Bijušais katalāņu līderis Pudždemons tiesā lūdz apstiprināt viņa EP deputāta mandātu

Bijušais Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons

FOTO: AFP/SCANPIX

Bijušais Katalonijas premjerministrs Karless Pudždemons vērsies tiesā, lai panāktu sava Eiropas Parlamenta (EP) deputāta mandāta apstiprināšanu, neskatoties uz viņam Spānijā izvirzītajām apsūdzībām, pirmdien paziņoja amatpersonas.

56 gadus vecais Pudždemons devās trimdā uz Beļģiju drīz pēc 2017.gada Katalonijas neatkarības pasludināšanas, lai Spānijā izvairītos no aizturēšanas.

Maijā viņu ievēlēja EP, tomēr viņš neapmeklēja zvēresta došanas ceremoniju Spānijā.

Atbilstoši Spānijas noteikumiem, visiem, kas ir ievēlēti EP, vispirms ir jāzvēr uzticība Spānijas konstitūcijai, un tam ir jānotiek klātienē.

EP prezidents Antonio Tajāni paziņojis, ka Pudždemons nevar kļūt par deputātu bez šī zvēresta savā valstī.

Tomēr Pudždemons vērsies Eiropas Savienības Tiesā ar prasību anulēt Tajāni lēmumu, paziņoja tiesas preses pārstāvis.

EP jaunā sasaukuma pirmā sēde paredzēta otrdien.

Avoti nav precizējuši, vai tiesa varētu pieņemt lēmumu līdz tam laikam.

Katalonijas valdība 2017.gada 1.oktobrī, par spīti Madrides aizliegumam, sarīkoja referendumu, kurā vairums dalībnieku atbalstīja Katalonijas neatkarību, un reģionālais parlaments 27.oktobrī nobalsoja par neatkarības pasludināšanu no Spānijas.

Spānijas Senāts drīz pēc tam nobalsoja par tiešās pārvaldes atjaunošanu Katalonijā, un toreizējais Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs atlaida Katalonijas valdību un reģiona parlamentu, izsludinot jaunas reģionālās vēlēšanas.

Tomēr šajās vēlēšanās separātistiem izdevās saglabāt vairākumu reģionālajā parlamentā.

Tikmēr vairāki reģiona līderi, arī Katalonijas premjerministrs Pudždemons, aizbēga no valsts, kamēr citi nonāca cietumā un tagad stājušies tiesas priekšā apsūdzībās par dumpi un valsts līdzekļu izšķērdēšanu.

Uz augšu