Ārvalstu investori pauž uztraukumu par ''Latvenergo" padomes pēkšņo maiņu

Pāvels Rebenoks

FOTO: Zane Bitere/LETA

AS "Latvenergo" padomes pēkšņā nomaiņa grauj ārvalstu investoru pārliecību, ka valsts uzņēmumi Latvijā tiek pārvaldīti profesionāli, ievērojot OECD un citus labākās prakses standartus, aģentūrai LETA atzīmēja Ārvalstu investoru padomes Latvijā (ĀIPL) pārstāvji.

Padomē atzīmēja, ka "Latvenergo" ir emitējusi obligācijas vairāk nekā simts miljonu eiro vērtībā, kas ir iekļautas biržā, un līdzekļus tajās ir ieguldījuši gan vietējie, gan arī ārvalstu investori.

"Uzņēmuma padomes pēkšņā maiņa, iepriekšējā sastāva vietā bez caurskatāma atlases konkursa un skaidriem kritērijiem ieceļot jaunu, šaurā lokā izraudzītu sastāvu, ir pretrunā ar korporatīvās pārvaldes starptautiskajiem standartiem un raisa bažas par vēlmi politizēt viena no Latvijas nozīmīgāko uzņēmumu pārvaldi. ĀIPL uzskata, ka šāda prakse nav pieļaujama, jo tā grauj valsts uzņēmumu efektivitāti un konkurētspēju, palielina investīciju vides neprognozējamību un saasina kopējo ekonomikas risku fonu," uzsvēra padomē.

Tāpat ĀIPL norādīja, ka valsts un pašvaldību īpašumā esošo uzņēmumu pārvalde ir jāīsteno profesionāli un caurskatāmi visas sabiedrības interesēs, ievērojot starptautiskos korporatīvās pārvaldes standartus un nepieļaujot situācijas, kad uzņēmumu darbību sāk diktēt politiskās intereses. Šī tēma tika apspriesta arī maija beigās notikušajā augsta līmeņa sanāksmē starp Latvijas valdību un ārvalstu investoriem. Tādēļ ĀIPL aicina ekonomikas ministru un valdības vadītāju rīkoties, lai šos riskus novērstu, sāktu starptautiskajai praksei atbilstošu "Latvenergo" padomes sastāva atlases procesu, un iespējami ātri atjaunotu investoru uzticību valsts uzņēmumu pārvaldības prognozējamībai un profesionalitātei.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka trešdien, 19.jūnijā, tika atlaista "Latvenergo" padome.

Atlaistajā padomē kopš 2016.gada darbojās bijušais ''DNB bankas'' vadītājs Latvijā Andris Ozoliņš, Latvijas nacionālās aviokompānijas ''airBaltic'' valdes loceklis, Slovākijas pilsonis Martins Sedlackis, Ekonomikas ministrijas bijušais valsts sekretāra vietnieks un lidostas ''Rīga'' bijušais valdes priekšsēdētājs Andris Liepiņš, Finanšu nozares asociācijas (iepriekš Latvijas Komercbanku asociācija) bijušais prezidents un AS ''Valsts nekustamie īpašumi'' padomes loceklis Mārtiņš Bičevskis, kā arī bijusī ''RB Rail'' valdes priekšsēdētāja Baiba Rubesa.

Atlaistās padomes vietā iecelta pagaidu padome, kuras priekšsēdētājs ir Rebenoks, bet padomes priekšsēdētāja vietnieks ir "Rigensis Bank" valdes loceklis Renārs Degro. Tāpat "Latvenergo" padomē iecelta Inese Kublicka, Artūrs Šnoriņš un Kristaps Stepanovs.

"Latvenergo" ir valsts kapitālsabiedrība, kuras akciju turētāja ir Ekonomikas ministrija. Akcionāra intereses pārstāv Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis.

"Latvenergo" koncerna mātesuzņēmuma auditētais apgrozījums pagājušā gadā bija 435,199 miljoni eiro, kas ir par 12,7% mazāk nekā 2017.gadā, bet kompānijas peļņa pieauga par 41% un bija 212,733 miljoni eiro. Savukārt "Latvenergo" koncerns pērn strādāja ar 878,008 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 5,1% mazāk nekā 2017.gadā, bet koncerna peļņa saruka 4,2 reizes un bija 75,955 miljoni eiro.

"Latvenergo" nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, dabasgāzes tirdzniecību, elektroenerģijas sadales pakalpojumu nodrošināšanu un pārvades aktīvu nomu. "Latvenergo" obligācijas kotē biržas "Nasdaq Riga" parāda vērtspapīru sarakstā.

Uz augšu