Britu ārlietu ministrs: Aizturot "Stena Impero" Irāna izvēlas bīstamu ceļu

Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeremijs Hants

FOTO: Ekrānuzņēmums no video

Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeremijs Hants sestdien paziņoja, ka britu tankkuģa "Stena Impero", uz kura atrodas arī viens Latvijas valstspiederīgais, sagrābšana Hormuza šaurumā parāda "satraucošas liecības, ka Irāna varētu izvēlēties bīstamu nelikumīgas un destabilizējošas uzvedības ceļu".

Hants mikroemuāru vietnē "Twitter" rakstīja, ka "Stena Impero" aizturēšana ir "satraucošas liecības, ka Irāna varētu izvēlēties bīstamu nelikumīgas un destabilizējošas uzvedības ceļu pēc tam, kad Gibraltārs likumīgi aizturēja uz Sīriju vestu naftu".

"Mūsu reakcija būs izsvērta, bet stingra. Mēs esam mēģinājuši atrast veidu "Grace 1" jautājuma atrisināšanai, bet gādāsim par savu kuģu drošību," turpināja Hants.

Britu valdības mājokļu ministrs Džeimss Brokenšīrs sacīja, ka tankkuģa sagrābšana ir "pilnīgi neciešama". Viņš uzsvēra, ka Lielbritānija joprojām cenšas izveidot diplomātiskos kontaktus ar Irānu saistībā ar notikušo.

"Irānas puses rīcība ir pilnīgi nepieņemama. Ir ļoti svarīgi saglabāt brīvi kuģošanu Persijas līcī," atzina ministrs.

"Mēs vēlamies šo jautājumu atrisināt diplomātiskā ceļā. Irānas pusei ir jāatbrīvo kuģis pēc iespējas ātrāk," viņš paziņoja.

"Stena Impero", kas kuģo zem Lielbritānijas karoga un pieder Zviedrijas kompānijai "Stena Bulk", bija ceļā uz Saūda Arābiju, kad piektdien sadūrās ar zvejas kuģi, paziņoja Irānas ostas Banderabasā amatpersonas. Šajā ostā kuģis ir noenkurots.

Irānas Revolucionārā gvarde piektdien apstiprinājusi, ka Hormuza šaurumā sagrābusi britu tankkuģi "Stena Impero", kas "pārkāpis starptautiskās tiesības".

Zviedrijas kompānija "Stena Bulk" paziņoja, ka tās kuģis "pilnībā ievērojis visus kuģošanas un starptautiskos regulējums". Netiek ziņots, ka kāds no apkalpes būtu ievainots.

18 no apkalpes locekļiem, tostarp kapteinis, ir Indijas pilsoņi, bet pārējie apkalpes locekļi ir trīs Filipīnu pilsoņi, kā arī Latvijas un Krievijas valstspiederīgie.

Incidents notika dažas stundas pēc tam, kad Lielbritānijas aizjūras teritorijas Gibraltāra varasiestādes paziņoja, ka uz 30 dienām pagarinās Irānas tankkuģa "Grace 1" aizturēšanu. Kuģi britu jūras spēki aizturēja pirms divām nedēļām aizdomās par Eiropas Savienības sankciju pret Sīriju pārkāpumu.

Uz augšu