Latvijā konstatēti kaitēkļi, kas nopietni var apdraudēt rabarberu ražu

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Latvijā konstatēti kartupeļu lakstpūcītes kāpuri, kas apdraud rabarberus, liecina informācija Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) mājaslapā.

VAAD informē, ka jūnija sākumā kāda bioloģiskā rabarberu audzētāja informējusi dienestu par neidentificēta kāpura bojātiem rabarberu kātiem, kuru dēļ tos sukādēm vairs nevar izmantot. Izanalizējot atvesto rabarberu paraugu, VAAD Nacionālās fitosanitārās laboratorijas entomologi identificēja kaitēkli - kartupeļu lakstpūcītes kāpuru, kas ir vietējā suga un sastopama visā Eiropā - līdz pat Sibīrijai austrumos un Maķedonijai dienvidos, kā arī ir ievazāts ASV austrumu daļā un Kanādā.

VAAD informē, ka profilaktiski samazināt risku sastapt kartupeļu lakstpūcīti pūcīti savā dārzā var, ierobežojot nezāļu daudzumu tajā. Jāņem vērā arī tas, ka tipiskās lakspūcītes dzīvotnes ir mitras purvainas vietas, kur aug to barības augi. Tauriņu kāpuri barojas ar vairāk nekā 50 dažādu augu stublājiem, pārsvarā nezālēm, bet sastopami arī uz kukurūzas, kartupeļiem, rabarberiem, apiņiem, tomātiem, zemenēm, avenēm, ķiplokiem, sīpoliem un krāšņumaugiem. Tauriņu uzmanību vairāk piesaista nezāļaini, aizauguši lauki.

Pēc VAAD vēstītā, priekšspārni pieaugušajam tauriņam ir gaiši pelēcīgi līdz tumši brūnganai krāsai, tostarp spārnu vidus ir tumšāks, bet apakšspārni ir balti, spīdīgi. Tauriņam atvērtu spārnu platums ir no 34 milimetriem līdz 50 milimetriem. Pūcīšu olas ir pusapaļas, gaiši iedzeltenas līdz baltas, bet vēlāk gaiši rozā. Kāpuri var būt gaiši dzelteni līdz spoži sarkani ar iesarkanām līnijām gar vēderu, 40-45 milimetrus gari ar sarkanu galvu.

Dienestā informē, ka kartupeļu lakstpūcītes tauriņi lido no jūlija līdz vēlam rudenim, pārsvarā naktīs. No rītiem tauriņus var pamanīt sēžam uz skābenēm, ceļtekām, kosas, īrisiem un citiem nelieliem lakstaugiem, kas ir arī to barība. Kaitēkļa ziemojošā stadija ir ola, ko mātītes dēj uz dažādu nezāļu stublājiem. Maija vidū kāpuri šķiļas un barojas. Apmēram jūnija sākumā līdz pat augustam kāpuri veido augsnē pupārijus, no kuriem jūlija beigās izlido jaunie tauriņi.

VAAD arī brīdina, ka kartupeļu lakstpūcītes galvenokārt kartupeļiem, rabarberiem, apiņiem, kukurūzai un citiem kultūraugiem nodara zaudējumus, izgraužot caurumus graudzāļu lapās, pēc tam dzinumos. Tās var sacaurumot arī augu saknes, bumbuļus, dažkārt bojā arī jaunos dzinumus. Tomēr līdz šim VAAD rīcībā nav liecību par šī tauriņa kāpura plašu izplatību un nodarītiem bojājumiem. "Iespējams, ka pavasara nepastāvīgais laiks, sausums, karstums izjauca dažādu organismu sinhronitāti, līdz ar to šajā gadā kartupeļu lakstpūcītes kļuvušas pamanāmākas," pieļauj dienestā.

VAAD nodrošina valsts fitosanitāro drošību, veicot efektīvus uzraudzības pasākumus, lai valsti pasargātu no bīstamām augu slimībām un kaitēkļiem, un nodrošina augu un augu produktu eksportu.

Uz augšu