Itālijas prezidents sāk konsultācijas ar partijām

Itālijas prezidents Serdžo Matarella

FOTO: Zane Bitere / LETA

Itālijas prezidents Serdžo Matarella trešdienas pēcpusdienā sāk sarunas ar abu parlamenta palātu spīkeriem un visu politisko partiju līderiem, lai noskaidrotu jaunas valdības izveides iespējas. Paredzams, ka sarunas turpināsies līdz piektdienai.

Gaidāms, ka konsultāciju beigās prezidents kādam lūgs izveidot jauno valdību. Ja tas nebūs iespējams, Itālijas prezidents var atlaist parlamentu un izsludināt ārkārtas vēlēšanas.

Vēlēšanas varētu notikt oktobra beigās vai novembra sākumā.

Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte otrdien paziņoja, ka viņa vadītais kabinets beidz savu darbu, pateicoties vicepremjera un iekšlietu ministra Mateo Salvīni "bezatbildīgi" izraisītajai valdības krīzei.

Salvīni, kurš pārstāv nacionāli konservatīvo partiju "Līga", jau pirms divām nedēļām paziņoja, ka vēlas izbeigt koalīciju ar populistisko Pieczvaigžņu kustību (M5S). Lai gan vēlāk "Līgas" līderis mēģināja situāciju izlīdzināt, M5S paziņoja, ka esot jau par vēlu, lai koalīciju glābtu.

Opozīcijā esošā kreisi centriskā Demokrātiskā partija (PD) ir paudusi gatavību sākt sarunas par iespējām veidot jaunu valdības koalīciju ar M5S.

PD esot gatava izvērtēt, vai ir priekšnosacījumi "pārmaiņu valdībai", pēc partijas valdes sēdes trešdien žurnālistiem pavēstīja tās vadītājs Nikolā Dzingareti.

Viņš piebilda, ka tikšanās laikā to pateiks arī valsts prezidentam.

Dzingareti norādīja, ka sarunās ar M5S par koalīcijas izveidi tiks izvirzīti vairāki priekšnosacījumi, tostarp "uzticīga dalība" Eiropas Savienībā un atteikšanās no pašreizējās stingrās migrācijas politikas.

M5S un PD koalīcija faktiski ir vienīgais risinājums, kā izvairīties no pirmstermiņa vēlēšanām, kurās Salvīni, kā liecina sabiedriskās domas aptaujas, gūtu pārliecinošu uzvaru.

"Līgas" līderis ir stingras migrācijas politikas piekritējs un iepriekš pieļāvis Itālijas izstāšanos no eirozonas. Ja Salvīni kļūtu par premjeru, Itālijas politika kļūtu labējāka un vēl vairāk attālinātos no ES ieturētā kursa.

Itālijas politika tradicionāli pazīstama ar savu nestabilitāti. Kontes kabinets, kas kā pagaidu valdība turpinās darbu līdz jaunas valdības izveidei, bija jau 65. valdība 73 gadu laikā kopš Itālijas republika pasludināšanas.

Konte amatā atradās kopš pagājušā gada jūnija un tolaik tika izraudzīts kā neitrāla figūra, kura varētu uzņemties M5S un "Līgas" veidotās valdības vadību.

Uz augšu