Sievietes specdienestos: visbīstamākais darbs
Uz lielā ekrāna filma par "Mossad" aģenti

Diāna Krīgere (Diane Kruger) un Martins Frīmens (Martin Freeman)

FOTO: publicitātes

No 2. augusta Latvijas kinoteātros sāks demonstrēt Izraēlā dzimušā Juvala Adlera filmu “Aģente” (The Operative) par Izraēlas slepenā dienesta “Mossad” aģenti Reičelu, kurai dots grūts uzdevums – izsekot kompāniju, kas Irānas armijai piegādā augstas tehnoloģijas ierīces. Piedāvājam nelielu apkopojumu par sievietēm, kas nodarbinātas dažādu valstu slepenajos dienestos.

Filmā “Aģente” (The Operative) galvenās lomas atveido Diāna Krīgere (Diane Kruger) un Martins Frīmens (Martin Freeman).

Sieviete - aģente

Arvien vairāk ir sieviešu, kuras viskarstākajos pasaules nostūros dara visbīstamāko darbu, kam nepieciešama speciāla sagatavotība, - viņas ir slepenās aģentes. Vienā no vismīklainākajiem speciālajiem dienestiem, leģendārajā Izraēlas “Mossad” 40 procenti aģentu ir sievietes, 24 procenti no viņām strādā augstā amatā. Sievietēm, kuras izvēlas šo ceļu, ir jāatbilst ārkārtīgi augstajiem speciālo dienestu standartiem.

Diāna Krīgere (Diane Kruger)

FOTO: publicitātes

Prasības kandidātēm

“Sievietēm piemīt īpašas slepenajām aģentēm nepieciešamas spējas, tai skaitā spēja vienlaikus izpildīt daudzus dažādus uzdevumus,” saka bijušais slepenā dienesta “Mossad” vadītājs Tamirs Pardo. Viņaprāt, cilvēki nereti aplam uzskata, ka vīrieši labāk izpilda slepenus uzdevumus. “Filmās bieži redzami stipri aģenti vīrieši, kuri labi tiek galā ar savu lomu, taču īstenībā viss ir citādi.”

Aģentes tiek augstu vērtētas par spēju “pareizi atveidot uzdoto lomu”. Bieži vien sievietes ir pārākas par vīriešiem aģentiem, jo viņas ātrāk aizmirst savu ego, viņam piemīt mērķa sasniegšanai nepieciešamā intuīcija, viņas uzmanīgāk vērtē situāciju un labāk orientējas telpā.

Sagatavošanās ilgst gadiem

Lindsija Morana piecus gadus bijusi aģente, tagad ir atbildīga par slepeno aģentu apmācību. Viņa apgalvo, ka šī profesija ir viena no pašām bīstamākajām, tai nepieciešama īpaša sagatavotība.

Var paiet gads vai pat daži gadi, pirms tiksiet uzņemta speciālajā dienestā. Jūs iziesiet ārkārtīgi stingru psiholoģisko atlasi. Mācību laikā būs jāpārvar psiholoģiskas spriedzes barjera, turklāt miega trūkuma, diskomforta un noguruma stāvoklī. Būs jākārto psiholoģijas eksāmens, notiks sarunas ar psihologiem, jūs iemācīsieties šaut, izsekot un novērot cilvēkus. Ja jūs atbildīsiet ļoti stingrām prasībām, pēc trīs grūtu mācību gadiem sāksiet strādāt pašā zemākajā līmenī.

Pareiza sagatavotība var glābt dzīvību

Slepenajās aģentūrās strādājošās sievietes lieliski prot runāt vairākās svešvalodās. Aģentes bieži dodas uz valstīm, kuru valoda ir jāzina. Īpaša uzmanība tiek pievērsta akcenta likvidēšanai. Aģentes mēdz astoņas stundas dienā veltīt valodai un gramatikai. Dažkārt aģentēm doti tikai seši mēneši, lai iemācītos valodu bez akcenta, pat mazāk nekā pusgads.

Ātri iesākt sarunu un gūt uzticību. Aģentes spēj ātri iegūt draugus, ātri izprast interesējošās personas psiholoģiju, atklāt tās patiesos motīvus un vājības, lai tiktu pie nepieciešamās informācijas un to nodotu tālāk.

Laba fiziskā sagatavotība ir nozīmīga, bet tas nav obligāts nosacījums. Daudz svarīgāka par fizisko sagatavotību ir spēja pazīt reālas briesmas un izmantot savas zināšanas, lai izdzīvotu.

“Mēs vienmēr strādājam paaugstināta riska apstākļos, mums vienmēr ir jāvēro vide un cilvēki,  jāsaprot, vai mūs izseko,”

saka Morana. 

Aģentēm ir vieglāk atrast sievišķīgus aizbildinājumus. Aģentēm nav grūti notēlot romantiskas attiecības un tā apslēpt patieso tikšanās iemeslu.

Filmas anotācija: Izraēlas izlūkdienesta “Mossad” stratēģis Tomass (Martins Frīmens) par īpašu uzdevumu izpildītāju Teherānā izraudzījies aģenti Reičelu (Diāna Krīgere) un ne mirkli nav šaubījies par sava lēmuma pareizību. Viņa ir slepenā aģente ar augstākā līmeņa militāro sagatavotību, spēj sarunāties dažnedažādās valodās, viņai nav nekādu ģimenes saišu, viņa pielāgojas vissarežģītākajām situācijām, un citu valstu speciālajiem dienestiem nav ziņu par viņu. Reičela būs pilnīgi uzticama “Mossad”.

Irānas galvaspilsētā Teherānā viņa ir pavisam jaunā lomā – kļūst par angļu un franču valodas skolotāju. Reičela pilda “Mossad” uzdevumus. Viens no tiem – ciešu attiecību nodibināšana ar Farhadu Razāvī (Kess Anvars), kura kompānija piegādā Irānas armijai augsto tehnoloģiju ierīces. Operācijas īstais mērķis ir slepena noklausīšanās un datu vākšana par kompāniju. Visu sarežģī ārvalstu aģentes un valdzinošā pleiboja Farhada kaislīgais romāns. No Farhada stāstiem Reičela uzzina, ka “Mossad” darbības pamatā likti asiņaini noteikumi. Leģenda vēsta, ka savu mērķu vārdā izlūkdienests “Mossad” ir gatavs nonāvēt jebkuras rases, dzimuma un vecuma cilvēku. Reičela saņem pavēli aizvilināt Farhadu uz Berlīni un nodot “Mossad” rīcībā. 

Uzdevums kļūst ārkārtīgi bīstams un neprognozējams, un slepenā aģente nolemj nekavējoties to izbeigt. Viņa aizsūta slepenu ziņu izlūkam Tomam, kuram viņa jāizslēdz no operācijas un pēc iespējas drīzāk jānogādā mājās, bet pievilcīgais aģents pazūd bez pēdām.

Filmas reklāmas rullītis.

Uz augšu