Maskavas centrā 22 tūkstoši cilvēku pieprasa godīgas vēlēšanas
Papildināts

Maskavā notiek mītiņš par godīgām vēlēšanām

FOTO: Reuters/ScanPix

Vairāk nekā 22 tūkstoši cilvēku, tostarp opozīcijas politiķi, sestdien pulcējušies uz mītiņu Maskavas centrā, pieprasot brīvas un godīgas pašvaldību vēlēšanas, paziņoja nevalstiskā organizācija "White Counter".

Opozīcijas politiķi un atbalstītāji pulcējās pēc tam, kad Maskavas varasiestādes atteicās reģistrēt Kremļa kritiķu kandidatūras septembrī gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām.

Ziņu aģentūra "Interfax" vēstīja, ka mītiņš Saharova prospektā ir saskaņots ar Maskavas atbildīgajām institūcijām.

Pretlikumīgi nereģistrētais Maskavas domes deputāta kandidāts Konstantīns Jankausks mītiņa dalībniekiem sacīja, ka

"šis mītiņš ir par pašcieņu un cieņu. Mums nozaga parakstus. Šis mītiņš ir pret zādzību".

Arī politiķis Dmitrijs Gudkovs sacīja, ka paraksti par viņa kandidatūru ir nozagti.

Uz skatuves iznāca arī Ļubova Soboļa, kura jau septiņas dienas turpina badastreiku.

"Šī ir mūsu pilsēta. Mēs pieprasām, lai visiem kandidātiem ir iespēja piedalīties vēlēšanās," viņa teica.

Sanākušos uzrunāja arī opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs. Viņš Maskavas mērijai piedāvāja miermīlīgu kompromisu: "līdz svētdienai reģistrēt visus, vai nākamajā svētdienā visi pulcēsies pie Maskavas mērijas".

Apkaimē pastiprināti drošības pasākumi, tostarp izvietoti vairāki desmiti specvienības "Omon" darbinieku, policijas un citu struktūru pārstāvji.

Daži šodien notiekošā mītiņa dalībnieki pēc protesta akcijas beigām raidsabiedrībai TVRain atzina, ka ir gatavi piedalīties arī oficiāli nesaskaņotā protesta akcijā pie Maskavas mērijas. Tomēr vairāki cilvēki arī sacīja, ka netic šādu protesta akciju efektivitātei, taču vienlaikus norādīja, ka nav gatavi mierīgi noskatīties kā tiek ignorētas viņu tiesības vēlēt pašvaldības amatpersonas.

Protesta akciju organizēja oficiāli nereģistrētā Krievijas Liberālistu partija.

"Šis mītiņš ir par vienlīdzību likuma priekšā un pret amata noziegumiem," norādīts mītiņa pieteikumā.

Mītiņa organizatori vēlas atbalstīt neatkarīgos kandidātus Anastasiju Brihanovu, Jūliju Galjaminu, Kirilu Gončarovu, Dmitriju Gudkovu, Ivanu Ždanovu, Sergeju Mitrohinu, Jeļenu Rusakovu, Ļubovu Soboļu, Aleksandru Soolovjevu, Konstantīnu Jankausku un Iļju Jašinu.

15.un 16.jūlijā reģionālā vēlēšanu komisija atteica šiem politiķiem kandidatūras reģistrāciju pašvaldību vēlēšanām.

Pēc mītiņa noslēguma raidsabiedrība TVRain vēstīja, ka tajā piedalījušies vismaz 21 500 cilvēku.

14.jūlijā Maskavā notika akcija, kad neatkarīgie kandidāti tikās ar vēlētājiem. Krievijas Iekšlietu ministrija paziņoja, ka sapulcējās ap tūkstoš cilvēku, kas pieprasīja neatkarīgo kandidātu reģistrāciju un izbeigt praksi, kad formālu iemeslu dēļ tiek anulētu kandidātu atbalstītāju paraksti.

Pēc vairākām stundām sanākušie sāka izvietot teltis nakts streikam, bet tiesībsargājošās institūcijas izklīdināja sanākušos. Oficiālā informācija liecina, ka aizturēti tika 25 cilvēki.

Kopš 15.jūlija kandidāti ik dienu tiekas ar saviem vēlētajiem, pieprasot atļauju kandidēt vēlēšanās. Pirmdien tika atcelta iepriekš plānotā kandidātu tikšanās ar Maskavas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāju Valentīnu Gorbunovu.

Kandidātiem Maskavas domes vēlēšanām līdz 6.jūlijam bija jāiesniedz 4500 paraksti par atbalstu viņu virzīšanai.

Vēlēšanu komisija noradīja, ka daudzi no opozīcijas kandidātu atbalstītāju parakstiem nebija derīgi, jo to vārds, adrese vai pases dati nebija pareizi.

Maskavas domes vēlēšanas notiks 8.septembrī. Tiks ievēlēti 45 deputāti vienmandāta apgabalos.

Uz augšu