"VFS Films" divās nedēļās saņem divu prestižu kinofestivālu balvas

Filmas “Laika tilti” producenti Uldis Cekulis un Riho Vestriks saņem Šanhajas kinofestivāla Grand Prix no žūrijas priekšsēdētāja Viktora Kosakovska

FOTO: publicitātes

Sestdien, 6. jūlijā, tika paziņoti Karlovi Varu starptautiskā kinofestivāla uzvarētāji, un galveno balvu – Kristāla globusu kā labākā dokumentālā filma saņēma Igaunijas un Latvijas dokumentālā filma “Nemirstīgie”.

Šogad Karlovi Varos par galveno balvu dokumentālā kino kategorijā sacentās desmit filmas, kas bija atlasītas no vairāk nekā 700 pieteikumiem. “Nemirstīgie” šajā festivālā piedzīvoja pasaules pirmizrādi.

“Nemirstīgie” ir Igaunijas un Latvijas kopražojuma filma, tās producenti ir seni sadarbības partneri – Uldis Cekulis no “VFS Films” un Riho Vestriks no studijas “Vesilind”. Šī pati komanda producējusi arī Kristīnes Briedes un Audrjus Stoņa filmu “Laika tilti”, kura pirms divām nedēļām saņēma Grand Prix kā labākā dokumentālā filma Šanhajas starptautiskajā kinofestivālā.

Režisore Ksenija Ohapkina ļauj skatītājiem paraudzīties uz Krievijas pilsoņa “ražošanu” no citāda rakursa. Filma, kura uzņemta tālos Krievijas ziemeļos – industriālajā Apatītu pilsētā, kas izaugusi no Gulaga nometnes režīma, atsedz mehānismu, kas pamudina cilvēkus labprātīgi noliegt savu personību un kļūt par izmantojamu resursu valsts rokās. Šo pilsoņu galvenais mērķis ir atdot savu dzīvi Tēvzemei, tādējādi sasniedzot nemirstību. Režisores neuzmācīgais, bet prasīgais skatījums atklāj “sistēmu” darbībā šķietami visnevainīgākajās ikdienas situācijās. Kas šādos apstākļos notiek ar cilvēku brīvo gribu un pašnoteikšanos?

Filmas “Nemirstīgie” režisore Ksenija Ohapkina

FOTO: Film Servis Festival Karlovy Vary

“Vizuāli iespaidīga un spilgti kinematogrāfiska interpretācija par indoktrinācijas, ideoloģijas, despotiskas sistēmas un netveramas nebrīves tēmām,”

recenzijā filmu portālam “Cineuropa” raksta Vladans Petkovičs.

Scenārija līdzautors ir Pauls Bankovskis, kurš daudz laika pavadījis sarunās ar režisori par “nemirstīgā varoņa” imagināro slavu. Filmas skaņas dizainu veidojis pazīstamais Krievijas skaņu režisors Aleksandrs Dudarevs, kurš strādājis arī pie Viktora Kosakovska pēdējās filmas “Aquarela”. Skaņas un krāsu fināla apstrāde veikta studijā “VFS Films” Arta Dukaļska un Kriša Roziņa vadībā. Filmu atbalstījis Igaunijas Filmu institūts, Igaunijas Kultūrkapitāla fonds un Latvijas Nacionālais Kino centrs.

Ksenija Ohapkina ir jauna kinorežisore no Sanktpēterburgas, kuras iepriekšējā dokumentālā filma “Come Back Free” (“Atgriezies brīvs”) 2016. gadā saņēma žūrijas specbalvu pasaules lielākajā dokumentālā kino festivālā IDFA.

“Šī ir filma par cilvēkiem, kurus audzinājusi propaganda,” saka režisore. “Pēc šīs filmas veidošanas es labāk saprotu, kas notiek Krievijā, kāpēc cilvēki atbalsta valdību un politisko sistēmu, kas darbojas pret viņiem un viņu bērniem.”

Filmas pirmizrāde Latvijā gaidāma oktobrī Rīgas starptautiskajā kinofestivālā.

Interviju ar režisori Kseniju Ohapkinu var noskatīties Eiropas filmu portālā Cineuropa.

Recenzija par filmu šeit

Filmas reklāmas rullītis.

Uz augšu