Hakeri uzlauzuši Krievijas FDD apakšuzņēmuma serveri

FOTO: Ekrānuzņēmums

Hakeriem izdevies piekļūt nozīmīga Krievijas Federālā Drošības dienesta apakšuzņēmuma „Sytech” serveriem un nokopēt no tiem datus, kas vēlāk nodoti vairākiem medijiem, ziņo raidsabiedrības BBC krievu redakcija. Iegūtie dati satur informāciju par daudzām nozīmīgām iestrādēm, to skaitā par interneta pārlūka Tor deanonimizācijas un torentu ievainojamības atklāšanas projektiem.

BBC norāda, ka šī varētu būt viena no nozīmīgākajām datu noplūdēm internetā, kas sniedz ieskatu Krievijas specdienestu darbībā.

Servera uzlaušana notikusi šā gada 13.jūlijā, kas ir diena, kad Krievijas oficiālā ziņu aģentūra "RIA Novosti" vēstīja par it kā gaidāmo ASV un Lielbritānijas specdienestu provokāciju, kuras nolūks esot izplatīt dezinformāciju par Krieviju, lai dotu pamatu jaunu sankciju noteikšanai pret Maskavu.

Maskavas IT-kompānijas „Sytech” galvenās lapas vietā ievietots smaidiņš ar pašapmierināti piemiegtām acīm, ko interneta slengā dēvē par „Yoba Face”.

FOTO: Ekrānuzņēmums

Galvenās lapas nomaiņa ir izplatīts veids, kādā hakeri demonstrē savu spēju piekļūt viņu izvēlētā upura datiem.

Ekrānuzņēmums ar „Yoba Face” publicēts tvitera kontā 0v1ru$, kas izveidots tieši servera uzlaušanas dienā. Tur pat ievietots ekrānuzņēmums ar mapi „Computer”, kas, domājams, pieder upurim. Vienā no attēliem redzams arī kopējais informācijas apjoms – 7,5 terabaiti, bet nākamajā, ka liela daļa šo datu vairs nav pieejami.

Hakeri publicējuši arī ekrānuzņēmumu ar sava upura iekšējā tīkla interfeisu. Līdzās projektu nosaukumiem („Arion”, „Relācija”, „Grivna” un citiem) redzami arī attiecīgo kuratoru - „Sytech” darbinieku vārdi.

BBC raksta, ka esot pamats uzskatīt – pirms informācijas izdzēšanas no datora daļu tās hakeriem izdevies nokopēt. Daļa informācijas nodota Digital Revolution – grupai, kura 2018.gada decembrī uzņēmās atbildību par zinātniski pētnieciskā institūta „Kvant” serveru uzlaušanu. Šis institūts atrodas tiešā Krievijas Federālā Drošības dienesta (ФСБ) pakļautībā.

Hakeri arī nosūtījuši „Sytech” dokumentus vairāku mediju žurnālistiem.

No arhīva, ar kuru bijusi iespēja iepazīties raidsabiedrības BBC krievu redakcijas ziņu dienestam, var secināt, ka „Sytech” veicis darbības ar vismaz 20 dažādiem publiski nepieejamiem projektiem, kuru pasūtītāji ir Krievijas specdienesti vai tiem radniecīgas iestādes. Šajos dokumentos gan neesot norāžu, ka tie saturētu valsts noslēpumu vai būtu slepeni.

Uz augšu