Lietuvā mūža ieslodzījums pirmo reizi nomainīts pret īsāku cietumsodu

Tiesneša āmurs; ilustratīvs foto.

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Lietuvas tiesa pirmo reizi pieņēmusi lēmumu mīkstināt sodu notiesātājam, kam savulaik piespriests mūža ieslodzījums.

Saskaņā ar Viļņas apgabaltiesas lēmumu 46 gadus vecais Rims Bražinsks, kas jau pavadījis cietumā gandrīz 29 gadus par 18 gadu vecumā pastrādātu taksometra vadītāja slepkavību, vēl pēc pieciem gadiem varēs iziet brīvībā.

Reaģējot uz Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) 2017.gadā pasludināto atzinumu, ka Lietuva pārkāpj ar mūža ieslodzījumu notiesāto personu tiesības, nedodama šiem cilvēkiem nekādas reālas cerības atgūt brīvību, Lietuvas Seims šogad martā pieņēma likumdošanas grozījumus, kas paver iespēju pārskatīt un mīkstināt šādus tiesas spriedumus.

Saskaņā ar šiem grozījumiem tiesai ir tiesības, bet nav pienākuma aizstāt mūža ieslodzījumu ar īsāku cietumsodu uz laiku no pieciem līdz desmit gadiem, ņemot vērā notiesātā uzvedību cietumā.

Viļņas apgabaltiesa ceturtdien mūža ieslodzījuma vietā piespriedusi Bražinskam brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem, ņemot vērā ieslodzījuma vietas raksturojumu. Tikmēr prokurors Armands Vainausks gan vērtējis Bražinsku pozitīvi, tomēr ieteicis viņam iepriekšējo sodu aizstāt ar astoņiem gadiem ieslodzījumā.

Bražinsks savulaik notiesāts par to, ka 1990.gada decembrī divatā ar vēl vienu līdzvainīgo Alītā noslepkavojis taksometra vadītāju, viņu sadurot un iemetot upē, bet vēlāk, kad šoferis izniris un izrādījies dzīvs, nožņaudzot un iemetot upē vēlreiz.

Sākotnēji tiesa Bražinskam piesprieda nāvessodu nošaujot, kas tika aizstāts ar mūža ieslodzījumu.

Kā teikts tiesas atzinumā, Bražinsks savu vainu atzīst un nožēlo, uzskatot, ka noziegumu izdarījis jaunības un sava toreizējā dzīvesveida dēļ, bet necenšas notikušajā meklēt citus vainīgos un pēdējā laikā arī iemācījies labāk saprast citu izjūtas.

Tiesa ņēmusi vērā, ka ieslodzījumā Bražinsks pabeidzis divpadsmit klases un trīs kursus Lietuvas Edukoloģijas universitātes Sociālās komunikācijas fakultātē, kā arī augstā līmenī apguvis galdnieka arodu, kļuvis par brigadieri, ir motivēts strādāt un spēj motivēt citus, uztur labas attiecības ar citiem notiesātajiem, taču draugus izraugās piesardzīgi.

Tiesas atzinumā arī norādīts, ka saskaņā ar Viļņas labošanas iestādes sniegto raksturojumu Bražinsks ir mērķtiecīgs, brīvībā plāno strādāt, cer pat uzsākt savu uzņēmējdarbību un izveidot ģimeni un arī tūlīt pēc soda izciešanas nenonāks uz ielas, jo viņu pie sevis pieņems brālis.

Lietuvā mūža ieslodzījumu šobrīd izcieš vairāk nekā simts notiesāto. Kā ziņu aģentūrai BNS pastāstījusi Ieslodzījuma vietu departamenta pārstāve Simona Banēniene, tiesas saņēmušas lūgumus pārskatīt šos spriedumus no 24 cilvēkiem, pieci no tiem noraidīti, viens izpildīts, bet pārējo pieteikumu izskatīšana vēl turpinās.

Pirms tam vieglāku sodu saņēmis tikai viens uz mūžu notiesātais - 2012.gadā prezidente Daļa Grībauskaite izpildījusi par bankas aplaupīšanu un bankas apsarga slepkavību 1996.gadā notiesātā Justīna Butas apžēlošanas lūgumu. Butam sākotnēji arī bija piespriests nāvessods, bet pēc nāvessodu atcelšanas tas nomainīts ar mūža ieslodzījumu un pēc apžēlošanas - ar 25 gadu cietumsodu.

Uz augšu