"Jākvalificē kā kaitējums Latvijas valstij!” Kriminologs par maldinošo zvanu, kura dēļ evakuēja Stradiņa slimnīcu

Steidzami evakuē pacientu

FOTO: TVNET

“Ja tiek veikta operācija, kas jāpārtrauc un pacients steidzami jāevakuē, iedomājieties, kādas tās ir sekas!” Tā, komentējot Stradiņa slimnīcas evakuāciju trešdien, saka Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes dekāns, kriminologs Andrejs Vilks.

Apzināta maldinoša informācija par drošības draudiem Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcai, kuras rezultātā cieta simtiem pacientu un darbinieku, kvalificējama pēc Krimināllikuma 89.panta kā kaitniecība Latvijas Republikai, uzskata kriminologs.

Personu, kas ziņoja par drošības riskiem Stradiņa slimnīcai, Valsts policija piektdienas pēcpusdienā vēl nebija aizturējusi. Jau ziņots, ka trešdien slimnīcā tika izsludināts ārkārtas stāvoklis, evakuēti simtiem pacientu, pārtrauktas iesāktās un atliktas plānotās medicīniskās manipulācijas. Pievakarē visi korpusi bija pārbaudīti un atzīti par drošiem. Zaudējumi vēl tiek aplēsti, bet skaidrs, ka tie būs daudzi, daudzi tūkstoši eiro.

Valsts policijā skaidro, ka agrāk vai vēlāk lielāko daļu cilvēku, kas snieguši maldinošu informāciju par drošības riskiem, atrod un sauc pie atbildības. Ja izrādīsies, ka apzināti sniegta maldinoša informācija, vainīgajam draud kriminālatbildība.

Kriminologs Andrejs Vilks uzskata, ka nodarījums jākvalificē nevis kā nepatiesu ziņu sniegšana, bet gan kā kaitniecība, kas vērsta uz iestāžu vai organizāciju darbības graušanu nolūkā kaitēt Latvijas Republikai.

Sods par šādu nodarījumu var būt brīvības atņemšana no pieciem līdz divpadsmit gadiem.

Eksperts norāda, ka jāanalizē zvanītāja sacītais gan tekstuāli, gan intonācija. No darbībām un sarunas raksturojuma varētu pat izrietēt, ka ir runa nevis par huligānismu, bet gan par terorisma draudiem. Pēc kriminologa domām, nodarījums varētu būt klasificējams kā darbības, kas vērstas pret valsti, - kaitējums nodarīts veselības aprūpes sistēmai, konkrētajai slimnīcai, pacientiem, personālam.

“Ja tiek veikta operācija, kas jāpārtrauc un pacients steidzami jāevakuē, iedomājieties, kādas tās ir sekas!”

Pēc Andreja Vilka domām, persona, kas ziņojusi par draudiem, var būt ierobežoti pieskaitāma, kas nozīmē, ka tai ir zināmi psihiski traucējumi, bet savu rīcību tā apzinās. Šajā gadījumā ir jārunā par medicīniska rakstura piespiedu līdzekļiem.

“Ja persona izrādītos garīgi slima, tā varētu būt bīstama sabiedrībai.”

Andrejs Vilks skaidro – ja atklātos, ka zvanītājs ir pusaudzis, jārēķinās, ka no 14 gadu vecuma nepilngadīgo var saukt pie kriminālatbildības. Nepilngadīgajiem brīvības atņemšanas sodu uz ilgāku laiku par desmit gadiem nepiemēro.

“Ja tas ir bijis joks, tad jāsaprot, ka sekas ir ļoti smagas.

Turklāt pacienti, kuri atradās intensīvās terapijas nodaļā, var iesniegt civilprasības par kompensācijām.

Būs jāsedz zaudējumi, kas radušies, iesaistoties daudziem dienestiem. Cipari būs ļoti lieli.”

Andrejs Vilks ir pārliecināts, ka dati par vainīgo personu un tās aizturēšanu jāpadara publiski, lai notikušajam būtu preventīva ietekme.

Pēdējā gada laikā par nepatiesu ziņu sniegšanu, saistītu ar drošības riskiem, sodītas septiņas personas. Brīvības atņemšanas sods uz gadu un diviem mēnešiem noteikts vīrietim, kas vairākas reizes ziņojis par spridzekļiem “Galerijā Centrs”, Rīgas autoostā un lidostā “Rīga”. Kompensēt viņam nāksies ap 4000 eiro.

Uz augšu