Rīga Jūrmala: Maiskis, Pļetņovs, Kalleja, MILOŠ, Apls

FOTO: publicitātes

Šonedēļ, no 16. augusta līdz 18. augstam, ar pieciem izciliem koncertiem Dzintaru koncertzāles Lielajā un Mazajā zālē turpināsies jaunais mūzikas festivāls RĪGA JŪRMALA. Festivāla otrās nedēļas nogales koncertos muzicēs pasaulslavenais čellists Miša Maiskis (16.08. un 18.08.), tenors Jozefs Kalleja (17.08.), ģitārists MILOŠ (17.08.), baritons Benjamins Apls (18.08.) un Krievijas Nacionālais orķestris diriģenta Mihaila Pļetņova vadībā (18.08.)

Festivāla RĪGA JŪRMALA mērķis ir ierindoties starp izcilākajiem klasiskās mūzikas pasākumiem pasaulē, piedāvājot ne vien vietējiem mūzikas cienītājiem Latvijā, bet arī starptautiskai auditorijai spožu mākslinieku un repertuāra apvienojumu.

16. un 18. augustā ar diviem koncertiem Dzintaru koncertzālē viesosies pasaulslavenais čellists, bijušais rīdzinieks Miša Maiskis. 16. augustā viņš sniegs kamermūzikas koncertu ar savu meitu, pianisti Liliju Maiski, bet 18. augustā ar Krievijas Nacionālo orķestri un diriģentu Mihailu Pļetņovu atskaņos Sensānsa koncertu čellam ar orķestri. Čellists Miša Maiskis (1948) dzimis Rīgā, te arī sācis mācīties čellu Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā. Maskavas konservatorijā viņš skolojies pie Mstislava Rostropoviča un Gregora Pjatigorska. Pēc emigrēšanas uz Izraēlu 1973. gadā Mišas Maiska karjeras ceļi veduši viņu uz Londonu, Parīzi, Berlīni, Vīni, Ņujorku, Tokiju un neskaitāmi daudziem citiem nozīmīgiem mūzikas dzīves centriem. Miša Maiskis – pasaules līmeņa mūziķis – uzstājas visos nozīmīgākajos starptautiskajos festivālos, ir sadarbojies ar Leonardu Bernsteinu, Šarlu Dituā, Karlo Mariju Džulīni, Valēriju Gergijevu, Lorinu Māzelu, Zubinu Metu, Džeimsu Levainu, Džuzepi Sinopoli, Danielu Barenboimu un citiem diriģēšanas grandiem. Viņa partneri kamermūzikas programmās bijuši Marta Argeriča, Jevgeņijs Kisins, Ichaks Perlmans, Radu Lupu, Jurijs Bašmets, Džošua Bells, Žanīne Jansena, Gidons Krēmers, Julians Rahlins, Vadims Repins un daudzi citi. Būdams „Deutsche Grammophon” mākslinieks, viņš 30 sadarbības gados ir ieskaņojis vairāk nekā 35 albumus ar pasaules labākajiem orķestriem

Miša Maiskis spēlē K.Sensānsa koncertu čellam.

17. augustā ar solokoncertu Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē uzstāsies ģitārists MILOŠ. Koncerta programmā - A.Vivaldi, Enrike Granadoss, Eotrs Villa-Lobošs, Džoms Makartnijs, Radeohead utt.

Deviņu gadu vecumā viņš jau uzstājās koncertos un divus gadus vēlāk pirmoreiz uzvarēja valsts konkursā. Būdams arī talantīgs dziedātājs, viņš kļuva par Melnkalnes TV un radio zvaigzni. 1996. gadā trīspadsmit gadus vecais Milošs pirmo reizi ceļoja uz ārzemēm, lai uzstātos Parīzē. Tur viņš par vecāku iekrājumiem arī iegādājās savu pirmo īsto ģitāru – Hosē Ramiresa instrumentu.

Tikšanās ar britu ģitāristu Deividu Raselu pārliecināja sešpadsmitgadīgo Milošu pieteikties studijām Londonas Karaliskajā mūzikas akadēmijā. Saņēmis augstskolas stipendiju, Milošs sāka mācības pie Maikla Lūina, un par studiju gados apgūto un iegūto viņš savam ģitārspēles profesoram ir pateicīgs joprojām. Milošs dzīvo Londonā. 

17. augustā Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē muzicēs Jozefs Kalleja - viens no slavenākajiem mūslaiku tenoriem. 2012. gadā žurnāls “Gramophone” viņu nosauca par Gada mākslinieku, 2016. gadā viņš saņēma žurnāla “Opera News” Gada balvu, bet viņa ieskaņojumi (izdevējs “Decca Classics”) ir nominēti “Grammy” balvai. Kalleju uz sadarbību aicina pasaules izcilākie orķestri un festivāli, arī Zalcburgas festivāls, BBC Promenādes koncerti un Londonas festivāls. Viņš ar prieku dziedājis brīvdabas koncertos Maltā, Parīzē un Minhenē, kur klausītāju skaits mērāms desmitos tūkstošu. Koncertā, kurā tenors muzicēs ar pianistu Vinčenco Skaleru, skanēs Volfganga Amadeja Mocarta, Gaetāno Doniceti, Žila Masnē, Džuzepes Verdi un Džakomo Pučīni operlappuses, Pētera Čaikovska, Frančesko Paolo Tosti, Jozefa Vellas, Stefano Donaudi, Rudžēro Leonkavallo dziesmas.

J.Kalleja atskaņo Radamesa āriju no Džuzepes Verdi operas “Aīda”

18.08. dienas koncertā Dzintaru koncertzāles Mazajā zālē ar kamermūzikas programmu “Mājas” muzicēs baritons Benjamins Apls un pianists Saimons Lepers. Vācu baritonu Benjaminu Aplu sauc par “Lieder” žanra izcilāko pārstāvi jaunās paaudzes mākslinieku vidū (Gramophone Magazine). Viņam laimējies mācīties pie 20. gadsimta izcilākā šā žanra meistara Dītera Fišera-Dīskava – Apls bija viņa pēdējais skolnieks. “2010. gada 19. septembrī, krietni pēc pusnakts ierados Londonā tikai ar trim čemodāniem, ar agrāk neizjustu brīvības apziņu un mazliet trīcošu sirdi. Es biju ieradies turpināt studijas, un tas nozīmēja pārcelties uz Angliju. Nekad agrāk nebiju bijis Londonā, bet tonakt man vajadzēja atrast savas jaunās mājas. Joprojām atceros savas domas un sajūtas: vai lēmums pamest visu pazīstamo un ierasto bija pareizs? Vai šeit būšu laimīgs? Kādus cilvēkus satikšu? Tas bija solis, kas nozīmēja daudz izaicinājumu, bet arī daudz lielisku iespēju atklāt jaunas lietas, pārvarēt bailes no jaunā un atvērt sevi jaunai pieredzei. ...Vēlos, lai koncerta mūzika aizved klausītāju neaizmirstamā ceļojumā, liekot iepazīt “māju” jēdzienu, meklējumus, jautājumus par identitāti, ilgām pēc mājām, aizspriedumiem un bailēm no pārmaiņām, taču arī par drošības sajūtu un dvēseles miera tuvumu,” par savu koncertprogrammu saka dziedātājs. Koncertā skanēs Maksa Rēgera, Franča Šūberta, Johannesa Brāmsa, Franča Šrēkera, Riharda Štrausa, Ādolfa Štrausa, Fransisa Pulenka, Bendžamina Britena, Henrija Roulija Bišopa, Pītera Vorloka, Džona Airlanda un Edvarda Grīga vokālā kamermūzika

Otrā nedēļas nogale noslēgsies 18.08. ar Krievijas Nacionālā orķestra (KNO) un diriģenta Mihaila Pļetņova koncertu, kurā skanēs Žorža Bizē svīta no mūzikas lugai “Arliete”, Sergeja Prokofjeva baletsvītas “Romeo un Džuljeta” un Kamila Sensānsa koncerts čellam ar orķestri. Koncertā Dzintaru koncertzālē vienā vakarā satiksies trīs leģendas – Rīgā dzimušais un pasaules izcilākā čellista slavu ieguvušais Miša Maiskis, redzamākais mūsdienu pianists un diriģents Mihails Pļetņovs un vadošais Krievijas simfoniskais orķestris. 2008. gadā britu žurnāla „Gramophone” pasaules labāko orķestru divdesmitnieka vidū iekļautais Krievijas Nacionālais orķestris iemieso sevī labākās krievu akadēmiskās muzicēšanas skolas tradīcijas. Orķestra mākslinieciskais vadītājs kopš tā dibināšanas Mihails Pļetņovs par svarīgāko kopdarbā sauc muzikālās satikšanās prieku, bet čellists Miša Maiskis savās interpretācijās nekad nepieļauj rutīnu. Azarts, impulsivitāte un harisma – tāds ir lielo meistaru satikšanās koncerta vadmotīvs!

Festivāls turpināsies ar Izraēlas filharmoniskā orķestra un Zubina Metas (24., 25.08.), Londonas simfoniskā orķestra un Džanandrea Nozedas (30. un 31.08.) koncertiem. Solistu plejādes spilgtākie vārdi - Marijs Peraija (24.08.), Juidzja Vana (25.08.), kā arī talanti – pianisti Likā Debargs (1.09.), Jans Ļiseckis (23.08.) un Deniss Kožuhins (24.08.), vijolniece Aleksandra Konunova (25.08.), soprāns Dzjina Fana (31.08.) un čellists Edgars Moro (1.09.).

Par mūzikas festivālu RĪGA JŪRMALA

Šovasar Latvijā notiks jauns pasaules līmeņa simfonisko orķestru festivāls “RĪGA JŪRMALA” (turpmāk – RJMF), kura ietvaros Rīgā un Jūrmalā muzicēs tādi orķestri un pasaulslaveni diriģenti kā Bavārijas Radio simfoniskais orķestris un Suzanna Melki, Izraēlas filharmoniskais orķestris un Zubins Meta, Londonas simfoniskais orķestris un Džanandrea Noseda un Krievijas Nacionālais orķestris un Mihails Pļetņovs, kā arī daudzi izcili izpildītājmākslinieki, kas Latvijā un Baltijas reģionā muzicēs pirmo reizi. Festivāls iekļauts vasaras festivālu Top 10 pēc britu laikraksta The Telegraph vērtējuma, kā arī ieguvis Eiropas festivālu asociācijas īpašo zīmi EFFE Lable.

Festivāla atklāšanas sezona aptvers četras nedēļas nogales, no 19. jūlija līdz 1. septembrim, koncertiem norisinoties Latvijas Nacionālajā operā un Dzintaru koncertzālē. Vairāk par RJMF 2019

Uz augšu