantēti nodrošina Krievijas drošību uz diezgan ilgu vēsturisko perspektīvu," paziņoja Putins. "Mēs esam spēruši ievērojamu soli uz priekšu, jāsaka tieši: mēs esam apdzinuši mūsu konkurentus virsskaņas ieroču sistēmu radīšanā. Ja nevienam negribas pagarināt START, nu, nedarīsim to."

START līgums tika noslēgts 2011.gadā un tā termiņš beidzas 2021.gadā. Līgums noteica, ka septiņu gadu laikā katras puses aktīvo kodolgalviņu skaits nepārsniegs 1550 un puses savu kodolarsenālu samazinās par aptuveni 30% no 2002.gadā noteiktā limita.

ASV ir vairākkārtīgi paziņojušas, ka ir gatavas apspriest ar Krieviju līguma pagarināšanu.

Šogad ASV un Krievija apturēja līdzdalību Līgumā par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT).

INFT 1987.gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs.

Saskaņā ar šo līgumu aizliegtas kodolgalviņas nestspējīgas raķetes, kuru darbības rādiuss ir no 500 līdz 5500 kilometriem.

ASV uzskata, ka Krievija ir pārkāpusi šo līgumu, izstrādājot spārnoto raķeti 9M729.

Daudzi eksperti norāda, ka atteikšanās no 1987.gadā noslēgtā līguma var būt signāls par jaunu bruņošanās sacensību.

Uz augšu