Pirmajā ceturksnī Latvijā krietni straujāk nekā ES pieaugušas darbaspēka izmaksas

FOTO: Andrejs Baburovs/LETA

Vidējās stundas darbaspēka izmaksas Latvijā šogad pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo ceturksni pirms gada, pieauga par 8,5%, kas ir krietni straujāks kāpums, nekā Eiropas Savienībā (ES) un eirozonā vidēji, liecina ES statistikas biroja "Eurostat" pirmdien publiskotie dati.

Lielāks darbaspēka izmaksu pieaugums pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar 2018.gada attiecīgo periodu reģistrēts Rumānijā (+16,3%), Bulgārijā (12,9%) un Slovākijā (8,7%), bet nedaudz mazāks kāpums nekā Latvijā fiksēts Slovēnijā (+8%), Čehijā (+7,7%), Igaunijā (+7,5%), Polijā (+5,9%), Ungārijā (+5,7%) un Lietuvā (+5,4%).

ES vidējās stundas darbaspēka izmaksas pirmajā ceturksnī gada izteiksmē palielinājās par 2,6%, bet eirozonā pieaugums bija par 2,4%.

Rūpniecībā vidējās stundas darba izmaksas ES pirmajā ceturksnī gada salīdzinājumā pieauga par 2,4%, bet eirozonā kāpums bija par 2,5%. Latvijā rūpniecībā stundas darbaspēka izmaksas janvārī-martā bija par 7,7% lielākas nekā pirms gada, Lietuvā pieaugums bija 6%, bet Igaunijā - 6,9%.

Savukārt būvniecībā ES vidējās darbaspēka izmaksas stundā janvārī-martā gada izteiksmē palielinājās par 2%, bet eirozonā - par 2,3%. Tostarp Latvijā reģistrēts izmaksu palielinājums par 7,5%, Lietuvā bijis kritums par 3,8%, bet Igaunijā pieaugums par 9,7%.

Pirmajā ceturksnī darbaspēka stundas izmaksas pakalpojumu nozarē ES bija par 2,5%, bet eirozonā par 2,4% lielākas nekā pirms gada. Latvijā darbaspēka izmaksas pakalpojumu sektorā aplūkotajā periodā pieauga par 8%, Lietuvā - par 3,9%, bet Igaunijā - par 6,9%.

Darbaspēka uzturēšanas izmaksas veido tēriņi darba algām, prēmijām un piemaksām, kā arī nodokļu un sociālās apdrošināšanas maksājumi.

Uz augšu