Satiksmes departaments mānās par prasībām pārejas izbūvei
Re:check

FOTO: Re:baltica

Meli – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, autors melo.

Rīdzinieki stāsta – Granīta iela Rīgā, Latgales priekšpilsētā pie Stopiņu novada robežas, ir bīstama vieta gājējam. Tur nav ne ietvju, ne apgaismojuma. Pie autobusu pieturas nav arī gājēju pārejas, lai gan satiksme tur ir intensīva. Par to sižetu izveidoja kanāla TV3 raidījums Bez Tabu. Raidījumā Rīgas domes Satiksmes departamenta (RDSD) pārstāve Ilze Dimante atbildēja, ka gājēju pāreju šobrīd nav iespējams ierīkot, jo saskaņā ar normatīviem vispirms jābūt izbūvētai ietvei. Re:Check šo izteikumu pārbaudīja pēc lasītāja Jevgēnija lūguma un konstatēja – tas nav patiess.

Bez Tabu sižetā rīdziniece Jeļena minēja, ka, dodoties uz darbu, pat pakļuvusi zem automašīnas riteņiem. Par gājēju pārejas trūkumu sūdzas arī vietējais uzņēmums Forevers, jo tā darbiniekiem ikdienā nākas riskēt ar dzīvību un veselību.

Ilze Dimante: "Neregulējamas gājēju pārejas izbūve šobrīd šajā ielā nav iespējama, jo tur nav ietves. Tātad mēs nevaram izbūvēt pāreju, ja nav ietves. To neatļauj standarti.”

Šo izteikumu Re:Check pārbaudīt mudināja lasītājs Jevgēnijs. Viņš e-pastā norādīja, ka, viņaprāt, valstī nav standarta ar šādu nosacījumu.

Jevgēnijam ir taisnība. Gājēju pārēju izbūvi regulē Latvijas standarts LVS 190-10 “Gājēju pāreju projektēšanas noteikumi”. Jāpiebilst, ka internetā nav iespējams bez maksas apskatīt standartus, ko pieņem Latvijas Nacionālā standartizācijas institūcija, rūpējoties par vienotu prasību esamību dažādos tehniskos jautājumos. Tomēr Re:Check standartu lasītavā Valdemāra ielā konstatēja, ka šāda noteikuma tiešām nav. To apstiprināja arī Latvijas Valsts ceļu pārstāve Anna Kononova: “Standartā nav ietverta prasība pēc ceļam paralēlas ietves, lai būtu iespējams ierīkot gājēju pāreju.” Tomēr, viņa norāda, jāpārliecinās, lai pārejai var piekļūt, piemēram, gājēji ar bērnu ratiņiem vai cilvēki, kas pārvietojas ratiņkrēslos.

Arī Dimante Re:Check atzina, ka šāda standarta nav. Viņa raidījumā esot vēlējusies teikt, ka ierīkot ietvi bez gājēju pārejas, viņasprāt, nebūtu labas pārvaldības paraugs, jo tā gājēji joprojām būtu pakļauti negadījumu riskam. Tajā pašā laikā plašāki infrastruktūras uzlabojumi Granīta ielā šobrīd neesot prioritāte. “Mums ir jāizbūvē tās ielas, kur mums jau ir projekti izstrādāti, un arī tās ielas, kur mums ir ES līdzfinansējums. Tad, kad mēs to izdarīsim, varēsim pievērsties arī Granīta ielai,” teica RDSD pārstāve.

Secinājums: Rīgas domes Satiksmes departamenta pārstāve Ilze Dimante, raidījumā Bez tabu sakot, ka izveidot gājēju pāreju pirms ietves izbūves liedz standarts, nerunāja patiesību. Standarta ar šādu nosacījumu nav.

Uz augšu