Astronomi pie melnā cauruma novērojuši kaut ko iepriekš neredzētu

FOTO: AFP / Scanpix

Astronomi, ar teleskopu “Hubble Space Telescope” novērojot melno caurumu, apkārt tam pamanījuši kaut ko tādu, kam tur vispār nevajadzētu būt.

Kā rakstīts pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”, starptautiskā astronomu komanda novēroja, ka melno caurumu ieskauj rotējošs, no matērijas veidojies disks. Melnais caurums atrodas spirālveida galaktikā “NGC 3147”, aptuveni 130 miljonu gaismas gadu lielā attālumā no Zemes.

Parasti tāda tipa galaktikām kā “NGC 3147” nav pietiekami daudz matērijas, lai melnajos caurumos veidotos matērijas diski, tomēr šis disks, ko novēroja astronomi, ir ļoti līdzīgs matērijas diskiem, kas redzami lielākās un aktīvākās galerijās.

“Tas ir tāda paša veida disks, kādus mēs redzam galaktikās, kuras ir 1000 un pat 100000 reižu spožākas par šo galaktiku,” komentēja pētījuma autors Stefano Bjančī.

Pētnieku komanda izanalizēja ar “Hubble” teleskopu iegūtos datus no melnā cauruma, kura masa ir aptuveni 250 miljonus reižu lielāka par Sauli, un noskaidroja, ka disks griežas ar desmit reizes mazāku ātrumu nekā gaismas ātrums.

Pētnieki saka, ka veiktie novērojumi sniedz unikālu iespēju izpētīt divas Einšteina relativitātes teorijas, kas ir pamatā tam, kā mēs saprotam visumu.

Matērijas disks ir tik ļoti pakļauts melnā cauruma gravitācijas laukam, ka pat diska izstarotā gaisma ir izkropļota.

“Mēs nekad neesam tik skaidri novērojuši, kāda ir gravitācijas ietekme uz redzamo gaismu,” teica pētnieks Marko Kiaberdže.

Zinātnieki arī paziņoja, ka uz šā jaunā atklājuma pamata tiks meklēti citi rotējošie diski, kas iekļauj melnos caurumus arī mazāk spožās galaktikās.

Uz augšu