Zakerbergs kļūst par jaunāko "deepfake" upuri
Vai varam ticēt tam, ko redzam?

FOTO: Reuters/Scanpix, kadrs no video

Sociālajā tīklā "Instagram" izplatīts video, kurā "Facebook" dibinātājs Marks Zakerbergs it kā lielās ar savu varu, ko viņam dod pieeja miljardiem lietotāju datiem. Taču video ir tā dēvētais deepfake jeb mākslīgā intelekta radīts video, kas neatspoguļo patiesību.

Deepfake video ar mākslīgā intelekta tehnoloģiju palīdzību manipulē cilvēku - parasti slavenību - vizuālo tēlu un balsi. Tādā veidā iespējams radīt videoklipus, kas izskatās īsti, bet patiesībā tajos atspoguļotais nekad nav noticis. Domājams, ka tehnoloģija kļūs par ieroci nākotnes propagandas karos.

"Brīdi iztēlojieties - viens cilvēks, kurš pilnībā kontrolē miljardiem cilvēku zagtos datus: visus viņu noslēpumus, viņu dzīvi, viņu nākotni," simulētajā video saka Zakerberga digitālais atveids.

Medijs "Vice" ziņo, ka video izveidojuši reklāmas kompānijas "Canny" mākslinieki Bils Posterss un Daniels Hovs. Viltus Zakerbergs video piemin vārdu "Spectre" - tā sauc abu mākslinieku darbu, kas apspēlē deepfake tehnoloģiju un slavenību dzīvi.

"Facebook", kas 2012.gadā nopirka "Instagram", paziņojis, ka video nepārkāpjot sociālu tīklu platformas lietošanas noteikumus. "Mēs pret to izturēsimies gluži tāpat kā pret visu dezinformāciju "Instagram" platformā. Ja trešās puses faktu pārbaudītāji to atzīmēs kā viltus saturu, mēs to filtrēsim no "Instagram" ieteiktā satura sadaļām, piemēram, "Explore" un mirkļbirku lapām," norāda "Instagram" pārstāvis.

Video publicēts neilgi pēc tam, kad "Facebook" atteicās dzēst rediģētu ASV Pārstāvju palātas spīkeres Nensijas Pelosi video - palēninot video atskaņošanas tempu, tika panākts iespaids, ka 79 gadus vecā demokrātu kongresmene teic runu apreibinošo vielu ietekmē. 

Rediģētais video skatīts miljoniem reižu.

"Facebook" sacīja, ka rediģēto Pelosi video neesot dzēsis, bet mazinājis tā parādīšanos lietotāju jaunumu lentās.

Pelosi gadījumā video bija vienkārši rediģēts, nevis radīts ar mākslīgā intelekta tehnoloģijām kā deepfake. Lai arī eksperti pauž bažas par to, kādu iespaidu šādas tehnoloģijas atstās uz nākotnes pasauli, pagaidām deepfake veidotāji nemēģina uzdot savus garadarbus par īstiem. 

Viens no slavenākajiem deepfake video ir amerikāņu mediju kompānijas "BuzzFeed" veidotais video, kurā simulēta eksprezidenta Baraka Obamas runa.

Uz augšu