Kirgizstānas policija aizturējusi eksprezidentu Atambajevu

Kirgizstānas prezidents Almazbeks Atambajevs

Kirgizstānas policija un drošības dienesti ceturtdien ar otro mēģinājumu aizturējuši eksprezidentu Almazbeku Atambajevu.

Operācijā Atambajeva aizturēšanai viņa rezidencē Koitašas ciemā netālu no galvaspilsētas Biškekas piedalījās aptuveni 2000 likumsargu, bet viņu aizsargāja vairāk nekā 1000 Atambajeva atbalstītāju.

Tiek ziņots, ka specdienestu automašīna taranējusi mājas vārtus, bet līdzās rezidencei bijusi dzirdama šaušana. Pēc aculiecinieku teiktā, operācijas vietā ieradusies Iekšlietu ministrijas speciālā tehnika, ūdensmetēji un tarāna mašīnas.

Operāciju personīgi vadījis iekšlietu ministrs Kaškars Džunušalijevs.

Atambajeva atbalstītāju štābs paziņoja, ka eksprezidents pats izlēmis padoties, lai neizprovocētu asinsizliešanu.

Kirgizstānas drošības spēki jau trešdien mēģināja aizturēt Atambajevu viņa dzīvesvietā. Likumsargu sadursmēs ar eksprezidenta atbalstītājiem viens drošības spēku pārstāvis zaudēja dzīvību, bet policijas priekšnieks pēc sadursmēm atrodas kritiskā stāvoklī.

Mediji vēstīja, ka trešdienas sadursmēs ievainoti 45 cilvēki.

VIDEO: Neveiksmīgais Atambajeva aizturēšanas mēģinājums

Kirgizstānā, kur nepilnu divdesmit gadu laikā pieredzētas divas revolūcijas, šobrīd izvērsusies konfrontācija starp eksprezidentu Atambajevu un viņa bijušo protežē, pašreizējo prezidentu Sooronbaju Džeenbekovu, kas kļuvis par Atambajeva pretinieku.

Lēmums aizturēt Atambajevu pieņemts tāpēc, ka viņš ignorējis trīs pavēstes, kurās aicināts ierasties uz nopratināšanu. Ja pavēste ignorēta trīs reizes, Kirgizstānas likums paredz, ka personu var aizturēt.

Atambajevam ir izvirzītas apsūdzības korupcijā, amata pilnvaru ļaunprātīgā izmantošanā un par nelikumīgu materiālu iedzīvošanos. Šis apsūdzības attiecas uz laiku no 2011. līdz 2017. gadam, kad Atambajevs bija Kirgizstānas prezidents.

Atambajevs savu vainu noliedz.

Pēc tam, kad Kirgizstānas parlaments 27.jūnijā nobalsoja par tiesiskās imunitātes atcelšanu bijušajiem prezidentiem, Atambajevs lielākoties uzturas savā rezidencē Koitašā. Viņš publiski paziņojis, ka viņam ir ieroči.

Vairāki politikas analītiķi pauduši viedokli, ka apsūdzību izvirzīšana Atambajevam saistīta ar to, ka viņam radušās nesaskaņas ar Džeenbekovu. Pirms 2017.gada prezidenta vēlēšanām Atambajevs atbalstīja Džeenbekovu.

Foto: Kirgizstānā specvienības mēģinājums arestēt eksprezidentu beidzas ar nāvējošu apšaudi

Uz augšu