Sacensību uz britu premjera amatu turpina seši kandidāti

Londonas torņa pulkstenis Bigbens.

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Sacensību par Lielbritānijas premjerministra amatu turpina seši kandidāti, veselības ministram Metam Henkokam piektdien izstājoties no tālākas cīņas.

40 gadus vecais politiķis, kurš iebilst pret valsts izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) bez vienošanās, atsauca savu kandidatūru, atzīstot, ka pēc ceturtdien notikušās balsojuma pirmās kārtas zaudējis izredzes uzvarēt.

Henkoks parlamenta toriju deputātu balsojumā ierindojās sestajā vietā desmit kandidātu konkurencē, iekļūstot otrajā kārtā, kas gaidāma otrdien.

"Esmu nolēmis izstāties no sacensības, un izstrādāt vislabāko veidu, kā virzīt man ļoti svarīgās vērtības," viņš sacīja laikrakstam "London Evening Standard".

"Ir skaidrs, ka es nevaru uzvarēt," atzina politiķis, kurš saņēma 20 balsis, kas ir par trim vairāk nekā minimālais slieksnis cīņas turpināšanai.

Henkoks ir viens no labēji centriskās partijas uzlecošajām zvaigznēm, mērenas politikas piekritējs, kurš tiek uzskatīts par kompetentu savā amatā un prasmīgu saziņā ar medijiem.

Pēc pirmās balsojuma kārtas līderis uz Konservatīvās partijas līdera amatu ir bijušais Londonas mērs un ārlietu ministrs Boriss Džonsons, kurš uzstāj, ka Lielbritānijai oktobra beigās jāaiziet no bloka neatkarīgi no tā, vai būs vai nebūs panākta vienošanās par izstāšanās nosacījumiem. Viņš saņēma 114 no 313 iespējamām balsīm.

Ārlietu ministrs Džeremijs Hants ceturtdienas balsojumā ar 43 balsīm ierindojās otrajā vietā, apsteidzot vides ministru Maiklu Govu, kurš saņēma 37 balsis.

Pēc svētdien gaidāmajām televīzijas debatēm kandidātiem otrdienas balsojumā būs nepieciešamas vismaz 33 balsis, lai iekļūtu nākamajā kārtā.

Džonsons ir izpelnījies citu kandidātu kritiku, jo vienīgais pagaidām vēl nav apstiprinājis dalību televīzijas kanāla "Channel 4" svētdien organizētajās debatēs.

Pēc tam ir gaidāmas vēl vairākas balsojuma kārtas, bet līdz ceturtdienai toriju deputātiem vajadzētu izraudzīties pēdējos divus kandidātus.

Savukārt uzvarētāju no abiem "priekšsacīkšu" līderiem balsojumā pa pastu izraudzīsies visi 160 tūkstoši Konservatīvās partijas biedru.

Balsojuma uzvarētājs, kuru paredzēts paziņot no 22. līdz 28.jūlijam, kļūs par Konservatīvās partijas līderi un automātiski arī par Lielbritānijas premjerministru.

Jau ziņots, ka Terēza Meja, kas cietusi neveiksmi, cenšoties panākt Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, pagājušajā nedēļā atkāpās no Konservatīvās partijas līdera amata. Taču viņa turpinās pildīt premjera pienākumus, kamēr netiks izraudzīts jaunais toriju līderis.

Uz augšu