Maskavā opozīcijas protestos aizturēti vairāk nekā 1000 cilvēki
Papildināts

FOTO: EPA/Scanpix

Pie Maskavas mērijas, kur Krievijas opozīcija sestdien plānoja protesta akciju pret varasiestāžu atteikumu reģistrēt neatkarīgos kandidātus galvaspilsētas domes vēlēšanām, policija aizturējusi vismaz 1373 cilvēkus, ziņo nevalstiskā organizācija "OVD-Info", kas veic politieslodzīto uzskaiti. Tajā pašā laikā mediji vēsta, ka daudzi aizturētie pēc zināma laika tiekot atbrīvoti bez administratīvo protokolu sastādīšanas.

Savukārt Krievijas Iekšlietu ministrijas Maskavas galvenā pārvalde paziņojusi, ka aizturēti 1074 cilvēki.

Starp aizturētajiem ir opozicionārs Iļja Jašins, publicists Viktors Šenderovičs un laikraksta “Novaja gazeta” žurnālists Iļja Azars.

Aizturētajiem draud administratīvais sods par piedalīšanos nesankcionētos protestos.

Tomēr plašsaziņas līdzekļi vēsta, ka daudzi aizturētie atbrīvoti bez administratīvo protokolu noformēšanas.

Mediji arī ziņo, ka mediķu palīdzība bijusi nepieciešama vairāk nekā 70 cilvēkiem, kas cietuši protestu izklīdināšanas laikā.

Viens no pirmajiem, kas tika aizturēts vēl labu laiku pirms plānotā akcijas sākuma, stāstīja, ka ieradies no Sočiem, lai paustu savu pilsonisko pozīciju. Aizturēšanas brīdī viņš braukāja gar mēriju ar skrituļdēli un fotografēja tur sakoncentrētās policijas automašīnas.

Mediji ziņo, ka bieži tiek aizturēti arī nejauši garāmgājēji. Pirmais aizturētais bijis kāds maskavietis, kas sestdienas rītā bija devis skriet, bet viņa izvēlētais maršruts vedis garām mērijai.

Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas datiem uz nesankcionēto akciju bija ieradušies apmēram trīsarpus tūkstoši cilvēku, taču patieso protestu dalībnieku skaitu grūti noteikt, jo tie izvērsušies daudzās nekoordinētās stihiskās demonstrācijās.

53

Vena no protestētāju grupām bija bloķējusi satiksmi uz Dārzu loka, kas ir maģistrālais apvedceļš pilsētas centrā, un domājams, ka atkal atsāksies aizturēšanas.

Aizturēšanas sākās jau pāris stundas pirms plānotā akcijas sākuma plkst.14, un mediji ziņo, ka bieži tikuši aizturēti arī nejauši garāmgājēji.

Gar mēriju bija izvietoti ļoti lieli policijas spēki un norobežojumi. Garāmgājējiem policisti paskaidroja, ka Tveras iela, kur atrodas daudzi pilsētnieku un tūristu iecienīti restorāni, izstāžu zāles un veikali, esot slēgta.

Jau neilgi pēc akcijas sākuma policija lielāko daļu protestētāju atspieda mazākās šķērsielās, kur brīžiem izcēlās nelielas sadursmes, un kārtības sargi lika lietā stekus un elektrošoka ierīces.

Ir ziņas par vismaz desmit cietušajiem, kuru vidū ir arī žurnālisti un pat pilnīgi nejauši cilvēki.

53

Policija šos gājienus līdz šim necentās apturēt.

Vienlaikus mediji ziņo, ka akcijas laikā traucēti mobilo tālruņu un interneta sakari.

Neatkarīgais televīzijas kanāls "Doždj", kas tiešajā ēterā atspoguļo akcijas norisi, ziņo, ka tā redakcijā ieradusies policija, lai galvenajai redaktorei Aleksandrai Perepelovai izsniegtu pavēsti par ierašanos izmeklēšanas komitejā.

Viņai piemērots liecinieces status lietā par vēlēšanu komisijas darba traucēšanu.

Iepriekš policija ieradās Navaļnija interneta televīzijas kanāla redakcijā un pārtrauca tā raidījumus.

Varasiestādes atkārtoti paziņojušas, ka šodien paredzētā nesankcionētā akcija esot nelikumīga, un Maskavas mērs aicinājis pilsētniekus tajā nepiedalīties, brīdinot, ka tās laikā esot plānotas "provokācijas".

Vietēji mediji vēsta, ka kāds jaunlaulāto pāris, kam bija rezervēts galdiņš vienā no Tveras ielas restorāniem, netika izlaists no mikroautobusa un bija spiests doties projām.

Mediji ziņo, ka uz aicinājumu piedalīties sestdienas protesta akcijā atsaukušies vairāki tūkstoši cilvēku.

53

Varasiestādes atkārtoti paziņojušas, ka šodien paredzētā nesankcionētā akcija esot nelikumīga, un Maskavas mērs aicinājis pilsētniekus tajā nepiedalīties, brīdinot, ka tās laikā esot plānotas "provokācijas".

Pagājušās nedēļas nogalē, protestējot pret atteikumu reģistrēt neatkarīgos kandidātus, Maskavā uz varasiestāžu sankcionētu mītiņu pulcējās vairāk nekā 20 000 cilvēku, un tas izvērtās par plašāko protesta akciju, kādu Krievijas galvaspilsēta pieredzējusi pēdējo gadu laikā.

Opozīcijas līderis Alekseja Navaļnijs un citi opozīcijas pārstāvji mītiņa laikā brīdināja, ka 27.jūlijā izvedīs ielās pie Maskavas mērijas vēl vairāk cilvēku, ja līdz tam galvaspilsētas vēlēšanu komisijas lēmums par atteikumu reģistrēt neatkarīgos kandidātus netiks atcelts.

Taču Navaļnijs šonedēļ tika aizturēts, un kārtējo reizi viņam piespriests 30 dienu administratīvais arests par aicinājumu uz nesankcionētu protesta akciju.

Savukārt vairāku nereģistrēto kandidātu mājās un to kampaņas štābos veiktas kratīšanas, bet viņi paši izsaukti uz nopratināšanām izmeklēšanas komitejā saistībā ar jaunierosināto krimināllietu par vēlēšanu komisijas "darba traucēšanu", kas izpaudusies opozīcijas aktīvistiem sarīkojot pie Maskavas vēlēšanu komisijas mītnes vairākus piketus un nesankcionētus mītiņus.

Arī naktī uz sestdienu kratīšanas turpinājās, un tiek ziņots, ka pirms paredzētās protestu akcijas aizturēts viens no pazīstamākajiem nereģistrētajiem kandidātiem Iļja Jašins, kurš šobrīd ir municipālās padomes priekšsēdētājs vienā no Maskavas rajoniem.

Aizturēts arī Navaļnija vadītā Korupcijas apkarošanas fonda direktors Ivans Ždanovs, kā arī nereģistrētie neatkarīgie kandidāti Dmitrijs Gudkovs un Jūlija Gaļamina.

Pēc kratīšanas Korupcijas apkarošanas fondā un nopratināšanu Izmeklēšanas komitejā aizvesti arī vismaz divi tā darbinieki.

Sestdienas pusdienlaikā tika aizturēta arī Navaļnija līdzgaitniece Ļubova Soboļa, kas protestējot pret atteikumu reģistrēt viņu kā kandidāti, pieteikusi badastreiku. Viņa, nepaskaidrojot aizturēšanas iemeslus, nogādāta tiesā.

Uz augšu
Back