Aizliedz PSRS un nacistiskās Vācijas formastērpu izmantošanu sapulcēs, gājienos un piketos

FOTO: Andrejs Baburovs / LETA

Saeimas deputāti ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, kas aizliedz sapulcēs, gājienos un piketos izmantot bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un likumības un kārtības uzturēšanas orgānu (represīvo iestāžu) izmantoto piederību identificējošo apģērbu, kā arī tā elementus, informēja parlamenta Preses dienestā.

"Cilvēkiem ir jāsaprot, ka valkāt nacistu vai padomju formas un simboliku publiskos pasākumos mūsu valstī nav pieņemami," uzsvēris par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš (KPV LV).

Izmaiņas paredz, ka sapulcēs, gājienos un piketos aizliegts izmantot, arī stilizētā veidā, bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas bruņoto spēku un likumības un kārtības uzturēšanas orgānu (represīvo iestāžu) izmantoto piederību identificējošo apģērbu jeb formastērpus. Tāpat arī šī apģērba elementus, kuru kopums (apģērba gabali, aksesuāri, atpazīšanas zīmes, kokardes, uzpleči, aprīkojums) pēc tā vizuālā izskata nepārprotami ļauj identificēt minētos bruņotos spēkus vai represīvās iestādes. Aizliegums ietver arī bijušās PSRS, tās republiku un nacistiskās Vācijas karogu, ģerboņu un himnu, nacistiskās svastikas, SS zīmes un padomju simbolu - sirpja un āmura līdz ar piecstaru zvaigzni - izmantojumu.

Par likumā noteiktās sapulču, gājienu un piketu organizēšanas un norises kārtības pārkāpšanu izteiks brīdinājumu vai piemēros naudas sodu fiziskajām personām līdz 350 eiro, bet juridiskajām personām - naudas sodu līdz 2900 eiro.

Līdz šim likums paredzēja, ka sapulču, gājienu un piketu dalībniekiem ir aizliegts izmantot bijušās PSRS, Latvijas PSR un nacistiskās Vācijas karogus, ģerboņus, himnas un simboliku (arī stilizētā veidā).

Izmaiņas likumā "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem" stāsies spēkā 2020.gada 1.janvārī.

Uz augšu